Конкурентоспроможна освіта на Донеччині: нові можливості

17 квітня на території нещодавно створеної Олександрівської громади відбувся семінар-нарада за участі представників відділів освіти та директорів опорних шкіл десяти об’єднаних територіальних громад Донецької області.

Захід, що проходив у приміщенні Олександрівської загальноосвітньої школи, був організований працівниками Донецької облдержадміністрації та викладачами кафедри управління та адміністрування Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Весь спектр питань, що обговорювалися на семінарі-нараді, був присвячений реформуванню сучасної української школи в умовах децентралізації.

Перше питання, яке було розглянуто на семінарі, стосувалося фінансової автономії закладів освіти в сучасних умовах. Старший викладач кафедри управління та адміністрування, кандидат економічних наук Павло Правдивцев у легкій та доступній формі довів присутнім велику значущість автономії для закладів освіти, зокрема бюджетних установ. Крім того, на зустрічі були розглянуті деякі аспекти бюджетного законодавства України, роль кошторису у фінансовому плануванні бюджетної установи, основні види витрат у закладах загальної середньої освіти, а також платні послуги, які можуть надаватися закладами освіти державної та комунальної форми власності. Під час обговорення зазначеної теми представники ОТГ Донеччини зійшлися у думці щодо необхідності вироблення системи бюджетування для закладів освіти їхніх громад.

Наступним питанням, що було поставлено на порядок денний, стала розробка моделей роботи євроклубів та форм методичного супроводу їх діяльності. Євроклуб — це форма самоорганізації молодих людей, що сприяє їх творчій реалізації, залученню до участі в європейських ініціативах, громадській діяльності, інформуванню з питань європейської інтеграції та реалізації проектів неформальної освіти серед однолітків. Представники Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, здається, зробили все можливе, аби присутні максимально повно зрозуміли всі аспекти, що стосуються створення, організації та функціонування євроклубів.

Третьою стала досить нова в нашому регіоні тема пошуку нових ресурсів для фандрейзингу та краудфандингу. Завідувач кафедри управління та адміністрування, кандидат політичних наук, доцент Вадим Абизов познайомив присутніх з українськими та міжнародними франчайзинговими платформами, а також із вітчизняним досвідом краудфандингових проектів. Після цього мова йшла про сучасні цифрові інструменти управління. Зокрема були розглянуті основні принципи реалізації Державної політики в цифровій сфері та вітчизняні цифрові освітні сервіси. Велику увагу було приділено інформаційній відкритості та поняттю «цифрова школа».

Роботу семінару-наради підсумувала у своїй доповіді «Реформування мережі закладів освіти в ОТГ» в.о. директора департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації Тетяна Сідашева. Під час свого виступу вона зробила наголос на дуже важливому факторі, а саме на тому, що конкурентоспроможність освіти зараз формує конкурентоспроможність кадрів у майбутньому. Також в.о. директора департаменту освіти і науки наголосила на тому, що в ОТГ Донецької області є 19 шкіл, де кількість учнів не перевищує 50 дітей, в сучасних умовах це не припустимо. «Про яку якість освіти в цих навчальних закладах ми можемо говорити з огляду на те, що школи, тим більше в сільській місцевості, мають працювати як мінімум до 17-18 години», — підсумовуючи, наголосила Тетяна Сідашева.

Роман БАЛАБОЙКО