Як надати відходам нове життя?

У Краматорську відбувся науково-практичний семінар, присвячений раціональному поводженню з відходами та роздільному збиранню сміття.

Учасниками семінару, організованого департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації, були фахівці міст та районів, які безпосередньо опікуються питаннями чистоти у своїх населених пунктах.

Минулого року на Донеччині, після декількох спроб та чималої кількості врахованих критичних зауважень, була врешті-решт затверджена обласна програма поводження з твердими побутовими відходами. Цей документ потребує додаткових змін, які планується доопрацювати та врахувати в 2017 році.

Як зазначив директор департаменту Сергій Натрус, у програмі не були враховані небезпечні, рідкі та медичні відходи, а наголос зроблений лише на побутових відходах. Після затвердження програми фахівці департаменту відвідали Францію, де на спеціалізованій виставці ознайомилися з сучасними європейськими напрацюваннями щодо поводження з різними видами сміття. За кожним із напрямків були обрані кращі моделі, і вже надходять пропозиції щодо більш детального вивчення об’єктів, задіяних у переробці відходів. Також ведуться перемовини щодо утилізації  медичних відходів, ламп, відпрацьовується система очищення води.

«Затверджена програма має бути спільною для обласної влади та органів місцевого самоврядування, оскільки самотужки облдержадміністрація не зможе осилити весь обсяг робіт, — наголосив Сергій Натрус. — Очільник Донеччини Павло Жебрівський підтримав на наступний рік будівництво за рахунок коштів обласного екологічного фонду двох полігонів, зокрема другої черги регіонального полігону в Краматорську та об’єкту в Кураховому. Завершується закупівля техніки для утилізації медичних відходів та ламп. Підписаний меморандум із представниками Угорщини, чий досвід та фінансовий ресурс планується використати для будівництва невеликих електростанцій з виробленням електроенергії для регіональних Центрів поводження з відходами».

Серед планів на наступний рік – відкриття на території Донеччини шести сортувальних станцій на кшталт реконструйованої в Краматорську сортувальної лінії. Упродовж року ця лінія буде вдосконалюватися з урахуванням недоліків,  а згодом  подібні лінії планують збудувати в інших містах Донецької області.

За рахунок коштів обласного екологічного фонду також будуть закуплені 70 сучасних сміттєвозів з боковим та заднім завантаженням. Надалі цю техніку мають передати районам. Утім, як попередили в департаменті екології та природних ресурсів ОДА, нова техніка виділятиметься тільки чистим районам. Тобто,  у населених пунктах має бути затверджена схема очищення території, відсутні стихійні звалища, а в структурах місцевої влади повинен бути еколог.

Учасники семінару прослухали лекції щодо ресурсної цінності компонентів твердих побутових відходів та правових засад запровадження роздільного збирання сміття, обговорили стратегію поводження з ТПВ в Україні, про що присутнім розповів завідувач кафедри Донецького обласного інституту післядипломної освіти Віктор Шабанов. Представник ПП «Екостандарт-Т» Олександр Пащенко презентував на семінарі роботу піролізної установки, а директор Регіонального центру науково-технічного розвитку Іван Бондаренко представив свої розробки та книгу «Територія без відходів».

Ольга МОРОЗОВА