Як захиститися від кору?

Незважаючи на деяке зниження захворюваності на кір, з початку цього року вже захворіли близько 24 тисяч наших співвітчизників.

Наскільки серйозною є кір, і як від неї захиститися? Про це нагадує сімейний лікар амбулаторії № 2 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» м. Краматорська Анна Боярко.

 Що таке кір?

       Кір — небезпечне й дуже заразне вірусне захворювання, ліків від якого не існує, а ускладнення можуть призвести до смертельного результату. Так, кір є однією з найголовніших причин смертності дітей у ранньому віці.

Перші симптоми дають про себе знати через 10-12 днів після зараження. Хвороба починається з високої температури, нежитю та кашлю. На внутрішній стороні щік з’являються сіро-білі плями. Характерна червона висипка, що починається на 4-5-й день з голови і обличчя та поширюється по всьому тілу.

Як вилікувати кір?

Оскільки кір спричиняється вірусом, на який в принципі не діють антибіотики, специфічного лікування кору не існує. Так що доведеться потерпіти, поки організм сам не впорається з хворобою.

Максимум, що можна і потрібно зробити — підтримувати хворого, забезпечити повноцінне харчування, стежити, щоб не було зневоднення. І, звичайно ж, виконувати всі рекомендації лікаря.

Чим небезпечні ускладнення?

Ускладнення — це причина, яка робить кір смертельно небезпечним захворюванням. Через кір розвиваються енцефаліт і набряк головного мозку, отити, пневмонія, запалюються слизові оболонки очей, кишечника і т.д.

Чому розвиваються ускладнення?

Причина розвитку ускладнень криється в тому, що організм і імунітет недостатньо міцні, щоб протистояти вірусу. Найчастіше ускладнення вражають:

— дітей віком до п’яти років;

— ослаблених дітей, які погано харчуються;

— людей з ВІЛ або іншими хронічними захворюваннями.

За даними ВООЗ, зараз ускладнення розвиваються у кожного п’ятого хворого на кір. Тому намагайтеся якомога більше знати про кір, захищайте себе, роблячи щеплення собі та близьким!

Не варто думати, що на кір краще перехворіти, оскільки існує надто великий ризик важкого перебігу хвороби і смертельного результату. Крім того, кір небезпечна для вагітних, так як загрожує життю і здоров’ю плода.

Як не заразитися на кір?

Кір легко передається від людини людині. І якщо немає імунітету проти цього захворювання, то 9 із 10 осіб, що контактували, будуть заражені. Уникнути зараження можна лише одним способом: не контактувати з хворим. Проблема в тому, що людина є заразною за кілька днів до появи перших симптомів.

Рятує від кору лише імунітет, що сформувався після перенесеного захворювання або після щеплення.

Щеплення точно допоможе?

У вакцин від кору висока ефективність. Дітей щеплюють двічі: в один рік і в шість років. Після цього імунітет розвивається у 95-98% щеплених. Якщо дитині не виповнилося  одного року, то вакцину вводять лише за особливими показаннями, наприклад, при контакті малюка з хворим на кір і після досягнення 6 місяців.

Після вакцинації імунітет зберігається до 25 років. Якщо прищеплена людина все ж захворює (таке рідко, але буває), то кір протікає без ускладнень і набагато легше, ніж зазвичай.

Навіть якщо ввести вакцину впродовж 72 годин після контакту із зараженою людиною, то вона полегшить вам зіткнення з кором.

Дорослим теж потрібно робити щеплення

Кір є дуже заразною, захворіти нею може будь-хто. У дорослих кір зазвичай протікає набагато важче. Тому, якщо ви не були щеплені, не знаєте, чи володієте ви імунітетом проти кору, є сенс пройти вакцинацію.

Навіть якщо імунітет у вас є, щеплення не принесе шкоди. Організм відреагує на нього так само, як на зараження вірусом кору – тобто, ви не захворієте і нічого страшного не станеться.

Пам’ятайте: єдиний надійний метод профілактики кору — вакцинація. Якщо ви або ваші діти не щеплені, обов’язково пройдіть вакцинацію!

Ольга ПРИЙМЕНКО