Люди повинні відчувати зручність і комфорт: Нові підходи до справи соціального захисту

У  Краматорську відбувся спільний брифінг за участі начальника головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області Наталії Рад, заступника директора департаменту соціального захисту населення Людмили Романенко та заступника директора Донецького обласного центру зайнятості Олега Климовича.

Пенсійне забезпечення: актуальні питання

Тему «Актуальні питання пенсійного забезпечення в Донецькій області: виплати тимчасово переміщеним особам та інше» висвітлила начальник головного управління ПФ Наталія Рад. Вона повідомила, що з 1 липня мінімальна пенсія для тих, у кого є необхідний стаж роботи (25 років для чоловіків і 20 років для жінок), буде не менше 1434 грн на місяць. Зараз мінімальна пенсія – 1373 грн. Тобто її підвищать щонайменше на 1 грн (тим, у кого, наприклад, 1433 грн), а максимум – на 61 грн.

Також отримають надбавку ті, у кого великі пенсії, які перевищують 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних. Причиною стало те, що прожитковий мінімум з 1 липня також збільшиться. Зараз таким отримувачам виплачують не більше 13 730 грн, навіть якщо пенсія в них набагато більша, а з 1 липня почнуть платити не більше 14 340 грн. Тобто у високооплачуваних пенсіонерів надбавка складе від 1 до 610 грн.

Цього року на пенсіонерів чекає ще один перегляд мінімальних пенсій. З 1 грудня мінімальна пенсія становитиме 1497 грн (+64). При цьому пропорційно зростуть і соціальні пенсії, і доплати, які обчислюються у відсотках від прожиткового мінімуму.

Учасники брифінгу окремо обговорили таку важливу і складну тему, як виплата пенсій пенсіонерам, які мають статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Люди, які були вимушені покинути рідні домівки, часто стають заручниками ситуації. Як зазначила Наталія Рад, виплати пенсій ВПО проводяться в терміни, визначені чинним законодавством, з 4 до 25 числа кожного місяця.

«На цю виплату мають право всі без винятку пенсіонери, які станом на цей період виплат виконали всі вимоги чинного законодавства. З 485 тисяч пенсіонерів ВПО травневі виплати отримали 204 тисячі осіб. Хочу підкреслити, це — ті пенсіонери, у яких був в актуальному стані весь пакет документів, який дозволяв і давав їм права отримати цю виплату», — зазначила Наталія Рад . Начальник головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області наголосила, що відновлення виплати тимчасово призупинених пенсій громадянам цих категорій проводиться на підставі особистого звернення пенсіонера від дати припинення виплати.

І ще одне дуже болюче питання щодо літніх людей, які перемістилися на підконтрольну українській владі територію ще кілька років тому й нині зрозуміли, що не повертатимуться назад… Комусь із них просто нікуди їхати, в інших немає можливості. Втім, якщо у громадян виникає бажання відмовитися від довідки переселенця, то тут не все так просто. Якщо така особа є пенсіонером, то виплату їй тут-таки припинять. «Справа в тому, — говорить Наталія Рад, — що в багатьох ВПО не збереглися паперові пенсійні справи, а виплати їм провадять саме за довідкою переселенця. Тож отримувати пенсію на загальних підставах ці громадяни не мають права. Тепер літнім людям знову слід вистоювати черги для поновлення довідки або подавати позов до суду про відмову від довідки».

Що стосується переселенців, які тільки-но зараз переїхали на підконтрольну українській владі територію і 4 роки не отримували пенсію, то Наталія Рад запевнила, що виплати починають здійснюватися з поточного періоду. А ось не отримані за попередні роки гроші чекають на прийняття центральними органами влади окремого порядку.
Пенсійна реформа передбачає рівні для всіх умови призначення пенсій. Це означає, що чим вищою є сума пенсійних відрахувань, тим вищим буде й розмір пенсії.

«Ті, хто працює за кордоном, не сплачують ЄСВ. Однак законом передбачена можливість добровільного страхування. Тобто, працюючи за кордоном, можна самостійно сплачувати ЄСВ в Україні і таким чином забезпечити собі можливість отримати пенсію за віком», – зазначила начальник головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області.

«Прозорі офіси» за аналогом Вінниці

На Донеччині створюються центри надання соціальних послуг «Прозорий офіс». Про це розповіла заступник директора департаменту соціального захисту населення Людмила Романенко.

У Вінниці та Харкові вже діють соціальні «прозорі офіси» , у яких надаються адміністративні й соціальні послуги. Практика показала, що Центр інтегрованих соціальних послуг є однією з кращих організаційних форм надання послуг і взаємодії влади і суспільства. Суть ідеї також у тому, що робота таких офісів повинна бути максимально прозорою та доступною для громадян.

«Прозорий офіс» є новою сучасною формою надання підтримки тим, хто найбільше її потребує. Людина може прийти в офіс і отримати відповіді на всі питання, що її цікавлять. У цих центрах мають бути розташовані системи управління «електронна черга» та інформаційні термінали. За допомогою останніх можна буде ознайомитися з переліком послуг, порядком, умовами і терміном їх надання, а також подивитися зразки заповнення документів. Всі послуги мають бути згруповані відповідно до тематики: пільги, матеріальна допомога, допомога по інвалідності тощо. Таким чином, під час одного відвідування можливо буде подати документи та оформити різні види допомог, субсидій тощо. Це зручно людям, це комфортно, це стандарти і нові підходи», – зазначила Людмила Романенко.

На сьогодні в Донецькій області послугами управлінь праці та соціального захисту населення користується 1,3 млн громадян. Проект «Соціальний прозорий офіс» наразі реалізується в Мирнограді, Авдіївці, Слов’янську, Бахмуті, Мар’їнському, Слов’янському та Мангушському районах.

Також планується відкриття соціальних офісів у складі ЦНАП в Маріуполі, Вугледарі, Костянтинівці, Покровську і в 4 об’єднаних громадах — Соледарській, Миколаївській Черкаській і Шахівській.
Розміщення офісів планується в управліннях міст і районів шляхом їх ремонту та реконструкції або в інших будівлях, які перебувають на балансі місцевої влади.

Новітні технології пошуку роботи

Заступник директора Донецького обласного центру зайнятості Олег Климович розповів про результати роботи соціальної служби у 2017 році та поділився судженнями про ситуацію на ринку праці в Донецькій області та сучасні сервіси служби зайнятості.

«Область є лідером серед інших регіонів України за кількістю звернень внутрішньо переміщених осіб. Це майже 20% від загальної кількості звернень до служби зайнятості по всій країні. Кожен п’ятий безробітний зі статусом ВПО припадає на Донецьку область», — поінформував Олег Климович.

За словами посадовця, з початку року послугами центрів зайнятості в Донецькій області скористалися 32,6 тисячі осіб.

«Загальна кількість наданих службам зайнятості роботодавцями вакансій склала 16,1 тис. З них укомплектовано 12,2 тисячі, що становить 72,4%. Середній розмір допомоги з безробіття склав майже 2,6 тис. грн», — повідомив заступник директора Донецького обласного центру зайнятості.

За сприяння служб зайнятості з початку 2018 року працевлаштовані 12,5 тисячі осіб. Велика частина громадян — 38% працевлаштовані до отримання статусу безробітного за заявленими вакансіями. З компенсацією роботодавцеві сум єдиного внеску працевлаштовані 410 осіб, з компенсацією на оплату праці за працевлаштованих ВПО на умовах строкових трудових договорів були працевлаштовані майже 200 безробітних.

Олег Климович також поінформував, що з початку року участь у громадських роботах взяли близько 8,7 тисячі безробітних, професійне навчання проходили 4,9 тисячі осіб.

Служба зайнятості освоює нові сучасні технології, а саме – дистанційні форми спілкування з роботодавцями.  Одним із інструментів для виконання цього завдання є відеорезюме: завдяки такій формі у здобувачів роботи є можливість підвищити свої шанси на ринку праці. Роботодавець може побачити реальну людину й отримати перше враження про кандидата без додаткових витрат часу на призначення особистої зустрічі.

Користуються попитом і відеопрезентації навчальних закладів, які є елементом роботи в напрямку організації професійного навчання громадян.

Також Донецькою обласною службою зайнятості розроблений сервіс «Довідник послуг та пільг учаснику АТО» (на платформі ANDROID). Сервіс надає можливість переглянути актуальні вакансії на сайті Державної служби зайнятості, скористатися записом на відвідування центру зайнятості та переглянути відеокурс із бізнес-планування.

Віра ІЛЬЇНА