Польові дороги та лісосмуги Донеччини мають бути збережені від знищення – запрацював новий закон

Наприкінці минулого року в облдержадміністрації відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Проблемні питання знищення полезахисних лісонасаджень в Донецькій області та шляхи  їх вирішення».

На заході обговорювалися питання щодо стану полезахисних лісових смуг у Донецькій області, наявні загрози їх знищення. Також окреме обговорення стосувалося вжиття ефективних заходів протидії знищенню захисних лісонасаджень в Донецькій області.

«На території Донецької області це питання  потребує неухильного вирішення», — наголосив заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Дмитро Штагер. Він зазначив, що роботи з інвентаризації лісосмуг у Донецькій області за рахунок коштів обласного бюджету, розпочаті у 2018 році, будуть подовжені  департаментом агропромислового розвитку Донецької ОДА і в 2019 році.

Обговорюючи проблемні питання, Дмитро Штагер звернув увагу присутніх на участь  об’єднаних територіальних громад, для яких це питання є актуальним. Від громад залежить стан полезахисних лісосмуг, їх використання та оновлення.

З 1 січня 2019 року набрав чинності закон, покликаний розв’язати застарілі проблеми в земельній сфері, які не вирішувалися десятиліттями.

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування в масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» передусім усуває проблеми, що виникають при використанні аграріями масивів сільськогосподарських земель.

Зокрема новим Законом розширені можливості органів місцевого самоврядування та врегульовано:

– передачу земель колективної власності ліквідованих колективних сільськогосподарських підприємств до комунальної власності;

– процес завершення допаювання до 2025 року сільськогосподарських угідь із обов’язковою передачею несільськогосподарських угідь у комунальну власність.

Із набранням чинності Закону право орендувати польові дороги надано всім орендарям масивів, але при цьому не можна обмежувати доступ інших орендарів до земельних ділянок.

Закон передбачає можливість обмінювати земельні ділянки державної та комунальної власності, розташовані в масиві земель сільськогосподарського призначення, на рівноцінні земельні ділянки приватної власності в тому ж масиві. Так, Законом передбачено, що на період дії мораторію на продаж сільгоспземель, обмін дозволяється лише на рівноцінну земельну ділянку. Рівноцінною Закон визначає земельну ділянку, нормативна грошова оцінка якої є рівною, або відрізняється не більше, ніж на 10%.

Законом також уточнюється, хто може ініціювати інвентаризацію земель. Така можливість є у власників, орендарів земель або міської/селищної/сільської ради. Інвентаризація надасть можливість громадам виправити всі помилки для внесення земельних ділянок до Держгеокадастру. Виявлені при інвентаризації нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

Законом також віднесено лісосмуги до земель сільськогосподарського призначення та врегульовано їх передачу в оренду. Громада може створити комунальне підприємство й закріпити лісосмуги в постійному користуванні. Це дозволить зберегти їх від знищення.

Слід зазначити, що полезахисні лісосмуги затримують сніг та зберігають вологу для майбутнього врожаю, не дають зливам змивати родючий ґрунт з полів, стримують вітер та пилові бурі. За експертними оцінками, на полях, які захищені лісосмугами, швидкість вітру знижується на 20-30%, вологість повітря збільшується на 3-5%, у два рази знижується непродуктивне випаровування вологи.  Наявність  лісосмуг є принциповою умовою ефективного агровиробництва в степових регіонах України.

Віра ІЛЬЇНА