Психологи ДСНС розповіли, як контролювати емоції в екстрених ситуаціях

У Краматорську на базі медіа-центру РТРК «Регіон-Донбас» відбувся черговий брифінг за участю представників Головного управління ДСНС України у Донецькій області.

Як контролювати свої емоції в екстрених ситуаціях? Якими є способи зняття емоційної напруги та як впливають надзвичайні ситуації на психіку дітей? Якими є основні правила поведінки у натовпі? На ці та інші питання відповіла провідний фахівець відділу психологічного забезпечення Головного управління ДСНС України у Донецькій області Світлана Помогаєва.

У разі виникнення будь-якої надзвичайної ситуації головний ворог людини – паніка. Адже неконтрольовані емоції здатні привести людину до трагедії.

Психологи ДСНС завжди працюють разом із рятувальниками у місцях аварій та катастроф. Їхня робота — допомогти людям не піддатися впливу стресових факторів та віднайти психологічну та емоційну рівновагу.

Під час брифінгу особливу увагу було приділено правилам поведінки у натовпі. Найбільшу загрозу становлять пожежі та надзвичайні ситуації  на об’єктах із масовим перебуванням людей. В сучасних умовах, живучи у великому місті, не так вже й рідко можна опинитися в місці масового скупчення людей.

Психологи вважають, що натовп – особливий біологічний організм. Він діє за своїми законами і не завжди враховує інтереси окремих осіб. Потрапивши в некероване скупчення людей, важливо дотримуватися правил безпеки.

Правила поведінки у натовпі – комплекс заходів, що допомагають зберегти безпеку в місцях великого скупчення людей. Ось кілька рекомендацій від фахівців ДСНС, які допоможуть уникнути неприємностей і нещасних випадків у натовпі.

Якщо Ви потрапили у натовп:

— йдіть у напрямку від центру до краю натовпу, намагаючись поступово вибратися з нього;

— намагайтесь знаходитися подалі від людей, які мають громіздкі предмети чи великі сумки;

— втримуйте рівновагу щоб не впасти;

— не тримайте руки в кишенях;

— у разі загострення ситуації негайно звільніться від будь-якої ноші, насамперед від сумки на довгому ремені чи шарфа;

— якщо у вас щось випало, у жодному разі не нахиляйтеся, щоб підняти;

— у разі падіння намагайтесь якнайшвидше піднятися на ноги.

Слід дотримуватись певних правил:

 1. Намагайтеся уникати великих скупчень людей.
 2. Не приєднуйтесь до натовпу, якою б не була зацікавленість подією, що відбувається.
 3. Під час масових заворушень намагайтесь обійти натовп. Ви можете потрапити під дії співробітників спецпідрозділів.
 4. Якщо Ви потрапили в натовп, дозвольте йому нести Вас у напрямку від центру до краю натовпу, намагаючись поступово вибратися з нього.
 5. Намагайтесь знаходитись подалі від людей, які мають громіздкі предмети чи великі сумки.
 6. Намагайтесь втримати рівновагу, щоб не впасти.
 7. Рухаючись, піднімайте ноги якнайвище, ставте ногу на повну стопу, не робіть короткі кроки, не піднімайтеся навшпиньки.
 8. Якщо тиснява прийняла загрозливий характер, негайно, не роздумуючи, звільніться від будь-якої ноші, насамперед від сумки на довгому ремені чи шарфа.
 9. Якщо у вас щось випало, у жодному разі не нахиляйтеся, щоб підняти.
 10. У разі падіння, намагайтесь якнайшвидше піднятися на ноги. При цьому не опирайтесь на руки (їх віддавлять або зламають). Намагайтесь хоч на мить встати на підошви чи на носки. Знайшовши опору, «виринайте», різко відштовхнувшись від землі ногами.
 11. Якщо встати не вдається, згорніться клубком, захистіть голову передпліччями, а долонями прикрийте потилицю.
 12. Потрапивши у переповнене людьми приміщення, заздалегідь визначте, які місця при виникненні екстремальної ситуації найнебезпечніші (проходи між секторами на стадіоні, скляні двері й перегородки в концертних залах тощо), зверніть увагу на запасні та аварійні виходи, сплануйте шлях до них.
 13. Легше всього сховатись від юрби у кутках залу або поблизу стін, але складніше звідти добиратися до виходу.
 14. При виникненні паніки намагайтеся зберігати спокій і здатність тверезо оцінювати ситуацію.

Поведінка людини у натовпі під час масових заходів:

 1. Щоб не загинути у натовпі, краще правило — не потрапляти в нього або обминути його. Якщо це не можливо, в жодному випадку не рухатись проти натовпу.
 2. Пам’ятайте, що найнебезпечніше — бути затиснутим і затоптаним у тисняві.
 3. Люди у паніці не помічають тих, хто перебуває поруч. Кожен думає про особистий порятунок. Люди пориваються вперед, до виходу. Найбільша тиснява буває в дверях, перед сценою, біля арени тощо.
 4. Тому, входячи в будь-яке приміщення, треба звертати увагу на запасні та аварійні виходи, і знати, як до них дістатися.
 5. Не наближатися до вітрин, стін, скляних дверей, до яких можуть притиснути і таким чином травмувати. Якщо натовп захопив — не чинити йому опір. Потрібно глибоко вдихнути, зігнути руки у ліктях, підняти їх, щоб захистити грудну клітину. Не можна тримати руки у кишенях, чіплятися за щось руками — їх можуть зламати. Якщо є можливість, потрібно застебнути одяг. Високі підбори можуть коштувати життя, так само, як і розв’язаний шнурок. Потрібно викинути сумку, парасольку тощо. Якщо щось впало, ні в якому разі не можна намагатися підняти — життя дорожче.
 6. Головне завдання в натовпі — не впасти. Якщо вас усе ж збили з ніг і ви впали на землю, необхідно спробувати звернутися клубком і захистити голову руками, прикриваючи потилицю. За будь-якої можливості треба спробувати встати на ноги.
 7. З метою запобігання небезпечним ситуаціям під час проведення масових заходів рекомендується створення так званих груп порятунку. Основне їх завдання — своєчасне й оперативне реагування на раптові запити присутніх і недопущення панічних настроїв.

Діана МАЛІК