Україна у нас одна: Ах, Одеса, перлина біля моря!..

На старті курортного сезону не випадково саме Одеса стала місцем проведення Шостого засідання Ради туристичних міст і регіонів при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України та Третього засідання Наукової ради з питань туризму. Учасниками всеукраїнського туристичного форуму були представники бізнесу, громадськості, органів державної та місцевої влади, які працюють у сфері туризму, вищих навчальних закладів.
Обговорювані на засіданні Ради питання стосувалися розвитку туристичного сектору та цілей сталого розвитку туризму в Україні. Окремо під час проведення заходу був презентований потенціал міст України щодо розвитку туристичної галузі, і насамперед – Одеси. На запрошення організаторів заходу та Українського журналістського фонду Одесу відвідав позаштатний кореспондент тижневика «Вісті Донбасу».
Що обов’язково необхідно зробити в Одесі?
Із цим запитанням наш кореспондент спеціально звернувся до корінних одеситів. За підсумками опитування, яким були охоплені люди різного віку, зайнятості та різні за місцем свого проживання у куточках Одеси, і був утворений своєрідний рейтинг.
ТОП-12 цікавих відкриттів, заради яких варто відвідати місто

1. Дізнатися, чому Одесу називають «мамою»
Свого часу Одеса щиро приймала гостей, які хлинули до старовинного міста з різних куточків не тільки Європи, алей усього світу. У багатьох із прибулих просто не було із собою документів, а ті, хто їх мав, легко могли отримати нові, вибравши собі будь-яке ім’я. Це дозволяло практично кожній людині почати життя з чистого аркушу. Таким чином, Одеса прихистила багатьох, надавши їм нове життя, стала для них новою домівкою та притулком. З тих пір її так і називають Одеса-мама.
На сьогодні в Одесі мешкають представники більше 130 народів.
2. Прогулятися Одеським портом
Місто Одеса було побудоване насамперед як торговельний порт. Завдяки вигідному географічному розташуванню сьогодні Одеса – один із найбільших портів Чорноморсько-Азовського басейну, розміщений у північно-західній частині Чорного моря на перетині торгових шляхів Сходу й Заходу, що склалися історично.
Невід’ємною частиною порту є Воронцовський маяк, який слугує морякам уже впродовж більше двох століть. Перший маяк був закладений у 1815 році на мисі Великого Фонтану. Завершив будівництво генерал-губернатор Михайло Воронцов, на честь якого й був названий маяк.
3. Відшукати Будинок з однією стіною
Будинок з однією стіною – найбільш дивовижна споруда Одеси та її архітектурна родзинка, яка збирає навколо себе щороку чимало туристів.
Якщо дивитися на будинок з фасаду, то він здається звичайною старовинною спорудою – з гарними кованими балконами, оригінальними карнизами та ліпним декором стін, що мало чим відрізняються від інших житлових будинків історичної частини Одеси. Але варто відійти трошки в бік та поглянути на цей будинок під певним кутом, і будинок постає зовсім в іншому обличчі – від виглядає зовсім плоским, нібито складається всього з однієї фасадної стіни.
Такий цікавий візуальний ефект досягається за рахунок незвичної архітектури будинку. У нього немає задньої стіни, а бічні примикають до головного фасаду під гострим кутом, завдяки чому споруда має трикутну форму. Через цю особливість будинок і отримав свою назву — Плоский. З цієї ж причини споруду нерідко наділяють містичними властивостями і кличуть Відьминим будинком.
4. Порахувати ступені Потьомкінських сходів
Потьомкінські сходи входять до десятки найкрасивіших сходів Європи. Вони отримали свою назву завдяки режисеру Ейзенштейну. Він зняв кінострічку «Броненосець Потьомкін», до якої включив відомі сходи, завдяки чому й з’явилася назва. На цей час сходи складаються з 192 ступенів (початково їх було рівно двісті, але при розширенні порту вісім сходів були втрачені) та десятка прольотів.
Довжина Потьомкінських сходів складає 142 метри, вона створена перспективно – її підґрунтя (шириною 21,7 м) є значно ширшим від верхньої частини (12,5 м), через що при погляді згори складається враження однакової ширини по всій її довжині.
Парапети сходів здаються паралельними, видно тільки майданчики (окрім верхнього маршу). При погляді знизу сходи здаються значно довшими, та видно лише суцільний каскад ступенів.
5. Розшифрувати таємничі надписи на табличках фасаду Воронцовського палацу
Як і всі відомі одеські будівлі, Воронцовський палац овіяний безліччю легенд.
Найбільш інтригуючий міф палацу пов’язаний з історією двох великих таблиць з «арабською в’яззю», які й сьогодні розташовані на фасаді споруди біля центрального входу. До останнього часу вважалося, що «письмена» неможливо прочитати. Загадка текстів цих таблиць залишалася нерозкритою впродовж ста сімдесяти років.
«Письмена» на фасаді палацу путівники по місту вперто іменували «арабськими». Через це навіть виникали домисли, нібито теперішній Воронцовський палац частково складається з стародавньої «турецької мечеті, яка була частиною Хаджибейського замку», а зсередини споруди збереглися кручені сходи, що ведуть на мінарет».
Насправді таблиці виявилися нічим іншим, як трофеями, що їх привіз Михайло Воронцов зі здоланої турецької фортеці Варна. Їх вмонтували у фасадну стіну Турецької кімнати на почесному місці біля входу за старовинною східною традицією.
6. Перевірити, чи насправді розгойдується Тещин міст
Тещин міст є зменшеною копією мосту великої герцогині Шарлотти в Люксембурзі, побудованого в 1965 році.
За свідченнями старожилів, про цьому мосту нібито ходив в гості до тещі один із тодішніх керівників області Михайло Синиця, який аж надто полюбляв тещині млинці. Як би то не було, а Синиця був на той час по суті міським головою, і до побудови мосту звичайно ж мав певне відношення. Ну, а теща у житті одесита завжди посідала далеко не останнє місце!
7. Відвідати куточок старої Одеси
Міні-музей під відкритим небом, котрий може дещо розповісти про історію міста. Це місце, де зібрані різні цікаві експонати: оригінальної форми альтанка, горбатий місток з ажурною решіткою, скульптурні прикраси, грифон чавунного художнього лиття, колодязь середини ХІХ століття. Це – улюблене місце для фотографування у молодят.
8. Побачити пам’ятник фрукту, який врятував Одесу
Пам’ятник Апельсину – це не просто монумент, присвячений південному фрукту, а пам’ятник, зведений на честь плоду, який буквально врятував Одесу. Пам’ятник апельсину був установлений в 2004 році і являє собою бронзову композицію. Композиція складається з безпосередньо самого апельсину, з одного боку котрого знята шкірка та вийняті часточки. На апельсині можна побачити найбільш відомі найбільш відомі будівлі Одеси – Оперний театр, Спасо-Преображенський собор, колонаду Воронцовського палацу. А сам апельсин впряжений у трійку коней.
9. Відвідати Одеську кухню
Одеська кухня є пікантною й колоритною. У ній є не тільки своя родзинка, але й своя перчинка! Увібравши в себе кращі кулінарні традиції представників народів різних зі всіх кінців світу, одеська кухня являє собою яскраву суміш самобутніх культур та смаків. По-грецькі ароматні, по-болгарські гострі, по-французькі вишукані та по-італійськи ситні страви одеської кухні є маленькими кулінарними шедеврами, прикрасою столу та гордістю кожної одеської сім’ї.
У кожній одеській страві відчувається натуральний смак продуктів та витримується баланс, перевірений роками. Найбільш популярні рецепти основані на тих продуктах, які будь-яка господиня може щодня придбати на Привозі. Чорне море дарує одеситам рибу та інших морських мешканців, теплий клімат – безліч соковитих овочів та фруктів, плодовита земля дає багаті врожаї зернових. А ще тут росте відмінний виноград, з якого вдаються відмінні вина.
10. Поторгуватися на ринку «Привіз»
Відомий ринок «Привіз» — колоритний базар, де «можна купити все», є одним із символів Одеси.Побудований у першій половині ХІХ століття на Привізній площі як філія Старого базару, «Привіз» спочатку призначався для торгівлі «з коліс», тобто з возів. Тільки наприкінці ХІХ століття тут з’явилися капітальні споруди, і «Привіз» поступово став головним ринком Одеси. Вважався одним із найбільших ринків у Європі.
У тридцяті роки ХІХ століття в Одесі було три ринки: Грецький, Старий та Новий. Тоді «Привіз» вважався частиною Старого ринку, просто площею, практично позбавленою будівель, де торгівля відбувалася просто «з коліс».
Його історія починається з 1827 року, коли на Привізній площі побудували величезний ринок, який відвоював «пальму першості» у свого прародича і став «королем» одеських ринків. У 1913 році архітектор Ф.Нештрух побудував ще чотири двоповерхових споруди («Фруктовий пасаж»), які вдало доповнили архітектурний комплекс «Привозу».
Минуло понад 180 років. Але цей відомий одеський ринок так і залишився найбільш гомінливим, колоритним та людяним торговим центром Одеси.
11. Дізнатися про легенди Одеських катакомб
Ну, де ще можна так збагатитися, як не в Одесі? При великому бажанні з Одеси можна виїхати багачем. Для цього буває достатньо лише спуститися в підземне місто та відшукати схований скарб. Вважається, що з підземного міста виносити нічого не можна. Якщо вже наважилися, то треба залишити будь-що взамін, аби задобрити місцевих духів.
12. Побувати в Одеському театрі опери та балету
Згідно рейтингу журналу «Forbs» будівля Одеського національного театру опери та балету включена до переліку 11 найбільш цікавих пам’яток Східної Європи (2008). В списку це єдиний театр.
Пишність і розкіш інтер’єру театру вражає кожного, хто входить сюди. Деталі в стилі бароко переносять нас у дивовижний світ духовної культури. Щиро позолочена ліпнина, чудова скульптура, дзеркала – все тут ніби прагне вирвати людину з буденності. Плафони зали для глядачів прикрашені чотирма панно віденського майстра Лефлера на теми з зворів Шекспіра «Гамлет», «Сон у літню ніч», «Зимова казка», «Дванадцята ніч». Величезна святкова люстра здається невагомою, хоча її вага біля двох тон.
Ілля ГЕНШЛЕР