Минуло 42 роки від створення Української Гельсінської групи

У листопаді виповнилося 42 роки від створення Української Гельсінської групи, першої за радянських часів правозахисної організації. Саме тоді, наприкінці ХХ століття, позначеного небаченими досі спалахами насильства, розпочався якісно новий – ненасильницький та легальний етап боротьби українців за національні та людські права.

Напередодні цієї визначної події представники місцевої влади та громадськості Дружківки традиційно зібралися на подвір’ї загальноосвітньої школи № 14, у якій свого часу працював наш земляк-правозахисник Олекса Тихий.

Вітаючи присутніх, міський голова Валерій Гнатенко зазначив, що становлення України як незалежної держави супроводжувалося складними процесами. Українському народу неодноразово доводилося відстоювати демократичні цінності, зокрема права людини, ідеали свободи та справедливості, гідність та честь нації. Це в черговий раз підтверджує значущість українських дисидентів. Недаремно місію Української Гельсінської групи – як сіячів нових громадянських вартостей – порівнюють з місією Кирило-Мефодіївського братства ХIX століття, членом якого був Тарас Шевченко.

«Сьогодні, коли ми будуємо нову сучасну українську державу, нашими орієнтирами мають стати європейські стандарти, дотримання, використання і виконання яких допоможуть створити належні умови гідного життя, навчання, праці, відпочинку для кожного українця. Саме цього прагнули та відстоювали члени Української Гельсінської групи й наш земляк Олекса Тихий», — наголошувалося на врочистому заході.

Після покладання квітів до стели співзасновника Української Гельсінської групи Олекси Тихого охочі відвідали музей, облаштований в одному з кабінетів. Олексій Іванович Тихий працював учителем історії в Олексієво-Дружківській школі.
У музеї зібрано багато цікавого матеріалу, відстежені кроки життя Олексія Івановича, укладена книга спогадів про нього, до якої ввійшли спогади односельців, його учнів, учителя географії Миколи Тимофійовича Янка, який не тільки вчив його, а й пізніше працював разом з Тихим, людей, які були знайомі з Олексієм Івановичем. Почесне місце займають спогади сина Володимира.

Дружківчани пам’ятають свою історію, зберігають та передають через покоління подвиг відомого земляка. Адже життя Олекси Тихого дає нам шанс на те, що ми переживемо смутні часи й повернемося до своїх коренів, до самосвідомості українського народу.