Відновили енергопостачання ціною подвигу

Одним із найважливіших питань після жахливих обстрілів Авдіївки було відновлення електропостачання.

Упродовж тижня ремонтники неодноразово намагалися виконати свою роботу, але, через навмисний зрив російськими бойовиками навіть уже існуючих домовленостей про припинення вогню, ці зусилля, здебільшого, виявлялися марними…

Активізація бойових дій під Авдіївкою 29 і 30 січня призвела до пошкодження та повного відключення двох високовольтних ліній 110 кВт, що подають електрику на місто. Від енергопостачання на певний час були відрізані Авдіївський коксохімічний завод і Донецька фільтрувальна станція, які централізовано забезпечують водою та теплом 165 багатоповерхівок та 3,5 тисячі приватних будинків. Без світла залишилося ціле місто.

З того моменту ремонтники ДТЕК «Донецькобленерго» перейшли до цілодобового чергування та готовності в будь-який момент виїхати на обстеження та відновлення пошкоджених ліній.

Спершу отримавши довгоочікуваний «зелений коридор» від СЦКК, енергетики відразу ж поїхали на місце ушкодження та розпочали відновлювальні роботи, проте зненацька розпочався новий обстріл, і роботи довелося перервати. На щастя, ніхто з бригади не постраждав, і всі робітники повернулися неушкоджені. Наступного дня, 2 лютого, режим тиші знов не дотримувався. Бригада вже збиралася виїхати на лінію, але знову була змушена перервати роботи через обстріл.

3 лютого – черговий «зелений коридор». Три бригади ДТЕК, загалом близько 30 осіб, виїхали на одну з пошкоджених високовольтних ліній поблизу Авдіївки, щоб розпочати ремонт. Енергетиків супроводжували сапери ЗСУ та представники моніторингової місії ОБСЄ, і вже через півгодини бригадам довелося повертатися назад через загрозу обстрілу.

За словами директора з дистрибуції електроенергії ДТЕК «Донецькобленерго» Ігоря Маслова, щоденно ремонтники, ризикуючи власним життям, виходили на роботу, щоб повернути світло у знеструмлену Авдіївку та найближчі села. Користуючись «зеленим коридором», бригади щоразу намагалися розпочати відновлювальні роботи.

Утім розпочати справжнє відновлення вдалося лише 5 лютого після чергових гарантій припинення вогню. З самого недільного ранку ремонтники виїхали на роботи на три різні ділянки ліній електропередач Макіївка — АКХЗ, що подають електрику на Авдіївку, коксохімічний завод та Донецьку фільтрувальну станцію.

Після розмінування ділянок під місцями ушкодження бригади виконали необхідний обсяг робіт та змогли подати напругу на високовольтну лінію Макіївка-АКХЗ №2. До міста, заводу та фільтрувальної станції нарешті повернулося світло та можна було запускати фільтрувальну. До речі, ДФС, що розташована поблизу Авдіївки, окрім самого міста, забезпечує водою частину Донецька та Ясинуватої, а також мешканців Красногорівки, селищ Верхньоторецьке, Василівка та Спартак.

Згодом енергетики продовжили відновлювальні роботи, тому що без світла через обстріли залишилися також навколишні села.

За декілька днів ремонтники відновили електрику в дев’яти  селах Ясинуватського району. Ремонтники виходять на роботи щоразу, коли отримують дозвіл від військових і переконуються у відсутності обстрілів навколишньої місцевості. Наразі окремі населені пункти досі залишаються без електропостачання.

«Аби виїхати на ремонтні роботи, бригадам спочатку треба пройти складну процедуру отримання дозволу. Між тим, пошкодження часто трапляються в «сірій зоні», яка постійно перебуває під обстрілами, — зазначає генеральний директор ДТЕК «Високовольтні мережі» Олег Трифонов. — Кожного дня енергетики надають заявки на аварійно-відновлювальні роботи. Та навіть отримуючи офіційний дозвіл, бригади потрапляють під обстріли. Ризикуючи власним життям, вони роблять усе, щоб у людей було світло, а значить — тепло та вода».

Президент нагородив енергетиків за мужність

Президент України Петро Порошенко нагородив енергетиків ДТЕК «Високовольтні мережі» Володимира Побезінського та Сергія Гречку.  Ордени «За мужність» 3-го ступеня вони отримали за героїзм, проявлений при відновленні високовольтних ліній у районі Авдіївки.

Сергій Гречка — начальник дільниці високовольтних ліній електропередач Павлоградських високовольтних електромереж. Від початку бойових дій він зі своєю бригадою постійно виїжджає на ремонтні роботи в «сіру зону». Як повідомили у прес-центрі ДТЕК, Сергій працює енергетиком уже 15 років, продовжуючи сімейну традицію. Його батько Олександр Гречка більше 20 років працює на лініях в Авдіївці. Молодший брат Євген  також працював у сусідній бригаді. З липня 2014 року, коли розпочалися бої в районі Авдіївки і для забезпечення електропостачання на території АКХЗ постійно чергували бригади Краматорської та Павлоградської дільниць, батько та сини працювали пліч-о-пліч.

Володимир Побезінський — начальник дільниці високовольтних ліній електропередач Маріупольських високовольтних електромереж. У сфері енергетики він працює 19 років.

На знеструмлення в «сіру» зону його бригаду викликають в особливо складних випадках, коли потрібна додаткова допомога. Так сталося й під час обстрілу Авдіївки з 29 січня по 5 лютого. Бригада Володимира Побезінського прибула до міста на допомогу колегам-енергетикам. Ремонтникам довелося працювати в умовах безпосередньої загрози для життя та дуже стислого часу. У цій критичній ситуації вся бригада діяла професійно і злагоджено. Енергетики в найкоротші терміни відновили пошкодження, завдяки чому в Авдіївці  з’явилося світло.

У процесі відновлення електроліній безпосередньо були задіяні 29 енергетиків. Але, щоб повернути світло в Авдіївку та прилеглі села, потрібно було не тільки відновити лінії високої напруги, а й упорядкувати всю міську «павутину» розподільних мереж, через яку подається світло до кожної оселі. Підготовку міських мереж до прийому напруги з відновлених ліній забезпечували ще 32 енергетики, серед яких — працівники оперативно-виїзних бригад та диспетчерської служби, інженери, майстри… Уся їхня робота проходила під обстрілами, які тривали кожен день.

Керівники ДТЕК і співробітники компанії привітали з нагородою Володимира Побезінського та Сергія Гречку, а через них передали слова глибокої вдячності та гордості всім енергетикам ДТЕК, які борються за світло в будинках людей, охоплених війною.