Парку «Святі гори» виповнилося 20 років

Створений у лютому 1997 року, Національний природний парк «Святі гори» став першим у мережі регіональних ландшафтних парків Донеччини.

«Для індустріального Донбасу дуже важливо мати такі заповідні місця. На сьогоднішній день у нас налічується 119 об’єктів природно-заповідного фонду, але НПП «Святі гори» був і залишається найбільш значущим із них», — розповів заступник директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА Олександр Лихач на прес-конференції, присвяченій ювілею парку.

За інформацією директора парку «Святі гори» Сергія Приймачука, його територія  займає більше 40 гектарів і охоплює Слов’янський, Краснолиманський та Артемівський райони.

«Це місце входить у топ-100 чудес України. Парк унікальний тим, що має не тільки природне, але й культурне значення. Тут налічується 75 історико-архітектурних пам’яток, серед яких — печерна церква ХІІ століття, Свято-Успенська Святогірська лавра та шедевр українського бароко – Миколаївська церква XVII століття. Відгомін радянського минулого – 30-метровий пам’ятник Артему, створений у стилі кубізму, занесено до Державного реєстру національного культурного надбання», — зазначив Сергій Приймачук.

Але головне багатство парку «Святі гори» – це природа. Оскільки велика частина гірської поверхні парку припадає на крейдяні гори, то тут дивом збереглися рідкісні рослини, і зокрема — реліктова крейдяна сосна, яка бере свій початок ще з дольодовикового періоду.

«Зараз залишилися невеликі ділянки, на яких міститься ця рослина, — повідомила заступник директора з рекреації Павлина Журова. — Усього в парку налічується близько 700 крейдяних сосен, і наше завдання – відновити унікальний сосновий бір. Висаджувати дерева на крутих крейдяних схилах украй складно, потрібне додаткове фінансування, але ми прагнемо до того, щоб не тільки зберегти популяцію, але й збільшити її».

Загалом на території парку налічується 1 160 різних видів рослин, 52 з них занесені до Червоної книги. Окрім багатої флори, національний парк може похвалитися рідкісними представниками фауни. Тут мешкають більше 300 представників тваринного світу, приблизно 50 з яких занесені до Червоної книги.

НПП «Святі гори» веде велику наукову та просвітницьку діяльність. Для школярів тут проходять еко-уроки, прокладені туристичні маршрути по горах та екологічні стежки. І зупинятися на досягнутому тут явно не збираються.

Микита МАЛЮГІН