Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак з робочим візитом відвідав Донеччину

У Бахмуті міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак у рамках Всеукраїнської безстрокової екологічної акції «Посади дерево миру» разом із представниками Донецької облдержадміністрації, місцевими жителями та вірянами висадив у сквері Дружби Алею Миру.
За словами Остапа Семерака, цьогорічна акція стартувала напередодні Міжнародного дня попередження експлуатації навколишнього середовища під час війни і військових конфліктів.
Від полум’я війни на Донеччині вже постраждали сотні тисяч гектарів степової та лісової рослинності. Усі екологічні наслідки конфлікту фокусуються на людях, підриваючи основи благополуччя суспільства.
Міністр екології наголосив на патріотичному вимірі ініціативи. «Вона показує, що українці хочуть миру й готові захищати свою територію і природу від будь-яких насильницьких впливів, — зазначив Остап Семерак. — Від Заходу до Сходу в Україні з’являються Алеї Миру, які об’єднують українське суспільство навколо бажання жити на мирній землі. Закладення алей — символічний акт протесту проти впливу військових дій на довкілля. Вірю, що вже скоро настане час — і десятки таких алей ми закладемо в окупованих сьогодні містах і селах Луганської та Донецької областей».
Духовним стержнем заходу став спільний молебень до Бога-Творця, який провели владика Михаїл (Колтун), керівник Департаменту Партіаршої Курії Української Греко-католицької церкви у справах душпастирства силових структур України, обласний Благочинний Донецької єпархії Української православної церкви Київського патріархату протоієрей Костянтин, керівник Бюро Української Греко-католицької церкви з питань екології Володимир Шеремета та місцеві жителі й віряни.
Остап Семерак подякував настоятелям українських церков за підтримку акції.
«Висадка Алеї Миру покликана не лише озеленити нашу країну, а й крок за кроком долучати кожного українця до порятунку природи та особистого внеску в її розвиток. Українці повинні кардинально змінити своє ставлення до довкілля. Лише це врятує нашу природу і дасть можливість зберегти її для майбутніх поколінь», — наголосив міністр.

Для екології «зайвих грошей» не буває

На нараді, яка відбулась у приміщенні Донецької обласної державної адміністрації, міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак та представники облдержадміністрації продовжили спілкування.
Про позитивні та негативні приклади використання коштів фонду охорони навколишнього природного середовища розповів директор департаменту екології та природних ресурсів Донецької військово-цивільної обласної адміністрації Сергій Натрус.
«У нас в області обрані 5 основних напрямків роботи: вода, моніторинг, відходи, природно-заповідний фонд і освіта. Для того, щоб люди мали чисту воду, передбачено будівництво нових або реконструкція старих очисних споруд у містах, що знаходяться в басейні річки Сіверський Донець. Вже розпочата реконструкція 7 очисних споруд у різних населених пунктах», — доповів він.
У минулому році близько 168 млн грн було спрямовано на вирішення питання очисних споруд. Це робота департаменту економіки, департаменту екології та показник роботи очільника області Павла Жебрівського.
«Наприкінці цього року ми плануємо зробити 14 очисних споруд – закінчити 7 минулорічних проектів і запустити 7 нових. Основне завдання – забезпечити Сіверський Донець чистими стоками», — зазначив Сергій Натрус.
За словами доповідача, на повну силу запрацювала програма моніторингу стану навколишнього середовища Донецької області.
«У нас уже діють шість постів контролю в області: у Кураховому, Миколаївці, Краматорську і Бахмуті, два — у Маріуполі. Це автоматичні лабораторії, всі вони зроблені під стандарти ЄС. У тому році ми витратили 18 мільйонів гривень на систему моніторингу з постами», — сказав директор департаменту.
Сергій Натрус також зазначив, що в області визначено принципи підходу до переробки відходів. Стратегією передбачено розділити сукупність відходів на тверді побутові відходи, небезпечні, відходи сільськогосподарського виробництва, промислові відходи тощо.
За його словами, область поділено на дев’ять регіональних груп, дев’ять регіональних полігонів. Враховуючи, що деякі території Донецької області поки не контролюються владою, зараз існують чотири регіональних центри – це Краматорськ, Покровськ, Курахове і Маріуполь. Регіональний центр передбачає наявність полігону та глибокої переробки сміття. Також діють чотири регіональних комплекси, які вміщують в себе сортування сміття та полігон. На базі старих полігонів з’являться п’ять перевантажувальних станцій з елементами сортування: вони діятимуть у Торецьку, Бахмуті, Слов’янську, Костянтинівці й Лимані.
Що стосується заповідного фонду, то з п’яти регіональних парків на підконтрольній владі території залишилося два — парк Краматорський і Клебан-Бик.
Серед негативних моментів Сергій Натрус назвав небажання деяких міських адміністрацій працювати в нових умовах.
«Департамент має підтримку від уряду, від міжнародних організацій та громадських активістів, від керівництва військово-цивільної адміністрації. Але на місцевих рівнях погано освоюють виділені з бюджету «екологічні» гроші», — зазначив посадовець.
Наразі обласний екологічний фонд налічує близько 360 млн гривень. У 2018 році разом з перехідними залишками фонд буде мати у своєму розпорядженні засоби в обсязі близько 600 млн гривень.
— З цих грошей і будуть фінансуватися екологічні проекти, — запевнив Сергій Натрус. — Але міста освоюють дуже мало. Наразі витрачено лише 14% від наявної суми.
Остап Семерак зазначив, що на законодавчому рівні може бути порушене питання про те, щоб повернути більшу частину грошей у Міністерство екології та природних ресурсів, оскільки в деяких містах міська влада не готова витрачати отримані кошти.

Працювати на результат

Відомо, що в Донецькій області будь-яке працююче підприємство має відходи, у тому числі небезпечні. І коли говорять про абсолютну безпечність промислового циклу, то мається на увазі, що на підприємстві просто дотримуються правил поводження з усіма видами відходів.
Враховуючи, що кожне місто в нашому регіоні – промислове, начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області Віталій Вишневський зазначив, що однією з головних екологічних проблем залишається продовження мораторію на перевірки бізнесу.
Нагадаємо, в Україні діє мораторій на перевірки бізнесу, введений у серпні 2014 року. З причини того, що мораторій поширюється на небезпечні види госпдіяльності, в області почастішали випадки порушення екологічного законодавства.
Впродовж останнього року екологічною інспекцією у Донецькій області під час здійснення державного контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства були перевірені 367 суб’єктів господарювання. За матеріалами інспекційних перевірок порушені кілька кримінальних справ, накладено штрафів на загальну суму 5,3 мільйона гривень.
«Ми повинні мати результат, ховатися за мораторій не треба. Треба працювати, — зазначив міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. — І для того, щоб реалізувати всі плани, перш за все, потрібна комунікація, аби знати, де які проблеми і як їх вирішити».

Наша надія — розум і молодь

Директор департаменту екології та природних ресурсів Донецької військово-цивільної обласної адміністрації Сергій Натрус зазначив, що для створення умов щодо належної екологічної освіти та виховання населення планується випуск підручника екології для учнів молодших класів.
«Це вкрай важливо, бо ми повинні формувати нову свідомість і нову політичну суспільну культуру. І, очевидно, що потрібно говорити перш за все з молоддю, — погодився міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак. — Діти мають розуміти важливість збереження навколишнього середовища. Вони – наше майбутнє і повинні увібрати в себе ідеї чистої землі й екологічної держави».
Тетяна КСЕНОФОНТОВА