Школярі з Непідконтрольних територій отримають додаткові можливості для здобуття освіти

Для школярів, які навчаються на непідконтрольних українській владі територіях Донбасу, створено додаткові можливості для отримання атестатів українського державного зразка, прийому на навчання до університетів, технікумів, коледжів, профтехучилищ України.

Про це йшлося під час прес-брифінгу на тему «Вступна кампанія 2019 та відкриття регіональної гарячої лінії з питань освіти для мешканців непідконтрольних Уряду України територій та територій уздовж «лінії розмежування» у Донецькій області». Організаторами заходу виступили громадська організація «Фонд «Відкрита політика» разом із Міністерством освіти і науки України і  Донецька облдержадміністрація.

«З року в рік збільшується кількість дітей, молоді з непідконтрольних Уряду України територій, які потребують визнання документів про освіту. Тому ми бачимо, наскільки важливою є можливість для цієї молоді вступити до українських вишів, коледжів, профтехзакладів за спрощеною процедурою», — повідомила виконавчий директор ГО «Фонд «Відкрита політика»  Ірина Жданова.

За її словами,  для вступу до вищих навчальних закладів, здебільшого абітурієнтам потрібно подати свої результати Зовнішнього незалежного оцінювання та ще ряд документів. Однак не всі мають можливість навіть зареєструватись на нього. Для дітей, які мешкають зовсім поруч з лінією розмежування або взагалі на непідконтрольній території працює спрощена процедура вступу.

Якщо в абітурієнта з непідконтрольної території немає паспорта, сертифіката ЗНО або взагалі документа про середню освіту, він може вступити до навчального закладу склавши іспити. Для цього необхідно обрати зручний для себе освітній центр «Донбас — Україна», який співпрацює з вишами по всій території країни. Наразі на території Донбасу таких — 20.

Ірина Жданова відзначила стабільне зростання кількості вступників з непідконтрольних територій сходу, вздовж «лінії розмежування», які вступили до українських вишів завдяки спрощеній процедурі через Освітні Центри «Донбас-Україна».

«За три роки існування цієї спрощеної процедури, через освітні центри «Донбас — Україна» та «Крим — Україна» скористались цією процедурою близько 4300 абітурієнтів з окупованої території», — розповіла Ірина Жданова.

Вона додала, що тільки за минулий рік, на бюджет вступили близько 1300 абітурієнтів. Отже, коли підліток обрав освітній центр, необхідно приїхати та заповнити освітну декларацію. Після цього — скласти 3 іспити: 2 державної підсумкової атестації та останній — профільний, відповідно до майбутньої спеціальності.

«За результатами цих трьох екзаменів формується конкурс. Якщо вчасно це зробити, і подати вчасно документи, пройти ці іспити, то є високий відсоток ймовірності пройти на бюджет», — зазначила Ірина Жданова.

Але документи треба подати у термін з 4 червня по 22 липня. Звісно, абітурієнту не відмовлять, якщо він звернеться і після 22 липня, але шанс навчатися безкоштовно буде втрачено.

У Фонді «Відкрита політика» впродовж трьох років за підтримки ЮНІСЕФ працює «гаряча лінія» з питань освіти, під час вступної кампанії разом з МОН. Вже прийнято понад 13,5 тисяч дзвінків з початку року, з них близько 1 800 – зі Сходу України.

Про дорожню карта для абітурієнтів із непідконтрольних територій та територій лінії розмежування розповіла в. о. директора департаменту вищої освіти, завідувач сектору переміщених ВНЗ Міністерства освіти і науки України Світлана Кретович.

Начальник департаменту освіти і науки Донецької обласної адміністрації Тетяна Сідашева розповіла, що на підконтрольній українському уряду частині Донецької області Міністерство освіти України створило дистанційну форму навчання для дітей, які залишилися в ОРДЛО.

Командою МОН спільно з «Фондом «Відкрита політика», Донецькою ОДА розповсюджено на КПВВ, в Освітніх Центрах, на телебаченні, радіо інформаційні матеріали щодо можливостей вступу для абітурієнтів з непідконтрольних територій сходу: листівки, постери, банери, аудіо- та відеоролики, що мають статус соціальної реклами.

Щоб якомога більше розповсюдити інформацію про можливості вступу за спрощеною процедурою, ми щороку розробляємо покрокові інструкції (паперові, відео) спільно з МОН за підтримки ЮНІСЕФ, щоб вступникам було легше розібрітися.

«Наша мета полягає в тому, щоб дитина або родина, яка приймає рішення щодо майбутнього дитини, приймала його з урахуванням того, що Україна спроможна зробити для цих дітей. Ми хочемо щоб до нас вступали абітурієнти з окупованих територій і непідконтрольних територій Донбасу. Ми спростили для них правила вступу і хочемо, щоб діти завершували навчання, здобували вищу освіту в Україні, і потім допомогли нам відновлювати Донеччину і Україну».

Під час брифінгу були анонсовані номери регіональної «гарячої лінії» з питань освіти, які з 1 березня запрацюють в Донецькій ОДА для всіх громадян Донеччини, незалежно по яку сторону «лінії розмежування» вони проживають.

Телефони «гарячої лінії» Фонду «Відкрита політика»:

0 800 504 425 – безкоштовно!
+38 068 9512513 (Viber/Telegram/WhatsApp/Skype: DostupnaOsvita UA)
+38 050 5505411 (Viber/Telegram/WhatsApp/Skype: DostupnaOsvita UA)

Краматорськ 
0 800 50 45 22 – безкоштовно!
+38 066 113 93 75 (Viber/Telegram/WhatsApp)
+38 097 904 71 91 (Viber/Telegram/WhatsApp)
Skype: Dostupna Osvita Kramatorsk.

 Віра ІЛЬЇНА