На Донеччині розглянули  пропозиції щодо удосконалення адміністративно-територіального устрою

У Краматорську в приміщенні облдержадміністрації відбулося перше засідання робочої групи з підготовки пропозицій щодо проекту законодавчого акту про удосконалення адміністративно-територіального устрою Донецької області.

Захід провів заступник голови облдержадміністрації Ігор Стокоз за участю директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької ОДА Наталії Чукової, радника з питань децентралізації Донецького ЦРМС Максима Ткача та представників Мінрегіону Максима Шилкіна і Павла Остапенка. Також у зустрічі взяли участь представники об’єднаних громад  та районних держадміністрацій, керівники територіальних органів  виконавчої влади області та інші посадовці.

Після прийняття концепції місцевого самоврядування у 2014 році в Україні розпочалася реформа місцевого самоврядування. Існуючий адміністративно-територіальний устрій та правове поле не дозволяють впровадити органи місцевого самоврядування на районному рівні, які відповідали б критеріям та повноваженням визначеним європейською хартією місцевого самоврядування.

Питання адміністративно-територіального устрою в Україні сьогодні є неврегульованим, зазначалося на зустрічі. Досі на території країни діє Порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, датований 1981 роком. Звичайно, цей документ уже не має права на існування та не відповідає вимогам часу, й через це з роками у країні накопичилося багато проблем. «У Донецькій області затверджено перспективний план розвитку. Наразі Перспективним планом формування територіальних громад передбачено створення 45 ОТГ на підконтрольній українській владі території. На цей час в області створено 17 об’єднаних територіальних громад, у 10-ти з яких відбулися перші вибори. Загалом на сьогоднішній день в Україні створено 490 районів», — довів до відома присутніх Ігор Стокоз.

У процесі впровадження реформи велика частина повноважень райдержадміністрацій та районних рад переходить  до ОТГ. У зв’язку з чим існує потреба у реформуванні адмінтерустрою не тільки на базовому, але й на субрегіональному рівні.

Згідно з протоколом наради прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана від 8 листопада  2018 року «Про стан концепції реформування місцевого самоврядування територіальної організації влади і подальші кроки з її виконання» створена робоча група з підготовки пропозицій щодо удосконалення адміністративного-територіального устрою в Донецькій області.

Директор департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької ОДА, секретар робочої групи Наталія Чукова презентувала  рекомендації  щодо удосконалення адміністративно-територіального устрою, які були розроблені з урахуванням методичних рекомендацій щодо критеріїв формування адмінтерустрою субрегіонального районного рівня та пропозицій Мінрегіону. Увага присутніх була акцентована на методиці субрегіонального рівня та основних критеріях формування районів з урахуванням передусім чисельності населення, територіальної доступності та розташування структур місцевого самоврядування. За проектом, в одному районі має бути не менше 150 тисяч мешканців. Територія району повинна бути компактною, географічно цілісною та нерозривною.

Спеціаліст Мінрегіону Павло Остапенко відокремив базовий рівень моделі адмінтерустрою, розробленої за підтримки групи експертів геоінформаційного моніторингу реформи децентралізації, та дані аналізу спроможності затверджених проектних ОТГ. Він акцентував увагу присутніх на ключових завданнях кожного адміністративного рівня: на рівні громади – доступність та спроможність, на районному рівні – ефективність державного управління, на рівні регіону – гармонійний розвиток.

Експерти Мінрегіону наголосили,що перспективний план розвитку в Донецькій області є одним із найкращих. Втім, декілька зауважень все ж таки мали місце.Відповідно, є розбіжності в перспективному плані. На території, підконтрольній українській владі, передбачено створення  45 ОТГ, а в нас – 41ОТГ. «У зв’язку з невирішеним процесом виникає необхідність відокремити смт. Очеретине. Натомість, місто обласного значення Авдіївка знаходиться на  лінії розмежування, і в цій громаді вибори ЦВК не призначалися. Варто зазначити, що є суміжні населенні пункти, які межують з м.Авдіївкою, але внесені  до смт. Очеретино. Тому вважаємо саме Авдіївську громаду більш розширеною, ніж Очеретинську. Крім того в м. Авдіївка чисельність населення становить 23 тисячі, а в  смт. Очеретиному — 2,5 тисячі», — зауважив Павло Остапенко.

На даний час територія всієї Донецької області розділена на 18 районів, на підконтрольній частині регіону їх 13. Пропозиція, що надійшла від Мінрегіону, передбачає ще більше укрупнення, а саме створення чотирьох районів – Краматорського, Покровського, Волноваського, Маріупольського. В регіоні новий поділ має бути завершений до кінця 2020 року.

На засіданні йшлося також про включення Бахмутського району до плану розвитку, але з цього приводу виникла низка проблем. «Донецька облдержадміністрація пропонувала саме п’ять районів, включаючи Бахмутський. Наразі ведуться перемовини, і не виключено, що буде враховано кількість із 170 тисяч мешканців, і це разом з переселенцями. Всі ми розуміємо, що все може змінитися, якщо будуть завершені бойові дії і українська влада повернеться на тимчасово окуповані території», — зауважив Ігор Стокоз.

Учасники робочої групи ознайомилися із запропонованими моделями. На завершення Ігор Стокоз наголосив, що всі пропозиції приймаються до уваги та будуть внесені до протоколу.

Діана МАЛІК