Об’єднання громад: Лиман надає приклад

Створення об’єднаних територіальних громад має дати місцевим органам влади додаткові можливості для розвитку інфраструктури та створення комфортних умов життя для місцевих жителів.

З метою підтримки громад у виконанні цих завдань з обласного та державного бюджетів у 2016 році були виділені значні кошти, але чи допомогли ці інвестиції? Щоб з’ясувати це, кореспонденти тижневика «Вісті Донбасу» разом із заступником голови Лиманської ОТГ Юрієм Драчем з’ясовували, куди пішли бюджетні кошти.

Дороги

Свою подорож містом та огляд об’єктів інфраструктури ми починаємо з вулиці Дубоноса. Дорогу на цій вулиці було відремонтовано за кошти державного бюджету. «Справа в тому, що тут неподалік є ринок, до якого веде в принципі нормальна дорога . Далі залишалася ділянка метрів на 300, на якій взагалі асфальту не було – сама ґрунтовка. Отже, був сенс просто довести цю нормальну дорогу до логічного завершення», — розповідає Юрій Драч.

Всього таких доріг 9, і на їх ремонт виділено субвенцію у розмірі 6,44 мільйонів гривень.

«Для ремонту відбиралися найбільш складні ділянки, — пояснює заступник керівника ОТГ. – Наприклад, вулиця Свободи в цілому знаходиться в задовільному стані, але на деяких ділянках було багато ям, постійні калюжі, тому ми виділили чотири ділянки, на яких і провели ремонт. Так само і з іншими дорогами у місті та селах».

На більшості об’єктів роботи або вже завершилися (вулиці Студентська, Свободи, Костянтина Гасієва, Ціолковського та Дубоноса – всі у місті Лиман), або близькі до завершення (вулиці Жилмасив та Нижня лугова у селі Лозове). Решта доріг (вулиця Партизанська у селищі Новоселівка та Желєзнодорожна у селі Рубці) має бути відремонтована до кінця року. «Першочергову увагу приділяємо дорогам, які в першу чергу потребують ремонту, ми їх зараз передаємо на баланс області», — додає Юрій Драч.

Обєкти реконструкції

Втім, гроші з державного бюджету, виділені на формування інфраструктури громади, будуть спрямовані не лише на дороги – значну частину бюджетних коштів також планується витратити на капітальний ремонт водопровідних мереж у місті Лиман та селах громади (Рубці, Коровій Яр, Кримки, Олександрівка). Наразі ці проекти із загальним бюджетом у 5,49 мільйонів гривень знаходяться на ProZorro.

У 647 тисяч гривень обійдеться капітальний ремонт дитячого садочку у селищі Ярове, причому 70% робіт наразі вже виконано.

І останнім проектом із субвенціальним фінансуванням є капремонт Лиманського міськвиконкому із метою розміщення там Центру надання адміністративних послуг. На виконання цього проекту планується витратити 3,8 мільйони гривень.

«Користування системою ProZorro дозволяє заощаджувати значні суми, — розповідає Юрій Драч. – На капремонт виконкому планувалося витратити трохи більше п’яти мільйонів гривень, отже, ми заощадили 1,28 млн. грн. По всіх проектах економія склала 2,76 млн. грн.»

Малі проекти та плани на майбутнє

Деякі інфраструктурні об’єкти вдалося відремонтувати в рамках спеціалізованих обласних програм – так, наприклад, ремонт каналізаційної насосної станції №15 по вулиці Костянтина Гасієва було здійснено в рамках обласної екологічної програми. За словами фахівців, робота полягала в заміні обладнання – двох засувок штатного діаметру, насосної групи та система вентиляції. КНС є основною станцією міста, яка приймає та перекачує воду на очисні споруди, тому потребувала термінового капремонту.

Спільним для громад Донеччини є проект зі створення Центрів безпеки, де постійно буде знаходитися пожежна машина та карета швидкої допомоги. «Це пілотний проект, який має бути реалізований у трьох громадах Донецької області – Лиманській, Октябрьській та Черкаській, — пояснив Юрій Драч. — Всі три громади отримали однакову суму – 5,2 млн. грн., на які має бути придбана пожежна машина та збудований центр безпеки».

Але не всі проекти, які громада планувала реалізувати в 2016-му році, насправді вдасться реалізувати. Так, усі проекти, фінансування яких здійснюється з коштів бюджетів тимчасово непідконтрольних владі територій, будуть здійснюватися вже у 2017-му році. «Для нас було важливо в першу чергу реалізувати всі проекти з 200-ї постанови кабміну, адже наприкінці року невитрачені кошти просто зникнуть. Ці ж об’єкти ми зможемо відремонтувати і в наступному році – головне що в нас вже є всі проектно-кошторисні папери», — пояснює  заступник голови ОТГ.

А що думають громадяни?

Мешканка громади Ганна відзначає, що ремонти у школах тепер проводяться не за рахунок батьків.

«Багато чого робиться. Триває відновлення об’єктів інфраструктури. По місту вже відремонтовано багато доріг. У багатьох школах ремонти зробили, причому не за наш рахунок, не за рахунок батьків. Раніше також ремонтували, але щоб так багато… Особливо великі обсяги робіт проведено у південній частині міста».

Олександр Іванович звертає увагу на ремонт проїжджої частини.

«По місту багато доріг ремонтується. Як і більшість мешканців, я регулярно виїжджаю в ліс по гриби, і мені одразу впало в очі, що дороги стали кращими. Одну з вулиць взагалі ледь не цілком наново вкрили асфальтом».