Перший урок навчального року пройде за темою «Україна – європейська держава»

Зовсім скоро у навчальних закладах пролунає Перший дзвоник. Цього року за парти сядуть близько 152 тисяч учнів донецьких шкіл. Як проходитиме навчальний процес? Як дорослі підготували школи до початку занять? Які зміни чекатимуть освітян у новому навчальному році? На ці та інші питання журналіста тижневика «Вісті Донбасу» відповідає заступник директора департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації – начальник управління освітньої політики та менеджменту Тетяна СІДАШЕВА.

— Тетяно Володимирівно, скільки шкіл готові прийняти дітей на навчання з 1 вересня?

— Орієнтовно з 1 вересня 2017 року для 152,5 тисячі учнів відкриють двері 567 загальноосвітніх навчальних закладів. Через близьке знаходження до лінії розмежування, пошкодження приміщень навчальних закладів та відсутність дітей шкільного віку 16 закладів, на жаль, призупинили свою діяльність. У поточному навчальному році до перших класів чекаємо 16,7 тисячі дітей. У старшу школу, до 10-х класів, підуть близько 8 тисяч учнів.

— Яка робота була проведена щодо підготовки шкіл до початку навчання? Скільки коштів було виділено на ремонт?

— На проведення ремонтів закладів освіти області станом на середину серпня вже витрачено 128,6 млн. грн. із місцевих бюджетів міст та районів, а також 31,1 млн. грн. позабюджетних коштів. За даними на 15 серпня, були повністю підготовлені 85 % шкіл, 93,8 % дошкільних закладів, 87,4 % власних котелень навчальних закладів. Усі заклади освіти до 25 серпня матимуть акти готовності до початку нового навчального року.
Особлива увага приділялася тим школам та дитсадкам, які розташовані поблизу лінії зіткнення в Авдіївці, Торецьку, Красногорівці, Мар’їнці, Бахмутському, Волноваському та Ясинуватському районах. У 135 закладах освіти проводилися капітальні ремонти будівель із заміною вікон на енергозберігаючі та термомодернізацією будівель. На середину серпня уже були відремонтовані 8,1 тисячі метрів систем опалення, 3,7 тисячі метрів систем водопостачання, 2,1 тисячі метрів каналізації, 317 метрів тепломереж, 12,2 тисячі квадратних метрів покрівлі. Завезено 137,3 тисячі тонн вугілля (48,2 % від потреби). Замінено на енергозберігаючі 3,5 тисячі вікон та 1,3 тисячі ламп накалювання.

— Як відбувається капітальний ремонт опорних шкіл? Скільки таких закладів, учні яких через продовження ремонту мають починати учбовий рік у іншій школі?

— Очікуємо, що Перший дзвоник пролунає у трьох опорних школах з тих 21, що визначені опорними на Донеччині. Повністю будуть оновлені Билбасівська, Покровська та Дружківська загальноосвітні школи. Планується також відкриття Часовоярської школи. У навчальних закладах виконані роботи з капітального ремонту внутрішніх приміщень, даху, зовнішніх мереж (водопроводу, каналізації, теплопостачання, зовнішнього освітлення), благоустрою територій, ремонту допоміжних споруд, закуплені мультимедійні кабінети фізики, хімії, біології, лінгафонні кабінети, інтерактивні дошки, мікроскопи, нетбуки для початкової ланки, обладнання для шкільних майстерень (швейні машинки, верстати з дерево- та металообробки), обладнання для харчоблоку та спортивного залу, меблі тощо. Всі опорні школи є доступними для інклюзивної освіти дітям із обмеженими фізичними можливостями.
В інших навчальних закладах ще продовжуються ремонтні роботи, завершити які планується до кінця 2017 року. Учні навчальних закладів, де проводяться ремонтні роботи, тимчасово навчатимуться в інших школах.
Зміни щодо введення опорних закладів на території міст і районів області відбуваються постійно. Упродовж 2017 року рішення про створення таких закладів прийнято ще в м. Селидовому, Мангуському районі, Лиманській та Миколаївській ОТГ. Поки ще не створена опорна школа в Олександрівському районі.

— Чи відбулися зміни в структурі шкіл, особливо у новостворених об’єднаних громадах?

— З метою забезпечення рівного доступу осіб до якісної освіти, упровадження допрофільної підготовки та профільного навчання, поглибленого вивчення окремих предметів, раціонального й ефективного використання наявних ресурсів реорганізовані 22 школи шляхом створення навчально-виховних комплексів та зниження ступеня навчання.
Організація підвозу школярів до навчання не змінилася, оскільки в школах, які визначені опорними, уже навчалися учні, яких забезпечено безкоштовним підвозом. Процес децентралізації вніс корективи лише у приналежність автобусів. До початку нового навчального року придбані 9 автобусів на умовах співфінансування з державним бюджетом на суму 14,8 млн. грн. для Великоносілківського, Костянтинівського, Ясинуватського районів, а також для Лиманської та Шахівської ОТГ.

— Наразі багатьох батьків та учнів цікавлять нововведення, пов’язані зі структурою навчального року. Скрізь обговорюється введення триместрів та розбивка канікул на більш дрібні, але частіші періоди. На що саме чекатимуть школярі Донеччини?

— Триместри в школі в 2017-2018 навчальному році – це відносно нова, досить незвична нашим учням форма організації навчального часу. На відміну від звичайної, при такій системі час навчання розподіляється рівномірно, тобто ділиться на рівні частини, і проміжки між навчанням і відпочинком є практично однакові. На думку фахівців, така організація навчального процесу допомагає правильно розподілити навантаження на школярів, не викликаючи перевтому навіть у учнів початкової школи.
За школою залишається право самостійно встановлювати канікулярний час. Зрозуміло, у рамках рекомендацій міністерства, за погодженням із педагогічною радою та батьківською громадськістю. Система навчання – четвертна або триместрова – прописується в Статуті кожної школи.

— Які нововведення очікують на першокласників?

— До перших класів цього року підуть 16,7 тисячі дітей. Навчатимуться першокласники за новими правилами — у серпні Міносвіти внесло зміни до навчальних програм початкової школи і до вимог щодо оцінювання досягнень учнів.
Результати оцінювання учнів стануть конфіденційною інформацією, доступ до якої є тільки у батьків і дітей. Досягнення і провали більше не озвучуватимуться на батьківських зборах або дошках «пошани» і «ганьби» у вигляді рейтингів. У 1-му класі, як і раніше, оцінки не ставитимуть зовсім. Аж до четвертого класу не буде бального оцінювання інформатики, музики, образотворчого мистецтва, трудового навчання, фізкультури, основ охорони здоров’я та предмета «Я у світі». Акуратні виправлення в зошиті не вплинуть на оцінку. Вчителям у зошитах першокласників буде заборонено робити позначки червоним чорнилом.

До речі, зміни торкнулися всіх програм початкової школи. З навчальних програм прибрали надмірну теорію, яка була навіть у музиці, образотворчому мистецтві та фізкультурі. У читанні скасували «гонки на швидкість»: тепер наголос робитиметься на правильну мову та аналіз прочитаного. Вчителям також доведеться відмовитися від щомісячної оцінки за ведення зошитів.
Окрім того, з 1 вересня 2017 року в 100 школах країни здійснюватиметься пілотування інноваційного проекту першого класу Нової української школи за новим Держстандартом. Чотири заклади Донецької області стали учасниками цього проекту. Це Добропільський навчально-виховний комплекс «Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №4 з поглибленим вивченням окремих предметів — дошкільний навчальний заклад», Іллінівська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів, Краматорська українська гімназія, Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 47. На базі цих закладів освіти працюватиме дослідно-експериментальний майданчик із проблеми «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення початкової освіти в умовах реалізації нового Державного стандарту початкової загальної освіти».

— Чи вистачає школярам підручників? Чотири попередні роки школярі, які навчаються з 5-го класу за новими програмами, розпочинають заняття без нових підручників, пристосовуючи старі, або користуються ксерокопіями. Чого чекати цього року?

— Учні Донецької області з урахуванням альтернативних джерел стовідсотково забезпечені підручниками.
На сьогодні розпочата доставка 346 тисяч підручників для учнів 9-х класів загальноосвітніх навчальних закладів області, також будемо мати усі версії електронних підручників. Перші партії підручників уже доставлені до міста Покровська та Покровського району. Також із резервного фонду Міністерства освіти і науки України виділено близько 16 тисяч примірників навчальної літератури для учнів 2-х, 3-х, 10-х, 11-х класів. Наразі у межах області проводиться перерозподіл навчальної літератури, що не використовується.
Проблему відсутніх підручників для учнів 1-го класу, яку неможливо владнати за рахунок перерозподілу, планується вирішити за рахунок закупівлі за кошти освітньої субвенції та місцевих бюджетів.

— Батьки учнів також обговорюють ще одну новину для дев’ятикласників – написання ЗНО, щоб визначитися, куди йти далі вчитися. Як пояснили дітям учителі наприкінці минулого навчального року, ці результати впиватимуть на вступ і до 10 класу…

— За даними Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти, у 2018 році учні 9-х класів тестування складати не будуть. Загалом зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) – найважливіше випробування для всіх одинадцятикласників країни. Щороку майбутні випускники ретельно готуються до цього випробування й активно цікавляться будь-якими змінами в його програмі. В 2018 році ЗНО готує для школярів кілька новацій, які повинні зробити іспит більш об’єктивним і доступним для дітей з обмеженими можливостями. Крім того, з 2018 року ЗНО з англійської мови включатиме також аудіювання.

— Якою буде тема «Першого уроку»?
— Цього року Міністерство освіти і науки України рекомендувало перший урок провести за темою «Україна – європейська держава».
Обговорювані теми стосуватимуться питань підвищення рівня життя, міжнаціональних стосунків, промисловості тощо, аби Україна наблизилася до статусу європейської держави не лише по своєму географічному розташуван-ню, а по якості життя. Ми маємо бути кращими на фоні інших, більш розвинених єв¬ропейських країн.

— Чи вистачає учительських кадрів для організації навчального процесу?

— У новому 2017-2018 навчальному році навчально-виховний процес у школах забезпечуватимуть 11125 учителів – це 2,8% від загальної кількості вчителів країни. Учительських кадрів вистачає, але склад педагогічних працівників потребує оновлення за рахунок залучення до роботи молодих спеціалістів.
14 грудня 2016 року уряд дав «зелене світло» старту безпрецедентного реформування середньої освіти, затвердивши Політичну пропозицію щодо реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа». Однією з ключових ідей реформування є педагогіка партнерства. Тож, досягти синергетичного ефекту від взаємодії учнів, батьків та вчителів на засадах соціального партнерства ми можемо лише з кадрами, які готові до ролі модераторів, тьюторів та фасилітаторів. Творчі вчителі – це найбільший виклик, який стоїть перед нами сьогодні.
В Донецькій області ще з 2016 року розпочато підготовку кадрів до творчої роботи саме в опорних навчальних закладах. Курс «Нub School – школа з європейським рівнем якості освіти» став відповіддю на запит педагогічних працівників, які опинилися перед необхідністю радикальної трансформації шкільної освіти, відмови від традиційної педагогічної системи на користь нового бачення школи, принципово нових засад організації освітнього простору, нового результату.
Упродовж 2016 року відбулися три навчальних сесії для майбутніх працівників опорних ЗНЗ, на які були запрошені директори, їх заступники, учителі української мови та літератури, математики, історії та правознавства, хімії, інформатики, початкових класів, біології та курсів духовно-морального спрямування. Слухачами курсу стали майже 250 педагогічних працівників із 21 опорної школи області, а також керівники та педагогічні працівники інших шкіл. Провідні учителі області у березні цього року ознайомилися з кращими практиками учителів м. Львова. У найближчі роки ми плануємо таке навчання продовжувати і поширювати за напрямками.

— Яку увагу приділятимуть освітяни дистанційному навчанню? Чи багато дітей з окупованої території залучені до такого навчання? В яких містах на підконтрольній території Донеччини кількість дітей, зареєстрованих на дистанційне навчання, є найбільшою?

— Дистанційне навчання у Донецькій області здійснюють п’ять навчальних закладів: у Маріуполі — школа № 29, у Краматорську — школа № 8, у Бахмуті — школа № 18, у Слов’янську – школа № 13, у Покровську — школа № 9.
Наприкінці навчального року за дистанційною формою навчався 751 учень. З них 164 дев’ятикласника та 107одинадцятикласників. До речі, невпинно збільшується кількість учнів, які сьогодні мешкають на тимчасово окупованій території Донецької, Луганької областей та Республіки Крим, але прагнуть отримати освіту за навчальною програмою закладів освіти, які розташовані на території, підконтрольній українській владі, та отримати документи про освіту українського зразка.
З метою створення умов для отримання освіти випускниками 9-х та 11-х класів, які проживають на непідконтрольній території, в області на базі вищих навчальних закладів з 20 червня працюють 16 освітніх центрів «Донбас-Україна». Станом на 11 серпня до таких центрів звернулося 1013 осіб, з них подали документи для вступу до ВНЗ майже 600 учнів. Із них 50 навчатимуться на підставі тимчасової довідки про отримання загальної середньої освіти, 338 -на підставі атестату без проходження ЗНО. Направлення до шкіл для проходження державної підсумкової атестації та отримання тимчасової довідки замість атестату отримали 54 заявника.
У 2017-2018 навчальному році буде продовжене надання дітям з непідконтрольних територій можливості реалізувати конституційне право на здобуття якісної освіти через дистанційне навчання. При цьому школи приділятимуть значну увагу підвищенню професійної майстерності вчителів, які працюють у дистанційних класах, створенню та використанню якісного електронного контенту.

Бесідувала Ольга НІКУЛІНА