СЕРЦЕ ДЛЯ ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ

Згідно зі статистикою, за кількістю серцево-судинних захворювань Україна займає 1-е місце в Європі. Щорічно від серцевих недуг помирають до 500 тисяч українців — більше, ніж від інших хвороб сучасності, разом узятих.

Порадами про те, як зберегти серце здоровим, поділилася сімейний лікар КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Ірина Уколіна:

— Проблеми з серцем починаються не раптом. Це наслідок тривалого і «мовчазного» процесу засмічення артерій. Але серце — той орган, який не може дозволити собі простоювати. Воно працює безперебійно, а тому потребує не менше безперебійному харчуванні.

На стінках судин з часом осідають жири (холестерин, тригліцериди). Стінки ущільнюються, проток крові звужується. Розвивається таке всім відоме захворювання, як атеросклероз. Саме він лежить в основі практично всіх серцевих патологій і тим небезпечний, що тривалий час протікає безсимптомно.

Існують три так званих об’єктивних чинника ризику розвитку серцево-судинних захворювань, вплинути на які ми не можемо:

— спадковість;

— стать (чоловіки хворіють частіше за жінок);

— вік (чим старше, тим ризик вищий).

А ось вплинути на суб’єктивні фактори ризику нам цілком під силу. Головне — поставити мету, а не опускати руки і звалювати все на екологію та неякісне харчування.

Погодьтеся, що ніхто не змушує нас кожен день купувати чіпси та копчені продукти або сумнівної якості ковбаси та пельмені. Отже, від нас теж дещо залежить.

Тож спробуємо? По-перше, необхідно стежити за своєю вагою, для чого, звісно, ніяк не можна переїдати, а після 19-ї години взагалі бажано утриматися від прийому їжі.

Збільшуйте у своєму раціоні кількість овочів  та фруктів (по 300-400 г на добу). Їжте часто, маленькими порціями. Обмежте споживання солодощів, кухонної солі, тваринних жирів.

Рекомендуються продукти, що містять калій: курага, родзинки, печена картопля, горіхи, брюссельська капуста, банани, персики, гречана і вівсяна крупи, телятина тощо.

По-друге, не можна відмовлятися від фізичного навантаження, в якому б віці ви не були. Підтримка хорошої форми допомагає контролювати рівень холестерину, вагу, кров’яний тиск, зміцнює імунітет і знижує стресове навантаження.

Ходьба — найпростіший вид спорту для всіх бажаючих. Вона не вимагає спеціальної підготовки і присутності тренера. Ходьба допомагає людині стати стрункішою і зміцнює серцево-судинну систему. Науково доведено — щоденна 30-хвилинна піша прогулянка подовжує життя!

На дворі — літо, тому не можна промовчати про такий прекрасний вид фізичного навантаження, як плавання. Регулярні тренування допомагають тримати в тонусі всі м’язи, включаючи серцевий.

Персонально хотіла б звернутися до «гіпертоніків»: не забувайте регулярно вимірювати артеріальний тиск, регулярно відвідувати свого сімейного лікаря, виконувати його рекомендації, приймати призначене лікування.

Багато хто з нас нерідко ігнорують біль в області серця, займаються самолікуванням, консультуючись по інтернету.

Робити цього категорично не можна! Закінчуються такі випадки плачевно, нерідко — зі смертельними наслідками. Препаратів зараз безліч, і тільки лікар зможе підібрати індивідуально для вас необхідні ліки. Знаходьте час, відвідуйте сімейного лікаря при найменших проблемах із серцем! Грамотне лікування однозначно полегшить і продовжить ваше життя.

Дуже важливо відмовитися від «шкідливих звичок», в першу чергу — від куріння. Забороняйте палити в вашому домі та уникайте «пасивного» куріння. Намагайтеся спати не менше 8 годин.

І наостанок — про стреси. Вони були, є і будуть. Намагайтеся уникати нервово-психічних перевантажень, аж до радикальних змін у вашому житті. Не бійтеся змінити місце роботи, якщо відчуваєте, що ваша нервова система «на межі». Застосовуйте на практиці золоте правило психотерапії: якщо не можеш змінити обставини, зміни ставлення до них.

Будьте доброзичливі, налагоджуйте відносини з оточуючими, тренуйте свої емоції.

Намагайтеся виробити в собі позитивне сприйняття життя, частіше робіть те, що приносить задоволення: слухайте музику, читайте книги, спілкуйтеся з друзями, насолоджуйтеся красою природи.

Пам’ятайте, ви народжені для щастя. Тому намагайтеся зробити своє життя щасливим — адже це залежить перш за все від вас самих.

Ольга ПРИЙМЕНКО