Секторальні реформи в новій системі координат децентралізації Донеччини

Децентралізація відкриває нові можливості місцевого розвитку, і головним критерієм вже є не кількість громад, а зміна якості послуг шляхом впровадження інфраструктурних проектів і секторальних реформ в освіті, охороні здоров’я, адміністративних і соціальних послугах тощо.

Про це говорили у Мирнограді, в молодіжному центі «Рух», під час проведення семінару-тренінгу «Реформа децентралізації. Секторальні реформи».

Захід проходив із метою підвищення обізнаності представників місцевого самоврядування Донецької області щодо процесу впровадження реформ та їхньої участі в ньому.

Семінар проводився Донецьким Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України. Провідною темою розмови стали секторальні реформи у галузі медицини та освіти. Розглядалися також питання, що стосуються територіального устрою Донецької області.

Радник з питань децентралізації Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування Максим Ткач підкреслив важливу роль горизонтальної комунікації у впровадженні секторальних реформ, зокрема й у сфері медицини, відзначив позитивне значення цього заходу для налагодження взаємодії та розповів про міжнародні проекти, що допомагають зацікавленім у впровадженні медичної реформи суб’єктам.

До обговорення питань організації роботи медичної сфери долучилися представники міської влади Мирнограда, лікарі, освітяни та громадські діячі.

«Особливо цікавим було обговорення механізмів фінансового менеджменту, а також моделей фінансування медичних установ, — зазначає начальник відділу з питань внутрішньої політики Мірноградского міської ради Оксана Шперчук. — Дійсно, заклади охорони здоров’я перетворюються з бюджетних на комунальні підприємства, вони починають господарювати в інших умовах, а це – фінансовий план, штатний розпис, зарплата, податки та інше. Коли експерти ДЦРМС почали спілкуватись із медиками, то виявилося, що питань існує надзвичайно багато».

«Тема медицини — одна з найважливіших тем у «порядку денному». Особливо в процесі впровадження реформ, які наближують якісні послуги до населення», — прокоментував радник з правових питань ДЦРМС Андрій Рябуха, особливий наголос зробивши на юридичних аспектах перетворень.

За його словами, новостворені центри первинної медико-санітарної допомоги в громадах – це установи з новим статусом, який передбачає врахування в роботі норм Господарського та Податкового кодексу, а також норм трудового законодавства.

З метою  поширення кращих практик децентралізації та обміну досвідом, Донецький центр розвитку місцевого самоврядування постійно проводить семінари та зустрічі як у діючих, так і у потенційних громадах, де презентуються кращі практики секторальних реформ у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального, цивільного захисту населення, адміністративних послуг. Експерти ДЦРМС впевнені, що можливість вчитися на досвіді кращих і мати змогу реалізовувати нові власні проекти – ось формула успіху громади.

Віра ІЛЬЇНА