Рятувальники закликають не палити суху траву

У Краматорську пройшов брифінг щодо дотримання правил пожежної безпеки у побуті та в екосистемах

 Пожежі забирають життя

 Дуже часто люди нехтують важливими правилами пожежної безпеки. Ціна такого недбальства може бути занадто високою — в результаті пожеж гинуть люди.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій робить усе можливе, аби кількість пожеж та загиблих на них зменшувалася. Систематично та наполегливо фахівці Служби порятунку проводять масову інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо попередження пожеж у побуті.

21 березня у Краматорську на базі КП «РТРК «Регіон-Донбас» відбувся брифінг, основною метою якого було донесення до широких верств населення необхідності дотримання правил пожежної безпеки у весняний період.

В Донецькій області з початку року сталася 505 пожеж, під час яких загинула 31 людина, ще 17 були травмовані. За верствами населення найбільша загибель серед пенсіонерів та безробітних людей віком від 60 років. Такі невтішні дані навів під час брифінгу начальник відділу пожежної безпеки Управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління ДСНС України у Донецькій області В’ячеслав Михайленко.

Так, за статистикою, протягом 2018 року в Донецькій області сталася 4891 пожежа, на них загинуло 152 людини, з яких дві дитини, були травмовані 186 людей, з них 21 дитина. Несправні електроприлади стали причиною 557 пожеж, які забрали життя 30 людей, ще 42 особи зазнали травм.

Найпоширенішою причиною загорянь у побуті стають необережне поводження з вогнем, несправні електроприлади, перенавантаження електромереж, недотримання правил пожежної безпеки при використанні пічного опалення та електрообігрівачів. Аби надалі не допустити збільшення подібних випадків, рятувальники ще раз нагадали основні правила пожежної безпеки.

Екосистемі потрібен захист
Щорічно навесні трапляються випадки неконтрольованого спалювання сухої рослинності на присадибних територіях, узбіччях доріг, в лісових масивах, лугах і пасовищах, вздовж канав і малих річок, на перелогових і заболочених землях та на полях.

З настанням теплої пори року рятувальники майже кожного дня виїжджають на гасіння пожеж, що відбуваються в екосистемах. У більшості випадків у цьому винуваті люди, що необережно поводяться із вогнем або скоюють навмисні підпали.

«Збільшення кількості пожеж на території Донецької області на 17% обумовлено ростом пожеж на відкритій території. В цьому році сталося 126 таких випадків», — розповів головний інспектор Краматорського міського відділу Головного управління ДСНС України у Донецькій області Богдан Ушаков.

За його словами, частіше за все, пожежі у природних екосистемах виникають в результаті людської недбалості та неуважності. Такі пожежі можуть призвести до пожеж в екосистемах, у зв’язку з чим державі наносяться значні матеріальні та екологічні збитки.
Випалювання сухої рослинності не у спеціально відведених місцях, а безпосередньо там, де вона виросла, є великим господарським безглуздям, за що передбачена адміністративна відповідальність за статтею 77-1 КУпАП «Самовільне випалювання рослинності або її залишків», у вигляді накладення у вигляді штрафу на громадян — від 170 грн до 340 грн, на посадових осіб від 850 грн до 1190 грн.

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ст. 91 КУпАП), тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 грн до 680 грн, на посадових осіб від 1190 грн до 1700 грн.

За спалювання відходів на території підприємств, установ, організацій (ст. 82 КУпАП) законодавством передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу на посадових осіб на суму від 850 грн до 1700 грн.

Крім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом. Винні особи караються штрафом від 5100 грн до 8500 грн, або обмеження волі на строк від двох до п’яти років.

Тож, з метою запобіганню виникненню численних пожеж на відкритій території, фахівці ДСНС України посилюють роз’яснювальну роботу з громадянами. Зокрема, надзвичайники проводять профілактичні рейди за участю правоохоронців, представників місцевого самоврядування та засобів масової інформації, під час яких закликають населення не провокувати пожежі у природних екосистемах країни.

Правила, які врятують життя
Пожежа може статися будь-де і будь-коли. Якщо ви, не дай Боже, опинитеся в подібній ситуації, пам’ятайте про основні правила:

— побачивши задимлення чи загоряння – викличте пожежно-рятувальну службу «101» або повідомте людей поза будівлею про пожежну небезпеку;

— якщо ви прокинулись від шуму пожежі та запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього прямо на підлогу;

— до дверей приміщення слід повзти підлогою під хмарою диму, але не відчиняти двері відразу;

— обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то відчиніть їх та швидко виходьте;

— якщо двері гарячі, не відчиняйте їх – дим та полум’я не дозволять вам вийти;

— щільно закрийте двері, а всі щілини й отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму. Повертайтесь поповзом у глибину приміщення і приймайте заходи до порятунку;

— присядьте та глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та спробуйте покликати за допомогою;

— якщо ви не в змозі розкрити вікно, розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду;

— якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх та поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення;

— обов’язково зачиняйте за собою всі двері;

— якщо загорівся ваш одяг, падайте на підлогу і перевертайтесь, щоб збити полум’я, в жодному випадку не біжіть – це ще більше роздуває вогонь;

— зверніть увагу, що під час пожежі заборонено користуватися ліфтами;

— якщо ви перебуваєте у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі;

— стрибайте через вікно лише у крайньому разі (кожен другий стрибок при пожежі з четвертого поверху є смертельним). Але якщо іншого виходу немає, перед стрибком викиньте на землю якомога більше м’яких речей (подушки, матраци тощо), старайтеся спланувати своє падіння саме на ці речі.

 

Віра ІЛЬЇНА