Оновлені гуртожитки для переселенців: план реальних дій

Виступаючи в ефірі каналу «112 Україна», губернатор Донецької області Павло Жебрівський поділився планами щодо розвитку області: «Там, де Україна — там сучасно, там гарно, там у правовому полі. Там, де «ДНР» —  чорна яма й усе інше. Цей план ми реалізуємо й у інфраструктурних проектах».

Одним із найважливіших напрямків розвитку інфраструктурних проектів є відбудування гуртожитків для внутрішньо переміщених осіб, більшість із яких залишилася на території області. Які проекти розроблені в цій сфері? З яких джерел фінансується проведення робіт? Про це розповідає директор департаменту інвестиційно-інноваційного розвитку та зовнішніх відносин обласної державної адміністрації Оксана Головко.

Контроль – на всіх етапах виконання

 • З яких джерел виділяються гроші на реконструкцію гуртожитків для ВПО?
 • Усього таких великих джерела три: це міжнародні кошти, державні кошти та гроші місцевих бюджетів. Іноді ці джерела перетинаються між собою – тобто такий проект знаходиться на загальному співфінансуванні. За таким принципом планується реконструкція гуртожитків у Краматорську та Слов’янську. Фінансування цих проектів здійснює Європейський Союз. По кожному з них є представник ЄС, який здійснює моніторинг ситуації та контролює етапи виконання. Наразі для всіх цих проектів уже розроблено проектно-кошторисну документацію та розпочато відбір підрядників для здійснення ремонту.

Пріоритет –житловим проектам

 • Стосовно залучення міжнародних коштів: скільки всього проектів фінансується з-за кордону?
 • Загальна вартість таких проектів складає 7,8 мільйонів євро. Ці кошти будуть витрачені на ремонт під ключ гуртожитків у Краматорську, Слов’янську та Маріуполі – усього шість гуртожитків. Усі вони розраховані на різні потужності: наприклад, у Маріуполі це не весь гуртожиток, а лише поверх, інший поверх відводиться під управління соціального захисту. Тобто потужність кожного гуртожитку різна, і вона буде змінюватися, по-перше, тому, що в Україні змінилися стандарти площі на одну особу і тому подібне, а по-друге, буде змінюватися статус деяких з них. Тобто в декількох гуртожитках будуть виділені поверхи чи окремі площі під сімейне житло.
  На ремонт п’яти гуртожитків у Бахмуті 57 мільйонів гривень виділяє Європейский інвестиційний банк. Це гуртожитки, у яких проживають місцеві мешканці. Громадян, які тут перебували, планується розселити в одному гуртожитку на час ремонту їхнього житла, після чого місцеві в’їдуть до своїх домівок. Згодом відбудеться заселення до гуртожитків внутрішньо переміщених осіб.
  Ці 57 мільйонів  становлять перший транш, по якому вже вирішено питання проходження коштів. До 23-го вересня ми маємо надати перелік по другому траншу Європейського інвестиційного банку. Усього тут проектів на 2,2 мільярди гривень, але ми розуміємо, що не всі наші запити будуть задоволені. У першу чергу будуть фінансуватися проекти, пов’язані з житлом.

Ураховано потреби різних верств

 • Розкажіть детальніше про житлові проекти наступного траншу.
 • У місті Бахмуті це гуртожиток, у якому планується проживання працівників та студентів Донецького вищого училища олімпійського резерву імені Бубки. У Дружківці планується здійснити реконструкцію колишніх приміщень медичного призначення в гуртожиток сімейного типу для медперсоналу з числа ВПО. Також у Дружківці планується здійснити капітальний ремонт гуртожитку сімейного типу на вулиці Радченка.
  У Лимані та Покровську планується реконструкція гуртожитку. У Слов’янську це гуртожиток для внутрішньо переміщених осіб. Ще один гуртожиток буде у Волноваському районі. У Мангуському районі до списку новобудов увійшов гуртожиток для працівників медичної служби.
  У Нікольському районі планується здійснити ремонт у будинку ветеранів для постійного проживання саме пенсіонерів-переселенців.
  Ось такі гуртожитки ми включили до переліку фінансування на другий етап. Результати будуть оголошені до кінця листопада. Наразі не можна гарантувати, що цей перелік залишиться в повному обсязі, але я впевнена, що більшість проектів буде реалізовано.

 Об’єктів реконструкції побільшає

 Чи розглядається можливість подальшого розширення підтримки в рамках міжнародних проектів?

 • Так. Нещодавно до нас звернулися спеціалісти Німецького банку KFW, які сказали, що готові розглянути грант на будівництво гуртожитків або відновлення старого житла. Слід розуміти, що наразі всі міжнародні організації ведуть мову про тимчасове житло: інвестувати кошти без повернення в постійне житло ніхто не готовий. Україна наполягає на поверненні окупованих територій, і, відповідно, закордонні партнери дотримуються офіційної політики країни.
  Також слід відзначити, що деякі організації («Карітас», «People in Need») здійснюють допомогу, надаючи будівельні матеріали чи гроші на їх придбання для місцевого населення.

Впливає наявність інших проблем

 • Які проекти фінансуються з державного бюджету?
 • На сьогодні за рахунок Державного фонду регіонального розвитку забезпечується ремонт гуртожитків у місті Бахмуті: на вул.Південній, 2а та вул.Гаршина, 78а. На ремонт першого об’єкту виділено 20 мільйонів гривень, на ремонт другого — 8 мільйонів. Цифри фінансування є різними через те, що потужності цих гуртожитків дуже різняться. Ось, власне, і все. Лише ці дві заявки на фінансування з державного бюджету були подані.
 • Чи передбачено фінансування таких проектів із місцевих бюджетів?
 • Зараз ми готуємо перелік під фінансування за рахунок коштів, що переміщені з непідконтрольних територій. І тут ми повністю залежні від бажань місцевих органів влади. А у них зараз чимало інших проблемних питань. Зокрема, це дороги, що перебувають у жахливому стані, та мережі водопостачання, питання відновлення яких постає дуже гостро.
  Отже, питання житла для ВПО може вирішуватися лише з урахуванням усіх інших наявних факторів.

Микита МАЛЮГІН