Цінність води ми пізнаємо лише тоді, як пересихає джерело

Ступінь еволюції людства визначається його ставленням до основи життя – води. І це, насправді, єдиний показник справжнього рівня людської цивілізації, за яким можна впевнено робити прогноз: чи є у суспільства майбутнє…

25 років поспіль світова спільнота відзначає Всесвітній день води. На Конференції ООН з довкілля та розвитку Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Кофі Аннан проголосив: «Ми не зможемо здобути остаточну перемогу над СНІДом, туберкульозом, малярією або будь-якою іншою хворобою, поки не вирішимо глобальну проблему – безпечної питної води». За висновками експертів ООН, понад 20% населення Землі, а це майже 1 млрд 500 млн осіб, страждають від нестачі води, придатної для пиття і зрошування посівів. Отже, своїм головним завданням організатори акцій на захист води ставлять привернення уваги громадськості й політиків до цієї глобальної проблеми та максимально повне інформування людей про шляхи збереження природних багатств.

Для колективу Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів Всесвітній день води – не просто чергова календарна дата, а підведення певного підсумку діяльності за рік та час максимальної активізації зусиль для просвітницької роботи з населенням, зокрема з юним поколінням українців.

Упродовж багатьох років фахівці водогосподарської галузі вважають своїм безпосереднім обов’язком до цього святкового дня проводити зустрічі з громадськістю. За проблематикою водних питань організовуються громадські слухання у форматі «круглого столу», обговорення на студентських конференціях, ініціюється проведення ознайомчих екскурсій і тематичних занять у школах та бібліотеках. З року в рік удосконалюються форми й методи популяризації екологічних знань, тіснішою стає співпраця з освітніми закладами, розширюється аудиторія, зокрема й завдяки публікаціям у пресі…

Цьогоріч із нагоди Всесвітнього дня води фахівцями басейнового управління та його структурних підрозділів у Слов’янську, Маріуполі, Харкові й Лисичанську були проведені громадські обговорення з актуальних питань збереження води, науково-практичні конференції, зустрічі зі школярами й студентами.

Зважаючи на вікову категорію слухачів, фахівці обирають зі свого досвіду найвдаліші форми донесення інформації. Для дошкільнят і молодших школярів це загадки та ігри, мультфільми і слайди, історія про рибку, яка жила в забрудненій річці, та пригоди крапельки води в мережі міського водопровідно-каналізаційного господарства за малюнками-схемами, а також власноруч проведені експерименти з очищення забрудненої води шляхом фільтрування. Для старшокласників і студентів – це екскурсії до Музею води в Маріуполі, на Диканівські очисні споруди в Харкові, до басейнової лабораторії моніторингу вод у Слов’янську, а ще – наукова аргументація й беззаперечні факти.

Усім нам обирати, яким буде наше майбутнє. Від хибних шляхів застерігав ще  Бенджамін Франклін, який зазначав: «Цінність води ми пізнаємо лише тоді, як пересихає джерело». До іншого вибору спонукають сучасників слова Василя Скуратівського: «Не зміліють джерела України, якщо ми не зміліємо душею!»

Юлія КИРКАЧ, прес-служба Сіверсько-Донецького БУВР