На Донеччині створили першу ОТГ навколо міста обласного значення

На Донеччині створена перша об’єднана територіальна громада навколо міста обласного значення. Нею стала Бахмутська ОТГ. На сесії Бахмутської міськради депутати проголосували за приєднання до громади суміжних територій.

Згоду на приєднання до Бахмута та створення об’єднаної територіальної громади надали відразу всі п’ять сільських рад, зазначених у Перспективному плані формування територіальних громад Донецької області.

Участь у пленарному засіданні взяв Сергій Івахнін, директор Донецького Центр розвитку місцевого самоврядування,  створеного за підтримки програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

За словами Сергія Івахніна, об’єднання міста з селом надає можливість останньому використовувати його розгалужені й розвинені ресурси та послуги, реалізовувати спільні інфраструктурні, соціальні, містобудівні проекти в інтересах жителів територіальної громади. Також збільшує фінансові ресурси і можливості для залучення інвестицій.

На його думку, це дозволить суттєво пришвидшити процеси об’єднання громад у Донецькій області.

— Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення» зареєстрували ще навесні минулого року. Після декількох доопрацювань до закону внесли зміни. Вважалося, що ці зміни є технічними, адже вони лише виправляли неточності, допущені в затвердженні ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад». З моменту вступу в дію прийнятих змін, усі міста обласного значення отримали можливість приєднувати села без проведення виборів. Фактично міста набувають статусу спроможних громад і мають право приєднувати села, як це зараз можуть робити сформовані ОТГ, — нагадав радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС Максим Ткач. — Важлива умова – ці населені пункти мають бути зазначені у складі потенційної громади в Перспективному плані формування територіальних громад Донецької області. Остаточні зміни до перспективного плану були затверджені Кабміном у листопаді 2018 року.

Загалом на території Донецької області, підконтрольній українській владі, знаходиться 15 міст обласного значення, а отже, спрощена процедура створення ОТГ навколо таких міст актуальна для регіону. Процедурою створення ОТГ шляхом приєднання вирішили скористатись відразу декілька міст обласного значення: відповідні процеси розпочались у Бахмуті, Дружківці, Вугледарі та Маріуполі. І першим містом, яке повністю пройшло всі етапи та винесло остаточне рішення на затвердження депутатів, став саме Бахмут.

Нагадаємо, процес створення Бахмутської ОТГ розпочався ще в 2015 році.  Коли були прийняті зміни в законодавстві, в Бахмуті  були готові діяти за спрощеною процедурою створення громади. До Бахмутської ОТГ за Перспективним планом мають об’єднатися разом із містом п’ять сільських рад — Опитне, Покровське, Іванівське, Зайцеве та  Калинове.

Раніше Бахмут уже подавав необхідний пакет документів для отримання позитивного висновку від Донецької ОДА, але їх повертали на доопрацювання. Нарешті позитивний висновок, що Бахмутська ОТГ може бути створена, надали в Донецькій ОДА.

— Це означало, що можна завершувати процедуру приєднання. Спочатку всі сільські ради мали прийняти рішення про приєднання. Остаточне ж рішення про створення Бахмутської ОТГ затвердять на сесії міської ради, — пояснює Максим Ткач.

Експерти Донецького ЦРМС супроводжували процес створення Бахмутської ОТГ, надавали посадовцям Бахмутської ради  консультації з перших рішень, які треба ухвалити після створення ОТГ, поради щодо розробки положення про старост, в якому важливо врахувати механізми захисту інтересів територій сільських рад, та з інших питань, пов’язаних зі створенням та функціонуванням об’єднаної територіальної громади.

Безпосередньо напередодні  сесії міської ради відбулась чергова виїзна консультація команди Донецького ЦРМС з керівництвом міської ради. Разом із секретарем Бахмутської міськради Світланою Кіщенко присутні розбирали технічні питання, пов’язані з початком функціонування ОТГ, та можливі проблеми, які можуть виникнути в зв’язку з об’єднанням. Обговорили низку питань, рішення по яких можуть бути прийняті на подальших сесіях міської ради.

— Бахмут — це перше місто обласного значення, яке було наполегливим у  напрямку реформи децентралізації  та досягнуло своєї мети. Не чекати чогось у майбутньому, а вже сьогодні скористатись перевагами реформи, — зазначає Сергій Івахнін, директор Донецького ЦРМС. — Створення Бахмутської ОТГ стане позитивним прикладом для інших міст обласного значення, які зможуть прискорити процедуру утворення ОТГ шляхом приєднання. Бахмут рухається до розвитку своєї території та України в цілому. Громада знаходиться на лінії зіткнення, а значить, слугуватиме прикладом для жителів тимчасово непідконтрольної території, що в Україні жити краще.

— Бахмутська міська рада отримала позитивний висновок від Донецької ОДА щодо відповідності рішень Конституції та законам України, — повідомила під час виступу на пленарному засыданні Світлана Кіщенко. — Після цього ми отримали можливість створити ОТГ шляхом приєднання. Відповідні рішенння прийняли 5 сільських рад, які приєднуються до Бахмуту.

— Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування максимально докладатиме зусиль та надаватиме необхідну консультативну допомогу та експертний супровід усім містам, селам та селищам, готовим  до створення об’єднаної громади, готовим до звершення реформ із метою покращення життєвого рівня жителів, які зможуть користуватись усіма перевагами децентралізації, — зазначив Максим Ткач.

За словами радника з юридичних питань Донецького ЦРМС Андрія Рябухи, прийняття рішення, яким завершується створення Бахмутської ОТГ, є важливим та значним, але лише першим кроком на шляху розвитку громади. Після цього розпочнеться кропітка робота з інтеграції приєднаних громад у велику спільноту.

Віра Ільїна