Відповідальність за долю людей і територій

На базі КП ТРК «Регіон-Донбас» відбувся черговий семінар-нарада з представниками об’єднаних територіальних громад (ОТГ) з питань подальшого розвитку громад Донецької області. На заході були присутні представники ОТГ і керівники департаментів облдержадміністрації.

Чужих дітей не буває

Про важливість захисту прав дітей на території громади розповіла представник Служби у  справах дітей Донецької облдержадміністрації Людмила Соболєва, яка наголосила на необхідності навчання представників ОТГ, постійного професійного росту педагогічної спільноти й важливості відвідування подібних заходів для подальшого формування міцної команди на місцях.

У процесі децентралізації та створення об’єднаних територіальних громад важливим питанням є забезпечення захисту законних прав та інтересів дітей. Це одна з проблем, на якій має бути зосереджена увага голів ОТГ та працівників служб у справах дітей. Співпраця органів державної влади зі створеними ОТГ щодо захисту законних прав та інтересів дітей є одним із пріоритетних напрямків на шляху реформування, і вже сьогодні громади працюють над створенням власних структурних підрозділів з питань медицини, культури та освіти.

Людмила Соболєва зазначила, що службами у справах дітей міських рад та райдержадміністрацій здійснюється постійний контроль за збереженням житла дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Представники громад дізналися, що не варто ігнорувати питання покращення системи забезпечення захисту прав дитини та розвитку соціальних послуг для вразливих сімей в умовах децентралізації влади.

Завдяки зусиллям районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування впродовж останніх трьох років особи з-поміж дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, отримали 185 одиниць упорядкованого житла.

Спікер звернула увагу не те, що зріст надання житла дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа відбувся завдяки заходу, який за ініціативи голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації Павла Жебрівського було додано до Програми економічного і соціального розвиткуДонецької області на 2018 рік щодо придбання житла дітям-сиротам, та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа на умовах співфінансування 50х50 з обласного і місцевих бюджетів.

Культурна спадщина громад

Представники об’єднаних територіальних громад під час семінару обговорювали також, як саме в майбутньому розвиватиметься культура області. На питання, що стосуються особливостей щодо охорони, використання і примноження культурної матеріальної спадщини на територіях ОТГ, відповіла представник обласного краєзнавчого музею Катерина Філонова.

За її словами, управління культури і туризму облдержадміністрації закликає громади не лише підтримувати ті культурні об’єкти, які є на їхніх територіях, але й навчитися заробляти на них кошти.

«Минулого року була розроблена та затверджена «Програма охорони культурної спадщини у Донецькій області на 2017-2020 роки». Завдання громад — не лише зберігати культурні пам’ятки, але й популяризувати їх за рахунок розвитку туризму. Утримання таких об’єктів покладено на бюджет громади. Тому громадам потрібно навчитися заробляти на таких пам’ятках», – зазначила Катерина Філонова, додавши, що новостворена ОТГ в першу чергу стикнеться у сфері охорони культурної спадщини з загальнодержавними проблемами: недосконалою, а часто суперечливою нормативною базою; з так званою «чорною археологією»; з відмовою землекористувачів укладати охоронні договори тощо.
На території Донецької області на обліку та під охороною держави налічується тільки 9987 пам’яток археології. Інтегрувати об’єкти культурної спадщини у життя громади можуть шляхом проведення різноманітних заходів: фестивалів, майстер-класів, включенням об’єктів до національних туристичних маршрутів тощо.

Також переважна більшість об’єктів та пам’яток архітектури потребує проведення ремонтно-реставраційних робіт через незадовільний, а інколи аварійний стан. Для залучення додаткових коштів на збереження пам’яток культури потрібно розглядати можливість недержавного фінансування.

Пріоритетом є соціальний захист населення

Чимало цікавого звучало й у виступах інших учасників семінару-наради – представників департаменту соціального захисту населення.

Питання щодо особливостей організації прийомів мешканців ОТГ окреслила представник департаменту соціального захисту населення Олена Бойко. Вона нагадала, що дії щодо соціального захисту перебувають у законодавчому полі, тобто потрібно дотримуватися норм, не порушуючи процедур, передбачених нормативно-правовими актами. Але якість роботи залежить також  від «людського фактору», з яким стикаються працівники фронт-офісів в об’єднаних територіальних громадах. Тому важливо до професіоналізму додати й повагу до людей.

Ще одне питання – допомога учасникам АТО. За час проведення антитерористичної операції на Донбасі її отримувачами стали тисячі донеччан. Наразі ці громадяни потребують належної уваги до себе з боку держави та надання їм відповідних соціальних гарантій.

Законом України визначено основні засади «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які встановлюють єдину систему соціального та правового захисту, надаючи військовослужбовцям та членам їх сімей комплекс гарантій.

Однією з важливих форм соціальної підтримки ветеранів та інвалідів військових конфліктів є психологічна реабілітація за допомогою спеціалізованих психотерапевтичних послуг, — підкреслила працівник департаменту соціального захисту Наталія Букрєєва.

«З метою впровадження кращого світового досвіду у сфері надання послуг з реабілітації в Донецькій області запроваджено модель комплексної реабілітації осіб з інвалідністю. Відповідно до законодавства реабілітаційні послуги надаються на безоплатній основі, — зазначила Світлана Пермінова. — Вона нагадала, що цільовим призначенням державних реабілітаційних установ є здійснення комплексу реабілітаційних заходів, спрямованих на створення умов для всебічного розвитку як дітей, так і осіб з інвалідністю, які досягли повноліття, засвоєння ними знань, умінь, навичок, досягнення і збереження їхньої максимальної незалежності, формування та розвиток фізичних, розумових, соціальних, професійних здібностей з метою максимальної реалізації особистого потенціалу».

Як нагадав представник департаменту соціального захисту населення Дмитро Пожарський, особлива увага на державному та міському рівнях приділяється соціальній підтримці учасників АТО та сім’ям загиблих при виконанні службового обов’язку в ході АТО.

Так, учасники бойових дій, інваліди війни з числа учасників АТО та члени сімей військовослужбовців, які загинули внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у ході АТО, мають право на встановлення статусу відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Для отримання направлення на психологічну реабілітацію учасник АТО має перебувати на обліку в органах соцзахисту за зареєстрованим місцем проживання. При цьому особа сама обирає організацію, підприємство або навчальний заклад, де буде проведено реабілітацію.

Інші спікери та представники громад порушили питання ефективності соціальних послуг в умовах децентралізації. Усі учасники мали можливість обмінятися досвідом, обговорити перемоги та проблеми у вирішенні тих чи інших питань життєдіяльності.

Загалом усі учасники семінару зазначили, що захід був дуже цікавий, насичений і корисний для людей, які взяли на себе відповідальність за долю територій, не перекладаючи відповідальність на інші інститути влади.

Віра ІЛЬЇНА