Паспорти в Україні будуть видаватися громадянам з 14 років

З 1 жовтня 2016 року набувають чинності зміни до Закону України «Про Єдиний демографічний реєстр», які істотно змінять як порядок отримання, так і сам вид паспортів громадян України.З 1 жовтня 2016 року громадяни України, які досягли 14 річного віку (зараз паспорт видається в 16 років), зобов’язані отримати паспорт громадянина України (далі — паспорт). Також починається оформлення всім громадянам України біометричних паспортів з безконтактним електронним носієм у вигляді пластикової картки (далі — біометричний паспорт).

Поряд з біометричним паспортом громадянина України з безконтактним електронним носієм, для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від отримання такого паспорта, буде оформлятися паспорт без безконтактного електронного носія.

Якщо раніше паспорт зразка 1993 року видавався безстроково, то тепер біометричний паспорт для осіб віком від 14 до 18 років буде видаватися на 4 роки, а всім, хто досяг 18-річного віку, — на 10 років. Володарі таких паспортів повинні будуть своєчасно обмінювати їх до закінчення терміну дії, для чого необхідні документи потрібно подати за місяць до закінчення терміну дії паспорта.

Документи для оформлення або обміну паспорта подаються до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або територіального підрозділу Державної міграційної служби України за зареєстрованим місцем проживання.

Паспорт видається не пізніше 20 робочих днів або не пізніше 10 робочих днів (у разі термінового отримання) з дня оформлення відповідної заяви-анкети на видачу паспорта.

Оформлення і видача першого паспорта для всіх громадян є безкоштовною, а от оформлення нового паспорта в зв’язку з обміном, втратою або крадіжкою вже буде платним. Законом передбачено, що вартість послуги в разі термінового оформлення збільшується в 2 рази.

Поряд з тим, Закон надає право місцевим радам самостійно звільняти певні категорії громадян від оплати вартості державних послуг, а також компенсувати громадянам вартість бланка за рахунок місцевих бюджетів. Таким чином, для певних категорій громадян місцеві ради своїм рішенням зможуть зробити оформлення документів безкоштовним.

Що стосується необхідності заміни паспортів зразка 1993 року у вигляді книжечки, — це добровільний вибір кожного. Варто зазначити, що, згідно з чинним законодавством, паспорт громадянина України на сьогоднішній день оформляється підрозділами міграційної служби України, має необмежений термін дії, а тому, навіть після впровадження паспортів нового зразка, такі паспорти залишаться в силі. Міняти їх на біометричні — це право, але не обов’язок кожного громадянина України.

Разом із тим, законодавством передбачені обставини, у місячний термін з моменту настання яких громадяни зобов’язані подати документи для обміну паспорта. Такими обставинами є: зміна інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації), виявлення помилки в паспорті, непридатність паспорта для подальшого використання.

У разі ж ненадання у встановлений термін необхідних документів, паспорт, що підлягає заміні, визнається недійсним.

Консультацію щодо порядку відновлення втрачених цивільних документів, а також з інших питань щодо реалізації прав тимчасово переміщених осіб можна отримати в офісі Норвезької ради у справах біженців, який знаходиться за адресою:

 м Краматорськ, вул. Катеринича, 13, або за телефонами «гарячої лінії» 0504684572 або 0678285906.

Електронна адреса NRC в Україні: ua.info@nrc.no

Всі послуги Норвезької ради у справах біженців є безкоштовними!