Правда про події п’ятирічної давнини

У Краматорську пройшла публічна дискусія «Український спротив. 5 років російської агресії — 5 років боротьби»

Гібридна війна, яку розпочала Росія проти України, викликає багато нерозуміння не тільки у молоді, але й у старшого покоління.

Спогадами про весняні події 2014 року, про те, як розпочиналося протистояння російській агресії у Краматорську й інших містах Донбасу, ділилися учасники публічної дискусії, присвяченої п’ятій річниці початку  трагічних подій на Сході України. На захід були запрошені студенти коледжів та вищих навчальних закладів Донеччини.

У «круглому столі» взяли участь представники Донецької облдержадміністрації, громадськості, співробітники СБУ, історики, які були очевидцями подій п’ятирічної давнини, активні учасники проукраїнських мітингів 2014 року.

«У 2014 році, відразу після анексії Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. У кожного з учасників сьогоднішньої зустрічі свій пройдений шлях за ці 5 років , але всіх нас об’єднує Україна і Донеччина,- наголосила директор департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації Наталія Чукова. — Українські війська з червня 2014 року розпочали звільнення міст Донецької та Луганської областей від російських окупантів, але повністю звільнити всю територію областей від агресора не вистачило сил. Збройні сили України кожного дня, крок за кроком просуваються й звільняють нашу землю від окупантів.  На звільнених українських територіях  відразу розпочинається  відбудова та розвиток соціальної інфраструктури населених пунктів Донеччини».

Полковник Служби безпеки України Юлія Лапутіна в 2014 році безпосередньо брала   участь у проведені спеціальної операції з нейтралізації сепаратистського путчу в Криму.  Після оголошення АТО Юлія увійшла до складу першої об’єднаної групи СБУ, яка прибула до Краматорського аеропорту.  Головним завданням для полковника СБУ Юлії Лапутіної було налагодження контактів з проукраїнськими активістами, розвідувальні дії, передача інформації та ведення переговорів з місцевими прихильниками терористів. За  результатами переговорів вдалося забезпечити  не допущення штурму українських блокпостів та зберегти життя українських воїнів-захисників.

Колишні жителі окупованого Донецька та Макіївки – Дмитро Ткаченко та Олексій Демко поділилися спогадами про участь у проукраїнських мітингах у своїх містах в той час, коли там вже перебували російські найманці.

Також під час спілкування з молоддю співробітник Українського інституту національної пам’яті Ігор Каретніков, один із авторів пересувної виставки, яка зараз мандрує з показами по Сходу України, представив збірки матеріалів того часу. За його словами, уявлення про Донбас як нібито «особливий» антиукраїнський регіон є хибним. Цікаві факти з історії заселення краю показують  його як цивілізаційне-культурне перехрестя, простір, який завжди був привабливим для людини. «Збройна агресія не робить в Україні федералізацію, навпаки – створює справжню унітарну державу», – зазначає  Ігор Каретніков.

Розповіді очевидців та презентації документальних відео з місця подій не залишили осторонь жодного присутнього. Адже юнаки та дівчата під час заходу почули найцінніше для себе – правду про те, що відбувалося в нашій країні п’ять років.

Діана МАЛІК