За фермерськими господарствами майбутнє

За станом розвитку сільського господарства Донецька область посідає 18-е місце серед усіх регіонів країни. Якщо порівнювати обсяги виробництва з довоєнними часами, то спостерігається значне скорочення, а подекуди й ліквідація господарствами поголів’я худоби та птиці, і, як наслідок, падіння обсягів вирощування кормів та інших видів рослинництва.
Про перспективи розвитку сільських територій Донеччини на найближчі три роки йшлося на черговому засіданні колегії Донецької ОДА. З основними показниками в аграрному секторі присутніх ознайомив в.о. директора департаменту АПК та розвитку сільських територій облдержадміністрації Олександр Дзигім.
Якщо впродовж 2010-2014 років майже 50% домогосподарств на селі були зайняті виробництвом сільськогосподарської продукції, то за минулий рік ця частка зменшилася до 41%. Через запровадження великими агрохолдінгами сучасних засобів механізації та автоматизації виробничих процесів частина працівників втратила робочі місця. Наприкінці 2014 року в сільському господарстві було 20 тисяч найманих працівників, а на кінець 2016 року їх стало 14,3 тисячі.
В області здійснюють діяльність 956 фермерських господарств, з яких 900 — із площею земель у користуванні від 500 га і менше. Із загальної площі сільгоспугідь, що перебувають у користуванні сільськогосподарських підприємств, 21% припадає на фермерські господарства. Водночас ними утримується лише 5% поголів’я великої рогатої худоби, у тому числі корів — 3%, свиней — 1,5%, овець і кіз — 57%, птиці — 12%, бджолосімей — 28% від загальної кількості на сільськогосподарських підприємствах.
Низький рівень зайнятості сільського населення не сприяє соціально-економічному розвитку сільських територіальних громад і підвищенню добробуту мешканців сільської місцевості.
Відсутність державних стимулів щодо розвитку переробної галузі сільськогосподарської продукції призвела до згортання вирощування підприємствами АПК картоплі, овочів, плодів та ягід. При цьому обсяги власного сільгоспвиробництва не забезпечують споживчих потреб населення області в м’ясі яловичини, птиці, молоці, плодах та ягодах.
Домогосподарства відіграють важливу роль у розвитку галузі тваринництва, забезпеченні обласного фонду споживання тваринницькою продукцією. Більша частина з них утримує худобу будь-якого виду, і лише 21% — велику рогату худобу, 16% — свиней, 6% — овець і кіз, 57% — птицю.
Гостро бракує селянам техніки. Станом на 1 січня 2015 року в області нараховувалося 3,2 тисячі тракторів, 502 зернозбиральних комбайни, що складає трохи більше 70% від довоєнного 2013 року. Трохи кращою є ситуація з міні-тракторами та мотоблоками, яких на підприємствах 1571, або майже 95% від рівня 2013 року.
Фінансовий стан невеликих фермерських господарств не дозволяє без підтримки з боку держави або донорів розширювати виробництво.
Загалом ситуація, що склалася в аграрному секторі економіки Донеччини, створює загрозу продовольчій безпеці регіону та держави, посилює рівень соціальної напруги в сільських громадах. Для того, щоб подолати негативні явища на селі, департамент АПК та розвитку сільських територій розробив проект Концепції комплексної програми економічного розвитку сільських територій Донецької області на 2018-2020 роки.
Особлива увага в програмі приділяється підтримці фермерських господарств і малих сільськогосподарських товаровиробників, обслуговуючих кооперативів, за якими – майбутнє. Донецький регіон має значний потенціал саме для розвитку малого сільськогосподарського підприємництва.
Статистичні дані свідчать про недостатнє використання виробничого потенціалу невеликих за розміром фермерських господарств і сільських домогосподарств.
Минулого року розпочалась активна інформаційна робота, спрямована на підтримку малого бізнесу на селі. Для набуття успішного досвіду фермери з Донеччини відвідали Львівську та Дніпропетровську області, де ознайомилися з роботою місцевих кооперативів, що розвиваються в тому числі за допомогою донорів. Проте особливістю Донецької області Олександр Дзигім назвав той факт, що часу для створення нових об’єднань тут треба більше. Впродовж минулого року на теренах регіону з’явилися п’ять сімейних фермерських господарств та два кооперативи — молочний і заготівельно-збутковий. Підтримку від донорів у вигляді обладнання отримали сільськогосподарські об’єднання та ферми в деяких районах області.
До програми «Український донецький куркуль» увійшли 13 бізнес-проектів, пов’язаних із сільським господарством, на суму 5,2 мільйона гривень. Ще п’ять виробників подали документи на часткову компенсацію з обласного бюджету відсотків за кредитами.
Найактивнішими виявилися представники малого та середнього бізнесу Лиманської громади, Олександрівського й Бахмутського районів. Традиційно сільськогосподарські Добропільський і Покровський райони досі не взяли участі в обласній програмі підтримки підприємців «Український донецький куркуль».
«Українське село – унікальне явище, де зберігається дух українства, його ментальність. Його треба обов’язково зберегти, — наголосив очільник Донецької області Павло Жебрівський. – У кожному селі мають стояти котеджі з автівками на подвір’ї. Отже, ми маємо дати людині можливість реалізуватися, допомогти фермеру, аби він розвивався».
Ольга НІКУЛІНА