Рятувальники закликають громадян зважати на фактори ризику

У Краматорську на базі КП РТРК «Регіон-Донбас» відбувся брифінг на тему збереження врожаю у літній період 2019, пожежної безпеки у лісах та безпечного відпочинку на воді.

Спікерами заходу виступили фахівці Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області: начальник відділу пожежної безпеки Олексій Самісько, головний інспектор відділу пожежної безпеки Андрій Вершилов, головний інспектор відділу техногенної безпеки Роман Відіней.

 

Пожежна безпека у лісах

На початку заходу начальник відділу пожежної безпеки Управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС у Донецькій області Олексій Самісько поінформував про стан пожежної безпеки в природних екосистемах та лісових масивів внаслідок спалювання сухої трави та сміття, наголосив на негативних наслідках таких пожеж, що завдають шкоди населенню та довкіллю, та навів статистичні дані.

«Впродовж цього року на території області зафіксовано 1 462 пожежі, що на 25% менше, ніж за аналогічний період минулого року — 1953 пожежі. Але радіти зарано, адже попереду літо й аномальна спека, яку нам прогнозують синоптики. На сьогодні в області вже зафіксовано 17 пожеж у природних екосистемах на площі 18,756 га. За такий же період 2018 року виникло 45 пожеж на площі 11,209 га, значно більше ніж цьогоріч», — зазначив Олексій Самісько.

Основною причиною надзвичайних подій у природних екосистемах залишається людський фактор, а саме: спалювання сухої рослинності, необережне поводження з вогнем, нехтування правилами безпеки під час відпочинку в лісі. Ці причини складають 98 % виникнення усіх пожеж.

З настанням літнього періоду, аби уникнути надзвичайних подій в екосистемах, рятувальники спільно з фахівцями лісового господарства та Нацполіції організували комплекс профілактичних рейдів, під час яких вели роз’яснювальну роботу з мешканцями та відпрацьовували взаємодію на випадок виникнення умовних пожеж.

Збережемо врожай від пожежі!

Не слід забувати й про те, що на території області в період зернозбиральної кампанії питання дотримання протипожежних заходів у місцях збирання, перероблення й зберігання зернових набувають особливої важливості. У цей період за умов посушливої та вітряної погоди навіть невеличке займання може спричинити виникнення масштабної пожежі на зернових полях і призвести до значних матеріальних збитків.

«Цьогоріч виникла одна пожежа, знищено 4,5 гектари хлібних масивів. Порівняно з минулим роком є певне зменшення кількості таких випадків. Минулого року сталося 7 випадків пожеж на площі понад 13 гектарів.Основними причинами виникнення пожеж під час жнивної кампанії є необережне поводження з вогнем, випалювання стерні, порушення правил експлуатації машин та агрегатів. Категорично забороняється спалювати стерню та пожнивні залишки, розпалювати багаття, використовувати будь-який відкритий вогонь на хлібних полях і поблизу, а також на зернотоках, заготівельних пунктах, елеваторах, поруч зі стогами соломи й сіна», — зазначив головний інспектор відділу пожежної безпеки Управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління ДСНС України у Донецькій області Андрій Вершилов.

Варто нагадати, що згідно законодавства України передбачена відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки. Користування відкритим вогнем у лісах, спалювання зелених насаджень навколо населених пунктів, уздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим небезпечним способом тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, чи обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на такий же строк. Ті ж самі дії, що спричинили загибель людей, тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

«Але, як показує практика, виявити осіб, які причетні до випалювання стерні або загоряння сухої рослинності, вкрай важко. Адже функціями, що покладені на Державну службу України з надзвичайних ситуацій, не передбачено можливості затримання осіб, що підозрюються у скоєнні правопорушення»,- додав Андрій Вершилов.

Головний інспектор відділу пожежної безпеки акцентував увагу на проведенні відповідної роботи ГУ ДСНС у Донецькій області спільно з департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації щодо виконання заходів, затверджених розпорядженням голови облдержадміністрації, із запобігання виникнення пожеж в місцях збирання, перероблення та зберігання врожаю 2019 року, надання методичної та практичної допомоги управлінням та відділам агропромислового комплексу місцевого рівня, проведення семінарів-нарад із керівниками сільськогосподарських підприємств.

Безпека на воді

З утриманням спекотної погоди все більше громадян проводять своє дозвілля на узбережжях водойм. Головний інспектор відділу техногенної безпеки Управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Донецькій області Роман Відіней наголосив, що питання безпеки людей на водних об’єктах області є щорічною актуальною проблемою.

На території Донецької області, підконтрольній українській владі, на обліку перебувають 1467 водних об’єктів. Головне управління ДСНС України у Донецькій області повідомляє, що на цих водоймах області впродовж літнього періоду 2017 року загинули 52 особи, із них 3 дитини. У 2018 році загинули 64 особи, з них 4 дитини, протягом 2019 року — 13 осіб, з них 4 дитини. Всі випадки трапилися на стихійних пляжах.

Основна кількість загиблих на воді зареєстрована впродовж літнього періоду (з 1 червня по 31 серпня кожного року). Так, у 2018 році за цей період загинули 40 осіб, що на 30% більше, ніж за аналогічний період 2017 року. Випадки трапилися на адміністративних територіях Мангушського району (7 загиблих), Лиманської ОТГ — 8, Мар’їнська райдержадміністрація — 4, Краматорська міська рада — 3, Добропільський, Костянтинівський та Покровський райони по 2.

Вищенаведені цифри свідчать про недостатній рівень виконання вимог правил охорони життя людини на водних об’єктах області місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. З них у 2019 році визначено лише 205 місць масового відпочинку, в тому числі: 186 — Мангушською райдержадміністрацією, 2 — Маріупольською, 10 — Лиманською та 2 — Слов’янською міськими радами.

Як показує практика, основними причинами трагедії на воді є не дотримання при купанні елементарних правил безпеки, і більшість трагічних випадків трапляється саме через людську недбалість та легковажність – купання у стані сп’яніння, купання в необладнаних для цього місцях, невміле користування плавзасобами, нехтування правилами безпеки під час риболовлі й інше.

Саме тому, з метою недопущення загибелі людей, особливо дітей, на водоймах та запобіганню виникненню різного роду надзвичайних подій рятувальники постійно проводять профілактичні рейди. Для недопущення загибелі людей на водних об’єктах області створено 17 сезонних рятувальних постів, які працюють у режимі постійної готовності. Проведено 65 водолазних обстежень на акваторії пляжів. 146 рятувальників пройшли навчання, встановлено 94 стенди з роз’яснювальною інформацією. Укладено 53 угоди з аварійно-рятувальною службою.

Слід пам’ятати, що недбале та легковажне відношення до протипожежних заходів та правил охорони життя людини на водних об’єктах може спровокувати значні матеріальні збитки та нанести непоправної шкоди не лише природі, а й життю та здоров’ю людей!

Діана МАЛІК