Імена: Марія Примаченко: творчість і натхнення

Краматорський художній музей відкрив персональну виставку робіт відомої української художниці Марії Примаченко.

Творчість Примаченко — самобутнє й неповторне мистецтво. Вона поєднує в собі прагнення багатьох поколінь, але її талант є індивідуальним і неповторним. Завдяки своєму натхненному покликанню вона зуміла висловити у своїх картинах інтонацію української культури, донести її  колоритний теплий і людяний тембр.

Олена Орлова, директор музею, розповіла про життя та творчість. Марія Оксентіївна народилася у  1908 році в селі Болотня на Київщині в сім’ї мистецьки обдарованих людей. Її батько займався теслярством і різьбою по дереву, майстрував дворові огорожі у вигляді древньослов’янських зображень, бабуся розмальовувала писанки, мати була визнаною майстринею вишивання. Від матусі Марія перейняла уміння написання характерних українських чарівних орнаментів. Твори художниці наповнені живою часткою природи української землі, хоча й намальовані лівою рукою.

Народна художниця отримала нагороду лауреата Державної премії України ім.  Тараса Шевченка за створений новий цикл робіт під назвою «Людям на радість».  До нього увійшли такі мистецькі твори, як «Синій вазон з квітами», «Соняшник», «Пава в кольорах», «Голуб на калині» і «Лев».

У 1986 році Марією була написана вражаюча серія картин Чорнобильської трагедії.  Її рідне село знаходиться у 30-кілометровій зоні Чорнобиля, і серце художниці  вболівало за долю близьких і рідних їй людей, що  постраждали від  атомного лиха.

Твори мисткині свідчать про те, що за ними стоїть велика, різноманітна школа народного мистецтва, багатовікова культура народу. Це ніби згусток емоційних вражень і від казок, і від легенд, і від самого життя. Процес її творчості є феноменом дивовижного сплаву конкретного мислення, інтуїції, фантазії. Нерідко та чи інша композиція народжувалась уві сні, а потім, вранці або вдень, була намальована на папері.

Марія Примаченко  не тільки прекрасний художник, але й талановита поетеса. Про це свідчать власні назви картин, адже підписи під художніми творами дуже вдало підібрані та  легко запам’ятовуються.

Окрім малювання, вона  захоплювалася керамікою. У Київському державному музеї народного декоративного мистецтва зберігаються її чудові керамічні глечики й тарелі, розписані рудими лисичками, страшними звірами, крокуючими по стеблах полуниць блакитними мавпами і зеленими крокодилами, вкритими квіточками.

Останні роки життя хвороба прикувала Марію Примаченко до ліжка. Але вона продовжувала спілкуватися зі світом — малювати. Видатна художниця померла 18 серпня 1997 року, на 89 році життя.