В Іллінівці навчаються втілювати плани та визначати перспективи

Про те, що село Іллінівка раніше мало назву Комуна Ілліча, місцеві мешканці навіть не згадують. Буває, що хтось скаже водію автобуса: «Зупини на Комуні…». У більшості ж селян не виникає бажання згадувати, як там колись було. На це просто немає часу.

«Коли ми об’єдналися і зрозуміли, що можемо впливати на своє життя, у наших жителів з’явилося стільки планів, що не вистачає часу в добі, щоб їх реалізувати», — розповіла секретар Іллінівської об’єднаної територіальної громади Валентина Троян відвідувачам – експертам Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Вони тут бувають часто — надають консультативний супровід громаді за всіма напрямками, сприяючи не тільки підвищенню професійного рівня представників місцевої влади, але й допомагаючи з проведенням фінансових розрахунків, кадровими та юридичними питаннями тощо. Чим зараз живе Іллінівська громада, що зробили минулого року, які пріоритети визначила для розвитку та як виходить на новий рівень життя місцевих жителів? Саме цим поцікавилася команда Донецького ЦРМС під час чергового візиту до ОТГ. А з добрими знайомими і розмова йде відкрито.

В майбутнє по розбитим дорогам

Село Іллінівка знаходиться майже на околиці Костянтинівки – навіть високоповерхівки видно. Коли промисловість міста розвивалася – людям було добре, а під час занепаду села малолюдніли. Немає роботи, перспектив, розбиті дороги і ліхтарі…

«Досить!» — вирішили мешканці 12 населених пунктів і 9 селищних рад і щойно, як розпочався процес децентралізації, заявили про готовність об’єднатися. Так, у грудні 2016 року з’явилася Іллінівська об’єднана територіальна громада. Об’єдналася за принципом «рівний до рівного», хоч у деяких селах майже не було молоді – переважно там залишилися пенсіонери.

Оскільки особливим «кричущим» напрямком роботи був благоустрій територій, то перше, що зробили, — взялися за дороги. Спершу за ті, де зазвичай найбільший потік транспорту. Довгі роки пересуватися по району було насправді дуже непросто: дороги були розбиті вщент.

Валентина Троян сама кожного дня їздить на роботу в Іллінівку. Отже, різницю від того, що було і стало, буквально відчуває на собі. А ще дороги – це те, що видно одразу, і саме вони мають показати людям, що громада починає розв’язувати нагальні питання.

У 2018 році Іллінівська ОТГ отримала від держави 5,6 млн гривень інфраструктурної субвенції. З місцевого бюджету на ці потреби виділили трохи понад 1 млн гривень. Також залучали гроші, переміщені з тимчасово окупованої території. За ці кошти реалізували три проекти. Провели реконструкцію насосної та водопровідної мереж в селі Полтавка, капітальний ремонт вулиць в селі Стара Миколаївка, капітальний ремонт переходу між вулицями в селі Плещіївка. Наразі ремонтуються водогони, системи освітлення.

«Наші мешканці вже відчувають позитивні зміни. Більшість адміністративних послуг можна отримати, не виїжджаючи з громади, їх якість поступово, але впевнено покращується. В цьому ми слухаємо наших сільських старост. Приймаємо рішення на виконкомі, виносимо їх на сесію. Все у нас чесно і відкрито», — розповідає Валентина Троян.

Завдання номер один

Звісно, не всі одразу зрозуміли переваги децентралізації. У селян спочатку були побоювання: як буде з медициною, якщо відділитися від району? Мало хто розумів, як воно буде працювати.  Та і влада розуміла, що покращення якості первинного медичного обслуговування – один із головних напрямків роботи.

Були проведені численні розрахунки, консультації, «круглі столи». І попри численні витрати, всі зійшлися на тому, що об’єднувалися задля добробуту мешканців громади, й оскільки громада вимагає надання розвинутих медичних послуг — значить, амбулаторіям бути. Наразі добігає кінця будівництво двох амбулаторій – у селах Іллінівка та Клебан Бик, гроші на реформування сільської медицини виділили в Міністерстві охорони здоров’я.

Громада з щирою душею

Усі громади рано чи пізно розуміють, що потрібно не лише обслуговувати населення, а й заробляти, рахувати і раціонально витрачати гроші, створюючи власні «фішки», які були б цікавими інвесторам і жителям громади.

Село Олександро-Калинове і є такою «фішкою» Іллінівської ОТГ. Це, безперечно, душа і серце громади. Минулого року тут був капітально відремонтований Центр культури та дозвілля. Загальна вартість проекту складала 15 млн грн, причому третина цієї суми була виділена на умовах співфінансування з бюджету ОТГ.

Директор клубу Таїсія Піддубна розповіла, що останній раз ремонт тут робився близько 30 років тому. Весь цей час клуб підтримували своїми зусиллями мешканці села. Відтак, вони мають змогу змістовно та цікаво проводити дозвілля.

Не забувають в Олександро-Калиновому і про розвиток туризму: у відомому на всю Донеччину сільському музеї є старовинна дитяча колиска, погойдавши яку молода жінка, яка хоче дитину, може завагітніти. Та це ще не всі дива!

На території Іллінівської ОТГ знаходиться регіональний ландшафтний парк «Клебан Бик», в чарівні краєвиди якого закохується кожний, хто бачив парк на власні очі.

В серпні численних гостей приймає фестиваль «Смолянський куліш», який проходить у громаді.

Новим активним учасником процесу розвитку зеленого туризму стала віслючка на ім’я Данка. Тваринці завели навіть сторінку в Фейсбуці. З 1 травня відкривається новий сезон сільського туризму у селі Олександро-Калинове. Данка вже підросла і готова до нового туристичного маршруту «Смолянська полонянка».

В перспективі розбудова трьох парків у Іллінівці, Олександро-Калиновому, Довгій балці, відкриття Центру культури та туризму, а також молодіжного центру «Толока» в Олександро-Калиновому. З літа в Іллінівській ОТГ почне працювати наметовий табір для відпочинку місцевих дітей та молоді.

Солодощі для Європи
Сільське господарство для громади залишається основним – економічний потенціал складають 15 сільськогосподарських підприємств, стільки ж фермерських господарств. Значну ставку на розвиток в Іллінівській ОТГ зробили і на підприємництво — це вагомий потенціал для наповнення місцевого бюджету.

На жаль, частина підприємств, що працюють на території громади, юридично зареєстрована в інших містах. Звісно, сільська рада проводить роботу, щоб податки сплачувалися за місцем розташування підприємства. Деякі з них погоджуються на такий формат взаємин, розуміючи, що від наповнюваності бюджету залежить розвиток території.

Серед таких підприємств — «Арсенал Пак», де виготовляють солодощі. Коли йдеться про якість продукції, часто-густо спрацьовує старий стереотип: вона є десь там, далеко, але не у нас… Але це не той випадок. Кондитерське виробництво з’явилося на території Іллінівки 16 років тому. Починали з фасування горішків, а коли купили обладнання, то перейшли до виробництва солодощів: мармеладу, пастили, карамелі тощо. Ринок збуту охоплював різні регіони України, великий обсяг відправляли в Донецьк, Горлівку, Луганськ. 2014 рік вніс серйозні корективи, серед яких – втрата частини обладнання, готової продукції, втрата традиційних ринків збуту. Але вдалось мобілізувати сили, вийти на нові рівні та співпрацювати з європейськими партнерами. З 2016 року солодощі з Іллінівки почали експортувати до Польщі, Латвії, Румунії.
Кожного місяця фабрика відвантажує до-30-40 тонн готової на продаж продукції. «Арсенал Пак» готовий до розширення потужностей і відкриття нового цеху з виготовлення випічки. Тут розраховують отримати грант від USAID за проектом «Економічна підтримка східної України» на придбання необхідного обладнання.

 

Вчимося самі – вчимо інших

 За досвідом до Іллінівської громади їдуть представники тих сільських територій Донецької області, які поки не наважились на об’єднання.

«Якщо коротко сказати про переваги децентралізації, то ми отримали можливість зробити те, про що давно мріяли, — створити потужну громаду. І ніхто з приєднаних сіл не каже, що стало гірше. Старости отримують достойну зарплату, але ж і працюють на результат: бути на роботі 24 години і 7 днів на тиждень, бо це відповідальність за все село, всю громаду», — каже секретар Іллінівської об’єднаної територіальної громади Валентина Троян

Але слід бути об’єктивними і нагадати громадам, що держава «спонсорувати» об’єднання довго не буде. Минулого року за участю експертів Донецького ЦРМС Іллінівська сільська ОТГ розробила та затвердила Стратегію розвитку громади на період до 2025 року.

На початку поточного року експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні проаналізували фінансові показники 665 ОТГ, розділивши громади на групи в залежності від чисельності населення.

«Іллінівська ОТГ входить до 227 ОТГ з населенням від 5 до 10 тис. жителів. За результатами виконання бюджету в минулому році Іллінівська ОТГ показала значний приріст. Якщо за результатами дев’яти місяців у громади було 78 місце то за весь 2018 рік стало 32 місце», — коментує радник з питань місцевих фінансів Донецького ЦРМС Сергій Івахнін.

 

Дбаючи про слабших, стаєш сильнішим

Найближчим часом у Іллінівській громаді відкриється інклюзивно-ресурсний центр, який буде в рамках міжмуніципального співробітництва працювати також для Шахівської ОТГ.

Скористатися його послугами зможуть близько 70 дітей з особливими освітніми потребами. В центрі надаватимуть комплексну оцінку розвитку дітей віком від 2 до 18 років, а також допомагатимуть їх соціальній адаптації. З цією метою в ІРЦ працюють практичний психолог, вчитель-логопед, вчитель-дефектолог та вчитель-реабілітолог.

«Кожна громада має певні переваги в одному напрямку та нестачу ресурсів в іншому. Такий інструмент, як міжмуніципальне співробітництво між громадами, дозволяє ефективніше використовувати гроші, покращувати послуги там, де самотужки громада не впоралась би», — каже радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС Максим Ткач.

У громаді вже відкриті Центр безпеки, опорна школа, відремонтований клуб, створена дитячо-юнацька спортивна школа та інші об’єкти. Молодь стежить за новими технологіями – в Іллінівській ОТГ відкриватимуть гурток робототехніки. Та хіба перелічиш все, що зроблено! Головне, що люди уже відчувають реальні зміни на краще, а це означає, що рухаються іллінівці у правильному напрямку.

Віра ІЛЬЇНА