Медична реформа: які зміни очікуються у 2019 році

Трансформація системи охорони здоров’я почалася з первинної ланки та фактично триває дев’ятий місяць. З якими результатами вступає у новий рік «первинка» та які зміни очікують на систему охорони здоров’я у 2019 році? Про це читайте детальніше.

Швидка допомога по-новому

З 2019 року замість швидкої допомоги буде екстрена. Вона виїжджатиме, коли потрібна термінова госпіталізація і невідкладна допомога .

Реформування екстреної медичної допомоги призначене на 5 років — з 2018 по 2022 рік. Тож, мета  реформи — зменшення смертності пацієнтів, тобто карети швидкої допомоги будуть на місці через 4-8 хвилин після виклику, а не 10-20 хвилин, як зараз. Адже від часу, за який екстрена медична допомога добереться до пацієнта, може залежати життя людини.

Що говорить офіційна статистика?

За статистичними даними, на сьогодні в Україні в екстрених випадках на догоспітальному етапі вмирає близько 70% пацієнтів, оскільки бригади, де лише фельдшер і водій, не можуть  забезпечити  в такому складі надання екстреної кваліфікованої допомоги.  За кордоном, завдяки вмілим та оперативним діям парамедиків, цей показник становить лише 10%.

Кого стосується реформа екстреної медицини в першу чергу

Першими, хто відчує зміни реформи, стануть жителі Вінницької, Донецької, Одеської, Полтавської та Тернопільської областей і міста Києва.

Очікується закупівля  нового транспорту та обладнання, а також підвищення заробітної плати медичним працівникам, які пройдуть перенавчання, і це стосується роботи диспетчерів «первинки».

Бригади «швидкої» працюватимуть за міжнародними стандартами. Запровадження GPS-трекерів дасть змогу диспетчерам залучати на виклик найближчі бригади. Фінансування цього напрямку забезпечується за кошти державного бюджету, в обсязі майже мільярда гривень.

Крім того, передбачається провести навчання базової медичної допомоги пожежних, рятувальників, поліцейських, машиністів і провідників поїздів, водіїв міжміських автобусів, бортпровідників, учителів, вихователів, соцпрацівників і кондукторів громадського транспорту. А в людних місцях — на вокзалах, зупинках, метро — розмістити дефібрилятори і кровоспинні джгути.

Пологи стануть безкоштовними для українців

За офіційними даними, в Україні пологи безкоштовні, але недостатнє бюджетне фінансування  призводить до того, що вагітним  доводиться сплачувати перебування в пологовому закладі.

При цьому стаття 49 Конституції України гарантує безкоштовну медицину. За відмову лікувати або вимагання грошей у пацієнта лікаря можуть відправити за ґрати. Згідно зі статтею 184 Кримінального кодексу, за порушення права на безкоштовну медичну допомогу винному загрожує покарання від штрафу в 170 гривень до шести місяців ув’язнення.

З 2019 року перебування в пологовому закладі буде насправді безкоштовним, обіцяють у Міністерстві охорони здоров’я.  За кожну породіллю Національна служба буде перераховувати кошти в пологовий будинок.

Додаткові послуги, такі як палата підвищеної комфортності або медичні маніпуляції, які не показані породіллі, можуть бути платними. А ведення вагітності та патронат новонародженого до одного року може здійснювати сімейний лікар матері за її бажанням.

Нові картки для пацієнтів

У 2019 МОЗ запустив відразу кілька електронних інструментів. В Україні вже запущена електронна система охорони здоров’я е-Helth, саме через неї лікарі підписували декларації з пацієнтами.

Тепер же в Україні хочуть скасувати паперові лікарняні й замінити їх електронними. До кінця року відомство обіцяє ввести електронний лікарняний, і вже з 2019-го він повинен працювати скрізь. Щоб відкрити лікарняний, лікарю потрібно буде внести дані в спеціальну програму. При цьому роботодавець відразу отримає інформацію про співробітника, який вийшов на лікарняний.

А замість паперових карток будуть електронні. У них лікарі вноситимуть усі дані про здоров’я людини і призначатимуть лікування.  Так, лікарям не доведеться довго вивчати записи своїх колег, вони відразу зможуть отримати потрібну інформацію.

В електронний формат також перейдуть лікарняні листи, рецепти за програмою «Доступні ліки». Якщо лікар призначить препарат, який входить у державну програму, то за електронним рецептом в аптеці його видадуть безкоштовно.

Програма «Безкоштовна діагностика»

З 1 липня 2019 року запрацює програма «Безкоштовна діагностика», яка запустить новий принцип фінансування на рівні спеціалізованої амбулаторної допомоги.

За направленням сімейного лікаря, терапевта й педіатра пацієнт зможете отримати пакет діагностичних та лікувальних послуг, які оплатить Національна служба здоров’я за принципом «гроші за пацієнтом».

У програму увійде 50+ послуг: аналізи, 4 види біопсії, 5 видів рентгенів, 6 видів УЗД, мамографія, ехо серця, дослідження новоутворень, 6 ендоскопічних операцій одного дня та інше. До списку послуг увійшли не лише діагностичні процедури, а й лікування — нескладні та неінвазивні операції.

З детальним переліком медичних послуг у програмі «Безкоштовна діагностика» можна ознайомитись у проекті Постанови Кабінету Міністрів України.

Завдання для громад

Голови міст або об’єднаних громад залишаються головними діячами медичної реформи. Цього року для них є три головних завдання:

  • реорганізація медичних закладів у комунальні некомерційні підприємства;
  • поліклініка, амбулаторія, лікарня повинні стати незалежними, перейти від простого утримання на оплату послуг за договором, укладеним з Національною службою здоров’я;
  • комп’ютерна техніка — без цього заклади не зможуть приєднатися до реформи. У 2019 році має бути досягнуте 100-відсоткове забезпечення комп’ютерною технікою сімейних лікарів та спеціалістів поліклінік;
  • залучення медиків. Міністерство не змусить лікарів силоміць переїхати в те чи інше містечко або село. Треба створити привабливі умови, обладнати місце роботи й життя, закупити необхідну техніку. А оплати послуг від Національної служби здоров’я буде достатньо, щоб забезпечити медикам гідну зарплату.

Останні два роки показали, що навіть найсміливіші зміни можливі, коли всі розуміють завдання й бачать спільну мету. Така мета на 2019 рік: 80% звернень до медиків, які регулярно потрібні кожному з нас: консультації сімейного лікаря, а також візити до спеціалістів, аналізи та діагностичні процедури – повинні стати по-справжньому безоплатними. Це стане надійною базою для останнього найважливішого кроку — реформи лікарень, яка розпочнеться у 2020 році.

Діана МАЛІК