Область забезпечено профілактичними вакцинами, але існують і проблеми…

Проведення вакцинації на Донеччині натикається на певні проблеми. Якщо для планової імунізації дітей проти 10-ти інфекцій вакцини достатньо, то у випадках екстреного втручання профілактичних щеплень не завжди вистачає.Про це під час брифінгу в АКМЦ розповів заступник начальника управління організації та розвитку медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Олександр Педенко.

Імунізація не охоплює всіх дітей
Серйозні проблеми до недавнього часу скрізь в Україні були з вакциною БЦЖ, яку призначають для профілактики туберкульозу, починаючи з народження. Негаразди з постачанням вакцини були протягом трьох років, а з літа 2015 року Донеччина взагалі централізовано не отримувала вакцину. На початку минулорічної осені в якості гуманітарної допомоги Донецька область отримала 4 тисячі доз вакцини БЦЖ — її розподілили, у першу чергу, на пологові відділення. Проблему з вакцинацією було вирішено в середині вересня поточного року – за кошти держбюджету Донеччина отримала 110 тисяч доз, яких вистачить більше ніж на рік.
Друге щеплення, яке робиться в пологовому будинку, — від гепатиту В. Вакцина наявна в достатній кількості, але чимало батьків відмовляються від цього щеплення. Багато відмов надходить від мешканців області й щодо щеплення АКДС (від правця, дифтерії та кашлюку), а також — щодо щеплення від поліомієліту.
«Ця вакцина також є в медико-профілактичних закладах у достатній кількості, — запевнив Олександр Педенко. — Зокрема в Краматорську 1800 доз вакцин АКДС і від поліомієліту. У цілому, по дитячих щепленнях Краматорськ та Маріуполь є лідерами за кількістю відмов від планової імунізації.
У Донецькій області немає стовідсоткового охоплення по жодному з щеплень, ураховуючи їхню кратність. Наприклад, АКДС потрібно робити чотири рази та ще один раз для ревакцинації. Загальне охоплення дітей цим щепленням становить не більше 25%. Подібна ж картина — з поліомієлітом і хіб- інфекцією. Причини різні — від батьківських відмов до медичного відводу та перебоїв з поставками».
Вакцини проти грипу в продажу наразі немає
За словами Олександра Педенка, станом на середину жовтня в Україні не розпочато продаж вакцини від грипу. Реєстрацію пройшов французький препарат, проте коли саме з’явиться він в аптеках, не відомо. Складно спрогнозувати також, яку ціну виставлять аптеки на цю вакцину. Якщо при реєстрації було вказано ціну по 89 гривень за одну дозу, то в дистриб’ютерів вартість становить уже 160, і до цієї суми свою надбавку встановлять також аптеки.
За рахунок обласного бюджету будуть прищеплені від грипу вихованці Краматорського дитячого будинку «Антошка», і на це виділено кошти в розмірі 12,8 тис. грн. Кожне місто чи район мають самостійно вирішувати, яку саме кількість людей з групи ризику вони можуть забезпечити безкоштовною вакциною.
Найбільш ефективний період імунізації від грипу — з кінця вересня до жовтня, крайній термін — перша декада листопада. Часу для вакцинації залишилося мало, а на сьогоднішній день купити вакцину в Україні поки не можливо.
Сказом краще не хворіти
«Цього року Донецька область, як і всі інші регіони України, отримала всього лише по одній дозі вакцин від укусу гадюки й ботулізму, — продовжує Олександр Педенко. -Протизміїну сироватку ще не використано, а ось вакцина від ботулізму вже врятувала життя пацієнтки. До маріупольської лікарні потрапила жінка зі страшним діагнозом -«ботулізм». Вакцину вдалося вчасно спрямувати за призначенням та врятувати жінці життя. У Донецькій області більше немає вакцини від ботулізму. Подібна ситуація також у інших областях. Вартість однієї дози вакцини від ботулізму становить 15,6 тис. грн., від укусу гадюки — 30 тис. грн.».
За даними фахівців, заборона на Донеччині полювання призвела до появи великої кількості скажених тварин у тих районах, де їх раніше не спостерігали. Зокрема йдеться про Краматорськ, Бахмут, Торецьк, — хоча раніше від сказу страждали південно-східні райони регіону. Особливих проблем із постачанням вакцини проти сказу в Донецькій області не було, департамент охорони здоров’я перерозподіляв вакцину між містами за потребами. На рятування одного покусаного пацієнта необхідно шість доз вакцини, і перші три дози постраждалий отримував обов’язково.
У червні поточного року область отримала 9 тисяч доз вакцини від сказу індійського виробництва — цього обсягу має вистачити до літа 2017 року.
У тому випадку, якщо людину покусали в область верхніх кінцівок, шиї чи голови, крім вакцини від сказу, необхідно вводити імуноглобулін. Цей препарат не надає держава, його повинні купувати лікувальні установи за рахунок місцевого бюджету. Вартість однієї дози препарату становить 1,5-2 тис. грн. Зазвичай купується від 5 до 15 ампул імуноглобуліну на все місто або район. Покровськ, Бахмут, Великоновосілківський район змогли вишукати кошти на ці потреби у своїх бюджетах. Краматорську імуноглобуліну не вистачило: поки виділили гроші, препарат в Україні закінчився.
«Постачання протиправцевої вакцини централізовано не проводилося з літа 2014 року. Для Донецької області по лінії Міністерства оборони тоді було виділено 10 тисяч доз препарату. Його вистачило на рік через велику кількість поранень, отриманих людьми в той період. Один флакон вакцини розрахований на 20 доз і може зберігатися до чотирьох тижнів. Згодом Червоний Хрест привозив вакцину від правця, в основному, у «сіру зону». Зараз передбачено також поповнити запаси, що мають тенденцію поступово зменшуватися», — зазначив Олександр Педенко.