Візуальний контроль – фактор безпеки

Розвиток програми безпеки на території східного та південного регіонів України обговорювався в Маріуполі на розширеній нараді керівного складу Національної поліції України, у якій взяли участь глава Нацполіції Сергій Князєв, перший заступник голови Нацполіції України В’ячеслав Аброськін, заступник командувача Нацгвардії України Микола Балан, голова Донецької облдержадміністрації Павло Жебрівський, керівники Головних управлінь Нацполіції в Донецькій, Луганській, Харківській, Запорізькій, Херсонській та Дніпропетровській областях.
До участі в нараді долучилися керівники населених пунктів шести областей. Як приклад успішної реалізації системи безпеки гостям представили єдиний аналітичний сервісний центр, основою якого стало використання інтелектуальної системи відеоспостереження.

«Розумні» камери на сторожі громадського порядку
Звертаючись до учасників наради, Сергій Князєв підкреслив, що «розумні» камери дозволяють вирішити низку завдань, і, насамперед, вони зменшують поліцейський сегмент на вулицях там, де не передбачена наявність правоохоронця у формі, та збільшують ефективність протидії вуличним правопорушенням.
На важливості установки відеоспостереження акцентував увагу присутніх і Павло Жебрівський. «Ми повинні забезпечити порядок для того, щоб людям було безпечно й комфортно ходити по вулицях. Тому всю Донецьку область необхідно взяти під візуальний контроль», — зазначив голова ОДА.
Учасники заходу детально знайомилися із прикладом ГУ Національної поліції в Донецькій області, де цей проект успішно працює. Заради безпеки громадян на базі поліції Донеччини створений єдиний аналітичний сервісний центр (UASC). У рамках проекту розроблений та введений у дію мобільний додаток «Поліція 102», за допомогою якого можна викликати правоохоронців натисненням однієї кнопки.

В активі – п’ять тисяч спрацювань
Присутнім на нараді посадовцям були продемонстровані можливості смарт-системи. За взірець був узятий прифронтовий Маріуполь, де встановлені 37 «розумних» камер. Система здійснює повний аналіз картинки, яку бачить відеокамера: виконує автоматичний пошук по номеру, моделі, кольору авто, розпізнавання особи людини, що може перебувати в розшуку. У програмне забезпечення закладені реагування на постріли та вибухи, переміщення людини в недозволеному місці та багато інших функцій. Також система здатна розрізняти залишений у зоні спостереження предмет.
«На початку 2015 року рівень безпеки жителі міста озвучували як проблему №1, — зазначив Маріупольський міський голова Вадим Бойченко. — А вже цього літа рівень безпеки маріупольців у списку проблем займає десяту позицію. Спільна робота дала реальний результат».
«Інтелектуальні відеокамери спрацювали вже п’ять тисяч разів, — зазначив начальник Головного управління Національної поліції в Донецькій області Микола Семенишин. – Завдяки цьому розкрито 50 тяжких злочинів, встановлено 111 державних номерних знаків украдених автомобілів».

Водії стали більш дисциплінованими
Активно використовують «розумні» камери також для пошуку транспортних засобів, які зникли з місця ДТП або оголошені у внутрішній розшук на території області. Впродовж десяти місяців цього року в Маріуполі були зафіксовані 975 дорожньо-транспортних пригод, внаслідок 238 з них постраждали люди (для порівняння: за аналогічний період 2016 року трапилися 252 ДТП). На дорогах були травмовані 320 осіб, сім загинули (у 2016-му — 11).
Як поінформували у прес-службі Головного управління Нацполіції в Донецькій області, про побудову системи «безпечне місто» в Маріуполі чимало водіїв дізналися зі ЗМІ, тому, природно, стали їздити акуратніше.
Сергій Князєв розповів, що національна поліція прийняла рішення в ході реформування перейти на єдиний центр «102»: сигнал будуть отримувати в одному обласному кол-центрі, а потім направляти його найближчим нарядам.
Окрім того, реформується поліція превенції. Її діяльність буде уніфікована під ідею роботи патрульної поліції, переглянуть і кількість дільничних інспекторів.
Учасники наради також прийняли рішення утворити робочу групу з протидії незаконному обігу зброї, щоб налагодити відповідні комунікації та вибудувати ефективну мережу перекриття каналів витоку зброї.
Олена ФІРСОВА