Відкритий простір для змін на краще

Створення 85 Центрів для розвитку дітей і молоді у Донецькій області ініціювала обласна влада на початку минулого 2017 року. Реалізація цього задуму мала здійснюватися в рамках проекта «Гідна країна для гідних людей» за кошти обласного та міських бюджетів. Рік закінчився – час підбивати підсумки.
Молодь запропонувала – влада підтримала

Почнемо з того, що відкриття інноваційних центрів було присвячено до 85-річчя Донецької області. З нагоди ювілею жителі регіону мали отримали в подарунок 85 Центрів для реалізації творчих можливостей молоді.
Начальник управління у справах сім’ї та молоді Донецької облдержадміністрації Лілія Золкіна стверджує, що ідею створення Центрів у рамках програми «Гідна країна для гідних людей» запропонувала сама молодь.
«Багато молодіжних громадських організацій не мали своїх приміщень. Не тільки в селах, але і в невеликих містах. Тому вирішено було створити локації, де молоді люди увечері, після навчання або роботи, зможуть проводити час із користю, — зазначає керівник управління. — Центри для молоді — це відкритий простір для громадських ініціатив, де кожен може знайти однодумців, запропонувати ідею заходу або безпосередньо його організувати. Також це простір для неформальної освіти, саморозвитку і творчості. Впевнена, що активні молоді люди, навіть в меншості, здатні скласти критичну масу і змінити життя у своїх громадах на краще. Тому що кращі представники молоді — це відповідальність, ініціатива і готовність до кропіткої і натхненної праці».
Голова обласної державної адміністрації Павло Жебрівський ідею Управління у справах сім’ї та молоді ДонОГА підтримав, і робота розпочалася. Спочатку були зустрічі з ініціативними юнаками та дівчатами, потім офіційні переговори з місцевою владою. Звісно, на цьому шляху шипів було більше, ніж троянд, але Лілії Золкіній та її підлеглим не звикати здійснювати неосяжне — сумлінно, терпляче, іноді навіть з ірраціональною упевненістю в результаті.
«Попри тяжкі часи Донеччина розвивається. У молоді є запит на творення, на позитив, на культурне і енергетичне середовище, — розповідає начальник управління у справах сім’ї та молоді Донецької облдержадміністрації. – Багато років ми тільки повторювали, що потрібно допомагати молоді. Тепер же у нас з’явилася реальна можливість робити це».

Імпульс до розвитку
У відкритті центру «Вікторія» у місті Мар’їнка взяв участь заступник голови Донецької облдержадміністрації Ігор Стокоз. Він зазначив, що таке починання дуже необхідне для розвитку та відродження Донеччини.
«Усі молодіжні Центри створені за програмою «Гідна країна для гідних людей» і за підтримки очільника області Павла Жебрівського. Для відновлення Донеччини дуже важливим є кожний, навіть маленький крок. Адже діти – це наше майбутне. Але замало просто зробити ремонт та надати меблі. Для нас зараз важливим є змістовне наповнення цих Центрів. Ми маємо шукати нові методики працювання з молоддю, щоб готувати її для самостійного дорослого життя, давати змогу для творчого розвитку та зростання», — наголосив Ігор Стокоз та запевнив, що робота з молодіжними програмами буде продовжена і у 2018 році.
Після вітань та перерізання символічної стрічки представники влади та винуватці свята – діти, молодь та жителі міста Мар’їнка — мали змогу неформально поспілкуватися з гостями.
«Сьогоднішнє відкриття Центрів — це підтвердження того, що Донеччина думає про майбутнє. Я впевнений, що цей проект дасть потужний імпульс молодому поколінню», — наголосив Ігор Стокоз.

Потрібні ідеї!
Допомога влади у створенні Центрів для творчого розвитку дітей та молоді – це дуже добре, але далі слово за активістами. Саме вони повинні брати справу до своїх рук, розуміючи, що бути вільним – це відповідально та дорого. Це гроші на каву і комп’ютери, комуналку і навіть на олівці та фарби… Тепер новостворені молодіжні Центри можуть брати участь у грантових програмах для реалізації корисних та цікавих проектів. Отже, ефективність їх функціонування буде залежати від того, наскільки проекти будуть самоокупними і стійкими. Мається на увазі не комерціалізація, а самостійність.
«Ми будемо здійснювати моніторинг Центрів, будемо надалі проводити навчання серед фахівців, які мають працювати з молоддю. Успіх вільного простору буде вимірюватися в довгостроковій перспективі в позитивних трансформаціях суспільства», — зазначила Лилия Золкіна.
Звістно, що проекти спрямовані на молодь громади, але й старше покоління не залишиться обмеженим. Та у центрі «Імпульс», що відкрився в Очеретино, окрім чудової зони для відпочинку та розваг малечі, обладнаною необхідними меблями і проекційною технікою, є сучасно облаштований і устаткований комп’ютерними місцями для роботи клас.
Чому б школярам не взяти своєрідне шефство над літніми людьми, щоб вони мали змогу поспілкуватись з рідними через скайп?
Ідей багато. Наприклад, у місті Новогродівка відкрив свої двері вже другий молодіжний центр. У квартирі, відремонтованій за кошти обласного та місцевого бюджетів, молода і креативна команда обладнала навіть невеликий хостел для приймання гостей з інших міст і країн.
Молодь Донеччини творча і талановита. Під час відкриття центру «Start-up» у Селидовому гостей приємно здивувала школярка Олеся Полгородик. Її чудове виконання гімну України вразило своєю щирістю та чуйністю. А після урочистої частини Центр зразу перейшов у розпорядження дітей – тут розпочався майстер-клас по створенню новорічних прикрас з паперу.

Успішні проекти оновлять Донеччину
Начальник управління у справах сім’ї та молоді Донецької облдержадміністрації Лілія Золкіна нагадала, що під ялинку-2018 обласна влада зробила для молоді і дітей багато дарунків. З нагоди святкування 85-ї річниці Донецької області і відповідно до програми економічного та соціального розвитку Донеччини на 2017 рік голова обласної державної адміністрації Павло Жебрівський виступив ініціатором облаштування в містах, районах та об’єднаних територіальних громадах до 85-річчя Донецької області 200 спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням та 85 спортмайданчиків зі штучним покриттям.
Програма з підтримки молодіжних організацій в рамках проекту «Гідна країна для гідних людей» реалізовувалася в Донецькій області з лютого 2017 року. На фінансування створення 85 молодіжних центрів було виділено 13 мільйонів гривень з обласного бюджету, приблизно така ж сума надійшла з міських бюджетів та інших джерел фінансування.
Проект по створенню Центрів розвитку дітей та молоді виявився успішним. Всі центри об’єднані спільною ідеєю, всі вони різні і однакові водночас, кожен з них має стати прикладом для інших. Отже, локації для докладання зусиль вже є – тепер слово за молоддю.

Віра ІЛЬЇНА