Рік наполегливої роботи: підсумки та перспективи

От і минув 2017-й рік, потроху минає святковий січень. Отже, саме час підвести короткі підсумки року, що вже відійшов у історію. На жаль, надії багатьох не справдилися, і 2017-й не приніс в Україну миру. Донеччина і Луганщина й досі лишаються чи не найгарячішими точками на мапі сучасної Європи. Та незважаючи на це, після стабілізаційного 2016-го минулий рік відзначився зростанням вітчизняної економіки. І хоча зріст невеликий — трохи більш як 2%, але для країни, де точиться війна, це вже перемога.
Завдяки наполегливій праці наших співгромадян у 15 областях зафіксовано рекордну за часи незалежності України врожайність декількох культур. Так, за результатами збирання ранніх зернових і зернобобових, намолочено ячменю – 8,6 млн тонн при середній урожайності 34,3 ц/га, зібрано жита – 471 тис. тонн при врожайності 28,3 ц/га, та намолочено ріпаку – 2,1 млн тонн зерна при врожайності 27,6 ц/га. Донецька область не стала виключенням, за всю історію області хліборобам усього 17 разів вдавалося досягти врожаю зернових у 2 мільйони тонн, і одним із таких років став минулий 2017-й.
Не менш значною подією року, що минув, була грандіозна підготовка до Євробачення. Містом-господарем конкурсу обрали Київ, саме сюди з’їхалися рекордні 60 тисяч туристів з усього світу. Взяти участь у пісенному конкурсі 2017 року виявили бажання представники 43 країн. Це максимальна кількість учасників, яка до цього на Євробаченні траплялася лише двічі — у 2008 та 2011 роках. Опитування, що проводилося під час пісенного конкурсу, чітко продемонструвало кардинальну зміну у сприйнятті іноземцями України. Якщо до Євробачення кожен четвертий асоціював Україну з війною, то після кількох днів у Києві «воєнна асоціація» зникла. Закордонні гості наголосили, що тепер головна асоціація з Україною – гостинність та чудові позитивні люди.
Минулий рік приніс довгоочікуваний «безвіз».11 червня набув чинності обіцяний українською владою безвізовий режим з Євросоюзом, і громадяни України, які мають біометричний закордонний паспорт, отримали можливість подорожувати Європою без візи. Окрім того, з 31 грудня власники паспорта з тризубом отримали безвізовий режим ще й з Об’єднаними Арабськими Еміратами. З 1 вересня 2017 року в повному обсязі набула чинності Угода про асоціацію між Україною та Євросоюзом, — нагадаю, що більша її частина вже діяла з 1 вересня 2014 року. З 1 січня 2016 року була тимчасово застосована її торгова частина, глибока і всеосяжна зона вільної торгівлі. Це, як і отримання Україною безвізового режиму з країнами Євросоюзу, стало цивілізаційним кроком українського народу в бік західного прогресивного вектора розвитку.
2017 рік став багатим на системні реформи, були прийняті довгоочікувані медична, освітня та пенсійна реформа. Тож коротко про основне.
Медична реформа передбачає виведення української медицини на новий якісний рівень. Якщо загалом суть медичної реформи в Україні в 2017 році полягає в передачі більшості повноважень щодо організації медицини на місця, і якщо зараз держава видає гроші за принципом «є лікарня, тримайте гроші», то в майбутньому гроші виділятимуться на пацієнта. В українській медицині застосують міжнародну практику — європейські протоколи лікування, вони регулюватимуть методи лікування й ліки, які виписує лікар.
Реформа освіти затверджує 12-річне навчання, а школи отримають автономію з можливістю самостійно формувати освітні програми, навчальні плани й вибирати методики. МОН залишить за собою контроль за якістю і стандартом освіти. Управління шкільними закладами буде здійснюватися на місцевому рівні. Мовою освітнього процесу визнано українську, але кілька предметів можуть викладатися двома або більше мовами — українською та однією з офіційних у ЄС. Важливим є істотне підвищення заробітної платні вчителям, а це стимул для молодих спеціалістів. Тож чекаємо на оновлення українських шкіл.

І трохи слів про пенсійну реформу. Реформування полягає у впровадженні трирівневого пенсійного забезпечення, яке раніше складалося з солідарної системи та накопичувальної пенсії. Якщо перша частина пенсійної системи більшою мірою працює в країні, то накопичувальні пенсії практично залишаються нереалізованим сектором. Основна мета пенсійної реформи 2017 — вирівнювання видаткової й дохідної частини, скорочення дефіциту Пенсійного фонду, а також стимуляція процесу виведення зарплати з тіні.
2017 рік приніс українцям підвищення мінімальної заробітної платні, при чому одразу вдвічі до 3200 грн відповідно. Соціальні гарантії від держави стали відчутними для більшості населення. Попри те, що територія Донецької області є зоною проведення АТО, у 2017 році було реалізовано безліч інфраструктурних проектів, починаючи від ремонту мостів та опорних шкіл і закінчуючи масовим відновленням автошляхів Донеччини. Будувались і будуються поля зі штучним покриттям, тренажерні майданчики, ЦНАПи, молодіжні центри, сади та парки. Мешканці Донецької області змогли, нарешті, побачити маленьку Європу навіть у своїх ще не досконалих містах, а реформа децентралізації допомагає їм робити свій дім ще кращим та комфортнішим. Достатньо лише раз відвідати Лиман, й одразу стає видно, як багато може зробити найбільша в Україні Лиманська ОТГ навіть за невеликий проміжок часу.
Нарешті, грудень 2017 року приніс нову надію для багатьох українців. Уперше за півтора року нам вдалося повернути додому бранців катівень так званої «л/днр». 27 грудня на лінії розмежування відбувся обмін утримуваними особами: Україна передала бойовикам 233 людини, у відповідь було звільнено 73 заручники.
Трагедією всього українського народу є втрати на фронті, але кожне ім’я захисника України, який поклав своє життя на вівтар нашої незалежності, вже записане у книгу вічної національної пам’яті. У 2017 в ЗСУ були введені нові стандарти НАТО, продовжилося переозброєння армії, наші союзники прийняли рішення надати Україні сучасну оборонну зброю. Збройним силам України вдалося домогтися стабільності на лінії розмежування, і у 2017 році ми не віддали ані метра української землі агресору. Вкрай важливо, щоби захисники країни відчували надійний тил, а для цього нам усім треба завзято працювати, вірити і втілювати наші мрії в життя. Сила наша в єдності та незламному характері української нації. Слава Україні і з Новим роком!
Роман БАЛАБОЙКО