В ОБЛАСТІ ДІЄ ЦЕНТР ДОПОМОГИ УЧАСНИКАМ АТО

З якими складнощами стикаються учасники АТО, повертаючись до мирного життя? Звідки чекати на допомогу демобілізованим воїнам?

Про це в інтерв’ю тижневику «Вісті Донбасу» розповідає  керівник Центру допомоги учасникам АТО при Донецькій облдержадміністрації Сергій Гаков.

 • Сергію, розкажіть, як було створено Центр? Чим він займається?
 • Перш за все хочу відзначити, що Центр допомоги учасникам АТО – це фактично дорадчий орган облдержадміністрації. Ми активно працюємо з департаментами та іншими структурними підрозділами ОДА, виступаючи свого роду медіаторами. У центрі працюють куратори, які можуть представляти інтереси військовослужбовців у інших державних органах. Загалом нашим головним завданням є координація діяльності органів влади та інших організацій у вирішенні означених питань.
  Починався ж наш центр як повністю волонтерський. 5 жовтня минулого року я брав участь у зустрічі представників волонтерських організацій, що проходила в Києві. Тоді ж із нами зустрівся Президент України Петро Порошенко. Під час спілкування з ним було розглянуто багато проблем, але найголовніше з обговорюваних питань, на мою думку, стосувалося допомоги учасникам АТО на етапі , коли вони повертаються до мирного життя. Адже коли воїн повертається додому, його там чекають проблеми, як, власне, і решту громадян.
  Почали працювати. Спочатку це була ініціатива невеликої групи людей, з якої надалі утворилося таке собі ядро.
 • Як відомо, такі ж центри існують і в інших областях. А як там пішли справи?
 • Усе ж таки не в усіх областях ця справа пішла. З 24-х областей України десь 19-20 зараз із центрами. І приблизно в 10-15 областях ці центри реально працюють. Насамперед, це пов’язано з кількістю учасників бойових дій – як, наприклад, у Дніпропетровській області. Утім чималу роль у цьому процесі відіграє й волонтерська активність.
  У нас відносно небагато учасників АТО, особливо якщо порівнювати з Дніпром . У списках, із якими ми працювали, записано півтори тисячі людей, з них власне мешканців Краматорська – близько 200 осіб. Усього по області близько 6 тисяч людей, але це і працівники СБУ, і пожежники.
 • Ваш центр є єдиною організацією такого типу в області?
 • Коли ми лише створювалися, питаннями учасників АТО, добровольців мало хто взагалі опікувався. Зараз це – тренд, і громадські організації сказали: «Ми переключаємося на допомогу ветеранам, будемо надавати їм психологічну підтримку».
  Є чимало громадських об’єднань із доброю грантовою історією, і до них ідуть кошти. А люди – не йдуть. Розумієте, люди, які пройшли АТО, через пережите ними є трохи замкнені, затиснуті. А з іншого боку, наше суспільство досі недостатньо уваги приділяє проблемам учасників АТО.
 • Чи змінилася ваша робота протягом року?
 • Так, безумовно. Коли ми починали, ніхто не мав необхідного досвіду, тому з одним бійцем ми могли працювати кілька днів, особисто проводити його по всіх інстанціях. Зараз ми вже робимо все набагато швидше. Та й із офіційними установами досягнуто певне порозуміння. Хоча це не означає, що проблеми зникли.
 • З якими організаціями ви співпрацюєте?
 • Їх багато. Зокрема, з нами взаємодіє Центр соціальної адаптації ветеранів та їхніх сімей «Поруч» — його започаткували хлопці, з якими ми збирали першу спілку ветеранів у області. І вони зараз дуже активно працюють.
 • Щодо взаємодії з місцевими органами влади, то з цим як раз існують певні проблеми.
  Ми робили таке опитування по органах влади регіону «Чи співпрацюєте ви з якимись громадськими спілками чи об’єднаннями?». Що цікаво, більшість відповідей ми чекаємо ще з серпня, а з тих, що надійшли… Найкраща відповідь була по Краматорську: співпраця є з нами, з хлопцями з «Поруч» і ще кілька організацій, наприклад «Бджілки».
 • Як саме ви можете допомогти ветеранам?
 • Ми значно спрощуємо проходження всіх інстанцій, які будь-який солдат має пройти після демобілізації. Для цього в нас є кол-центр та прийом громадян.
  Також ми можемо проконсультувати вояків чи членів їх сімей стосовно різних питань: як учаснику АТО отримати земельну ділянку, як отримати безкоштовний відпочинок на законних підставах.
  Узагалі більшість проблем відпадає після першого ж дзвінка.
 • Чому так?
 • Бо ніхто бійцям нічого не пояснює. Чому не пояснює? Можливо, чиновникам не до цього, а можливо – самі хлопці нічого не питають, тому наше головне завдання – налагоджувати перш за все спілкування.
 • Чи стикаєтеся ви з проблемами? У чому вони полягають?
 • Проблеми, за великим рахунком, дві, і одна пов’язана з іншою. Про нас знає не так багато солдатів, а для повноцінної інформаційної кампанії в нас немає грошей, адже ми не можемо фінансуватися з державного бюджету чи донорськими грошима. А інформаційна кампанія нам потрібна, адже я точно знаю, що до нас звертаються далеко не всі хлопці.

Звернутися за допомогою до Центру допомоги ветеранам АТО можна за телефонами: 066-809-98-48 | 073-424-14-82 | 096-119-65-66, за телефоном «гарячої лінії»: 0800-750-103, через сторінку на Facebook: https://www.facebook.com/doncentr.ato, або особисто за адресою: м. Краматорськ, площа Миру, 2 (Донецька ОДА), кабінет 404.

Микита МАЛЮГІН