Про березневу індексацію пенсій та виплату монетизованих субсидій пенсіонерам (Відео)

Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області запроваджує різноманітні форми комунікації з громадянами для максимально широкого охоплення мешканців області роз’яснювальною роботою з питань пенсійного забезпечення. Одним зі зручних форматів надання інформації є регулярні брифінги.

Як індексовано пенсії?

13 березня начальник головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталія Рад розповіла про індексацію пенсійних виплат, монетизовані субсидії, призначені органами соціального захисту, а також про порядок виплати субсидії, який максимально синхронізовано з виплатою пенсії.

Вона нагадала, що пенсійною реформою була передбачена автоматична індексація пенсій за новим принципом, який було закладено в самому законі. Цей принцип передбачає два основні показники: 50 відсотків рівня зростання інфляції за попередній рік і 50 відсотків зростання середньої заробітної плати. Закон передбачав, що індексація проводитиметься щорічно, починаючи з 2019 року.

На виконання закону про загальнообов’язкове пенсійне страхування Урядом було визначено порядок і дату щорічної індексації, а саме з 1 березня 2019 року. Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати, доходу, з якого було сплачено внески, становить 1,17.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Перерахунок пенсій проведено для осіб, які отримують пенсії, призначені згідно із законами України:
– «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – на коефіцієнт 1,17 збільшується показник 3 764,40 грн (середня заробітна плата за 2014-2016 роки);

– «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з числа військовослужбовців строкової служби) – на коефіцієнт 1,17 збільшується показник 3 764,40 грн;

– «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (які отримують пенсії обчислені, виходячи із заробітної плати, визначеної за роботу у зоні відчуження) – на коефіцієнт 1,17 збільшується показник 928,81 грн (середня заробітна плата (дохід) на одну застраховану особу, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік).

Не передбачено проведення індексації пенсій, призначених за «спеціальними» законами (державним службовцям, посадовим особам органів місцевого самоврядування, прокурорам, суддям, народним депутатам тощо).

Кому і скільки?

За словами Наталії Рад, на підконтрольній Уряду території Донецької області в березні 2019 року пенсії були підвищені в середньому на 678 гривень.

Вона уточнила, що також є окремі категорії пенсіонерів, які отримали невеликі надбавки — до 100 гривень. Таких в області близько 100 тисяч чоловік. Водночас підвищення в розмірі понад 1000 гривень отримали 211 тисяч пенсіонерів в області (четверта частина від загального числа).

Найвагоміші надбавки традиційно отримали працівники промислових підприємств, а найнижчі були нараховані колишнім працівникам сільського господарства.

«Якщо брати підприємства, то це обслуговуючий персонал на виробництві, який традиційно має маленькі зарплати. Найбільші надбавки — у шахтарів, металургів», — зазначила Наталія Рад.

Також, за її словами, 118 тисяч пенсіонерів в Донецькій області отримають компенсації до своїх пенсій, які в результаті підвищень не досягнули 1669,2 гривні.

Найбільші середні підвищення отримали особи з пенсіями по інвалідності та в рамках закону про загальнообов’язкове пенсійне забезпечення — 803 гривні. Таких пенсіонерів в країні 1,185 мільйона.

На другому місці знаходиться пенсія по втраті годувальника на загальних підставах — 715 гривень. Такі виплати отримують 380 тисяч чоловік.

Потім йдуть пенсіонери, які оформили пенсію за вислугою років — 633 гривні середньої надбавки. Їх 218 тисяч чоловік по всій країні.

Решта пенсіонерів отримали надбавки від 389 до 471 гривні. Найбільш масштабною категорією пенсіонерів, які отримали підвищення, стали ті, хто вийшов на пенсію за віком — 8,36 млн осіб і середня надбавка в розмірі 471 гривні.

Хто отримає одноразові виплати пенсій?
Впродовж діалогу Наталія Рад повідомила, що рішенням Уряду встановлено одноразову доплату до пенсії в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та збільшеного на коефіцієнт 1,61, тобто в сумі 2410,17 грн, особам, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Одноразова доплата до пенсії проводитиметься для осіб, які мають страховий стаж 35 років — чоловіки та 30 — жінки, а також особам, пенсії яких призначено до 01.10.2011 та які набули страхового стажу 25 років – чоловіки та 20 років – жінки. Ще однією умовою для отримання одноразової доплати є те, що станом на 01.03.2019 розмір пенсії не перевищує мінімального розміру пенсії за віком, а саме 1669,20 грн. Виплата одноразової доплати до пенсії проводитиметься рівними частинами у березні та квітні 2019 року одночасно із виплатою пенсії.

«Виплатний період триває з 4 по 25 число місяця, отже всі пенсіонери, яких обслуговує Укрпошта, отримають субсидії готівкою через листонош у день одержання пенсії, а тим, хто отримує пенсію через банки, кошти перерахують на пенсійні рахунки в банку», – повідомила Наталія Рад.

Керівник управління зазначила, що у разі отримання через банк кожна з виплат супроводжується відповідним повідомленням. На пошті ці гроші рознесені по окремим відомостям.

Як отримати монетизовану допомогу?

«Перші виплати монетизованих субсидій розпочались з 4 березня. Поки що ніяких нарікань з боку отримувачів ми не маємо. Звичайно, завжди є багато питань у людей щодо розміру субсидії, проте це не наша компетенція. Пенсійний фонд лише здійснює функцію посередника між субсидіантами та органами соцзахисту, які саме призначають та нараховують субсидію», – наголосила Наталія Рад.

Отримувачі субсидій, які не є пенсіонерами, з 12 березня зможуть забрати свою монетизовану субсидію у будь-якому відділені Ощадбанку. Потрібен лише паспорт та ідентифікаційний код. Немає жодної прив’язки до місця реєстрації громадянина, якому призначено державну допомогу для оплати комунальних платежів.

Віра ІЛЬЇНА