Семінар: Об’єднані громади мають працювати за власними статутами

Департаментом інформаційної та внутрішньої політики,  управлінням культури і туризму, департаментом розвитку базових галузей промисловості та департаментом інвестиційно-інноваційного розвитку і зовнішніх відносин Донецької ОДА проведений семінар для представників об’єднаних територіальних громад із питань подальшого розвитку ОТГ.

Статут — внутрішня «конституція» громади

Семінар відкрила представник департаменту інформаційної та внутрішньої політики Надія Калігаєва. Вона підкреслила важливість питань, що стосуються прийняття статутів територіальних громад, та зазначила, що статут має на меті забезпечити належний рівень місцевої демократії, зокрема визначити форми і порядок діяльності об’єднаної громади, її органів та посадових осіб, а також гарантії жителів сіл та міста, які входять до складу громади.  У ньому повинні бути чітко зафіксовані всі моменти, що стосуються безпосередньо життя громади.

Суттєву увагу, підкреслила Надія Калігаєва, варто приділити розробці сайтів громад. На них має вчасно з’являтись інформація щодо роботи влади, загальних зборів, громадських слухань та місцевих ініціатив. Також має запрацювати механізм електронних петицій. Вирішення конкретної проблеми громади залежить як від якісного усвідомлення та формулювання проблеми  або ініціативи з боку мешканців, так і від якісного розгляду та ефективного вирішення цієї проблеми з боку місцевої влади.

Культура – це не тільки пісні й танці

Представники об’єднаних територіальних громад під час семінару обговорювали також, як саме в майбутньому розвиватиметься культура області. На питання, що стосуються особливостей охорони, використання та примноження культурної матеріальної спадщини на територіях ОТГ, відповіла представник управління культури та туризму Донецької ОДА Аліна Певна.

У своєму виступі вона зазначила, що охорона об’єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що закріплено в Законі України «Про охорону культурної спадщини», де визначаються основні положення національної політики в цій сфері. Проте насправді збереження спадщини не тільки не гарантовано державою, але знаходиться під ризиком постійного руйнування. Тому треба створювати музеї, зали для туристів.  Культурні пам’ятки мають буди захищені охоронним договором, паспортом об’єкту, а для містобудівних пам’яток – ще й планами управління та організації території. Не захищені документацією пам’ятки безперервно знищуються. До того переважна більшість об’єктів та пам’яток архітектури потребує проведення ремонтно-реставраційних робіт через незадовільний, а інколи й аварійний стан. Для залучення додаткових коштів на збереження пам’яток культури потрібно розглядати можливість недержавного фінансування.

Зазначимо, на території Донецької області на обліку та під охороною держави налічується 9987 пам’яток археології.

Нові маршрути – нові виклики

На семінарі також розглядалися та обговорювалися питання щодо проведення конкурсів із перевезення пасажирів та відкриття нових автобусних маршрутів загального користування.

Представник департаменту розвитку базових галузей промисловості Світлана Проценко розповіла, що відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт», а також низкою постанов Кабінету Міністрів України та інших законодавчих актів.

Відповідно до зазначених норм законодавства організовуються та проводяться конкурси з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, і ці норми є обов’язковими для виконання органами, залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками. За результатами конкурсів із переможцем укладається Договір щодо перевезення пасажирів.

На початку року Уряд затвердив постанову «Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» та «Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування». Передбачається, що прозора та чесна конкуренція призведе до того, що громадяни будуть користуватися не морально й фізично зношеними маршрутками, часто нелегально переробленими з вантажних мікроавтобусів, а сучасними, комфортними, безпечними автобусами.

Втім змінити ситуацію на ринку регулярних автобусних перевезень можливо тільки за умов розуміння важливості цього питання всіма представниками ОТГ. Чимало власників-перевізників відмовляються працювати на «невигідних» маршрутах. Також автобусами користуються багато пільговиків, а вирішення питання компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян — це прерогатива та завдання органів місцевого самоврядування. Тому створення нових маршрутів покладене лише на розсуд ОТГ.

На шляху енергозбереження

Вирішення питання енергозбереження та енергоефективності є одним із першочергових. Про це ще раз нагадав фахівець відділу енергоефективності та енергозбереження департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької облдержадміністрації Олексій Шкіра.

За його словами, одним із основних пріоритетів діяльності департамент і відділ обрали впровадження енергоефективності та енергозбереження в регіоні. Для населення це -значне скорочення комунальних витрат, для ОТГ – економія ресурсів.

«В ОТГ необхідно затвердити концепцію впровадження енергоменеджменту і впровадити систему енергомонітогингу», — зазначив Олексій Шкіра, пояснивши, що енергетичний менеджмент є обов’язковим елементом  на шляху скорочення споживання енергетичних ресурсів.

За його словами, відповідальні особи за впровадження системи енергетичного менеджменту в ОГТ щоденно мають здійснювати збір та подальше внесення зібраних даних до онлайн-системи енергомоніторингу. Тільки моніторинг здатен зберегти від 5 до 8% енергоресурсів.

Олексій Шкіра відповів на численні питання щодо технічних проблем, що виникають під час користування спеціалізованим інтернет-ресурсом, а також щодо «теплих кредитів» для населення.

Громадам потрібні архіви

Про необхідність надання представникам ОТГ консультаційної допомоги для налагодження архівної справи на їх територіях говорила під час семінару співробітник Державного архіву Людмила Широбокова.

«Сьогодні є дуже важливою співпраця з новоутвореними ОТГ, які повинні створити на підпорядкованій території свої архівні установи», — наголосила вона, зазначивши, що працівники Державного архіву області постійно надають ОТГ консультаційну допомогу щодо налагодження архівної справи на їх територіях, але процес створення архівів гальмується. Людмила Широбокова зазначила, що наразі тільки в Лиманській і Шахівській громадах налагоджена робота з архівами.

Упродовж семінару відбувалось активне спілкування та обговорення проблемних питань, які виникають у роботі ОТГ із архівними документами.

Віра ІЛЬЇНА