Навчання – це виховання особистості…

Краматорські учні гідно представили область на Всеукраїнській олімпіаді — 2018

Всеукраїнські учнівські олімпіади давно стали своєрідними інтелектуальними змаганнями, у яких молодь виборює право стати кращою. Щороку юні донеччани беруть участь в учнівських олімпіадах із базових дисциплін, що дозволяє їм не тільки оцінити рівень своїх знань у певному напрямку, але й отримати безцінний досвід конкурсної боротьби. Успішним виступам учнів значною мірою сприяють працьовитість, творчість та наполеглива праця їхніх педагогів…

Школа № 22 імені Миколи Миколайовича Крупченка з профільним навчанням, що в Краматорську, — єдиний серед закладів середньої освіти  Донецької області, учні якого взяли участь у турнірі правознавців у рамках IV Всеукраїнської олімпіади.

Підготувала юних правознавців учитель історії та правознавства Світлана Михальова.

Вчитель із 25-річним досвідом педагогічної роботи, працьовита й надзвичайно творча натура, здатна зрозуміти кожного учня, допомогти і підтримати в будь-якій ситуації. Без перебільшення, Світлана Володимирівна – талановита людина, яка віддана своїй справі. За її плечима — понад 20 нагород і відзнак, грамот та подяк. Її ім’я увійшло в топ-10 кращих освітян, відзначених у збірнику «Педагогічний олімп Донеччини». За двадцать п’ять років – більш ніж десяток виграних змагань і захищених проектів. За успішну педагогічну діяльність учитель із Краматорська нагороджена почесними грамотами Міністерства освіти і науки України та Верховної Ради України. Відзнаки від адміністрації школи, відділу освіти Краматорської міської ради, департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації та головного управління юстиції в Донецькій області – це також її надбання за сумлінну працю.

Впродовж п’яти навчальних років (з 2012-го по 2017-й)  вихованці  Світлани Михальової досягли чималих результатів у різних турнірах, предметних змаганнях із історії та правознавства:  на міському рівні призові міста завоювали 46 її учнів, а в обласних олімпіадах перемогли 24 школярі.

Втім головною перемогою для вчительки став тріумф її вихованців у  IV Всеукраїнській олімпіаді з правознавства. Минулого навчального року старшокласники вибороли три призові місця: перше  абсолютне місце завоювали Владислав Ромадін та Владислава Григор’єва, учні 10 класу; друге місце – дев’ятикласник Назар Болотов; третє місце посіла Олена Черноштан, учениця 9 класу.

Перемога — це результат копіткої й тривалої спільної роботи учнів, їх батьків і, звичайно ж, учителя-наставника. Адже навчальний матеріал на заняттях із правознавства Світлана Михальова намагається викладати саме у творчому напряму, щоб учні запам’ятали, а не просто просиділи й прослухали. За словами вчителя, у правознавстві є  найважливіше —  зміни, які приймаються на державному рівні. Тому після занять вони разом із учнями збираються й сумісно вивчають законодавчі документи, вирішують юридичні завдання.

Позакласна робота продовжується у шкільному правовому гуртку «Феміда». Все це, на переконання педагога, підтримує інтерес школярів до предмету. Чималу роль відіграє також талант Світлани Михальової «відкривати» обдарованих учнів.

«Важливо знайти не просто обдаровану дитину, але й працьовиту, — говорить учителька. — Зацікавити своїм предметом. Так сталося з Владиком Ромадіним. Владика я запримітила ще в п’ятому класі, він був розумною й начитаною дитиною. У 6-му класі я йому запропонувала відвідувати шкільний гурток із правознавства «Феміда». Владик вразив своєю ерудицією —  він вивчав право нарівні зі старшокласниками. Вже у профільній старшій школі право вивчають ті учні, які вибирають його своїм профілем. У 10-му класі він усвідомлено вирішив займатися правознавством. Ну, а далі були перемоги у  шкільних, міських, обласних олімпіадах та, нарешті, перше місце у Всеукраїнській олімпіаді. Владислав Ромадін другий рік поспіль завойовував перше абсолютне місце. А це —  результат сумісної праці вчителя з учнем. Минулого року він закінчив школу, вступив до Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого в Харкові».

Влада Григор’єва та Даринка Черникова – особливі дівчата. Вони почали вивчати правознавство у 8 класі. З усіма особливими дітками Світлана Володимирівна завжди разом. Із ними виборює перемогу, бо тільки ті діти можуть перемагати, які є відданими та працьовитими.

Вона вважає, що вчитель повинен бути професіоналом, любити дітей, бачити в них не об’єкт для навчання і виховання, а особистість. Вірити в їх здатність, завжди помічати навіть незначний успіх учнів і тим самим підштовхувати їх до нових досягнень, — саме такою є місія педагога.

За словами С.Михальової, результативна участь в олімпіадах та інтелектуальних конкурсах залежить також від інноваційних технологій, що застосовуються в навчальному процесі. «Тісно співпрацюємо з вишами, органами виконавчої влади та правоохоронними органами, — розповідає вона. — Маємо змогу наглядати за судовим процесом у міському суді. Плідний зв’язок ведемо з міської прокуратурою й міським управлінням юстиції.  Регулярно проходимо практику в Краматорському міському управлінні юстиції. Щороку разом із дітьми долучаємося до проведення акцій шкільного та міського рівня».

Досвідчений педагог надає методичну допомогу вчителям  у формі майстер-класів. На засіданнях міського методичного об`єднання вона проводить презентації власного фахового досвіду, виступає з лекціями на курсах підвищення кваліфікації вчителів міста й області. Впродовж декількох років Світлана Михальова очолює обласну авторську творчу майстерню в системі підвищення кваліфікації вчителів історії та правознавства з теми «Створення авторської системи діяльності вчителя суспільних дисциплін щодо розвитку творчого потенціалу учнів».

Втім Світлана Володимирівна разом із своїми вихованцями не зупиняються на досягнутому. Вона продовжує творити, готує нових школярів і старшокласників для участі у чергових турнірах і конкурсах.  «Головна місія вчителя — навчаючи, виховувати цілеспрямовану й готову до праці, впевнену в собі особистість, справжнього громадянина  і патріота своєї країни», — наголошує С.Михальова.

Для довідки

У 2017-2018 навчальному році в обласному етапі Всеукраїнських олімпіад з навчальних предметів взяли участь 1010 учнів, 386 стали переможцями. 224 юних науковці брали участь в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук, 92 з них вибороли перемогу.

Діана МАЛІК