Головною метою Операції Об’єднаних сил є відновлення територіальної цілісності

30 квітня 2018 року на Донбасі офіційно завершилася Антитерористична операція й розпочато проведення Операції Об’єднаних сил. Зміна формату Антитерористичної операції (АТО) на Операцію Об’єднаних сил (ООС) передбачена Законом про деокупацію Донбасу, який Верховна Рада ухвалила ще взимку. 20 лютого Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», а 16 березня Глава держави призначив генерал-лейтенанта Сергія Наєва Командувачем Об’єднаних сил.

2 травня у Краматорську відбувся брифінг Командувача ООС Сергія Наєва з нагоди початку Операції Об’єднаних сил. У брифінгу взяли участь керівники обласних Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій Павло Жебрівський і Юрій Гарбуз, а також посадові особи Збройних Сил України й інших військових формувань та правоохоронних органів командування Об’єднаних сил. На початку брифінгу генерал-лейтенант Сергій Наєв представив своїх заступників та висловив подяку керівникам Донецької та Луганської обласних військово-цивільних адміністрацій за високу честь співпрацювати з ними, подальша доповідь стосувалась особливостей проведення ООС на території Донецької та Луганської областей. Загалом головна відмінність Операції Об’єднаних сил від АТО у тому, що ООС – це військова операція, спрямована на відсіч російській агресії та припинення окупації російсько-терористичними військами окремих районів Донецької та Луганської областей.
«Зараз ми маємо справу не тільки з так званими «ЛНР» та «ДНР», які Верховна Рада України визнала терористичними організаціями. Очевидно, що мова йде про окупацію частини нашої території де-факто російськими окупаційними військами. Насправді, перший та другий армійські корпуси, створені на непідконтрольних українській владі територіях, є, так би мовити, класичними російськими підрозділами, сформованими за штатами та статутами збройних сил Російської Федерації. Вони підпорядковані та перебувають під контролем командування Південного військового округу збройних сил РФ, обидва корпуси входять до складу восьмої армії, звідти ж отримують озброєння, боєприпаси, паливо-мастильні матеріали, грошове утримання та продовольство. Всі посади від командира роти і вище у цих формуваннях укомплектовані російськими офіцерами. Комплектуються переважно ці підрозділи також російськими «відпускниками» та «добровольцями», які вербуються для участі у війні в Україні російськими військовими комісаріатами. Таким чином, ми маємо справу з російською агресією, це чітко зазначено в Законі України «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» — підсумував Командувач.
Варто зазначити, що 24 квітня факт окупації Росією частини Донецької та Луганської областей був визнаний Парламентською асамблеєю Ради Європи. У резолюції цієї міжнародної інституції неконтрольовані українським урядом території на Сході України прямо визначаються «територіями, які перебувають під фактичним управлінням Російської Федерації». Отже, одним із головних завдань Операції Об’єднаних сил є недопущення поширення російської окупації на підконтрольні Україні території.
З початком ООС військовослужбовці ЗСУ, прикордонники, нацгвардійці та працівники правоохоронних органів, які долучені до виконання посадових обов’язків в Луганській та Донецькій областях, підпорядковуються Командувачу Об’єднаних сил, рішення та накази якого є обов’язковими для виконання. Згідно з Законом, цілями державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях є: звільнення тимчасово окупованих територій на Сході України та відновлення на цих територіях конституційного ладу; захист прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб; забезпечення незалежності, єдності та територіальної цілісності України. ООС є одним з інструментів, за допомогою якого держава досягатиме поставленої мети.

Командувач ООС зазначив, що побоювання мешканців Донецької та Луганської областей з приводу загострення бойових дій є марними. «Операція Об’єднаних сил не передбачає активізації бойових дій на лінії зіткнення та спрямована на встановлення миру. Ми виходимо з того що по обидві сторони від лінії зіткнення знаходяться громадяни України, життя та здоров’я яких є однаково цінним для Української держави. У той же час ООС має на меті припинити безкарні обстріли позицій ЗСУ й мирних міст та селищ підрозділами російсько-окупаційних військ тому відповідь на такі провокації буде жорсткою, адекватною та невідворотною» — підкреслив Сергій Наєв.
Голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський підкреслив, що головною метою операції є відновлення територіальної цілісності.
«Зараз є два основні напрямки – військовий та цивільний. По-перше, нам потрібне найбоєздатніше військо, і військово-цивільні адміністрації зі свого боку можуть зробити значний внесок у розвиток армії. По-друге, ми маємо налагодити комунікацію між військовими та цивільними для того, щоб усі зрозуміли, хто кого захищає. Зазначу, що наша перемога залежить не лише від військових успіхів, але й від того, наскільки якісним буде життя людей на контрольованих Україною територіях», – зауважив Павло Жебрівський.
Також очільник області підкреслив, що спільно зі штабом операції Об’єднаних Сил буде переглянуте розташування блок-постів для спрощення переміщення громадян у межах Донецької області.

В ході проведення Операції об’єднаних сил значні зусилля будуть спрямовані на зміцнення позицій Збройних Сил України. З метою посилення контролю у районах які межують із лінією зіткнення вводяться поняття району бойових дій та зони безпеки. Певні обмеження у свободі пересування громадян вводяться, в першу чергу, з міркувань забезпечення їх безпеки та є тимчасовими. Водночас, Об’єднані сили докладатимуть максимум зусиль зі зменшення незручностей для місцевого населення, це оптимізація порядку отримання перепусток та системи блок постів, а також покращення обслуговування громадян на КПВВ.
Окремою задачею що постає перед Об’єднаними силами є посилення та прикриття Державного кордону з Російською Федерацією. Будуть також вживатися дієві заходи щодо захисту економічних інтересів держави у виключній морській економічній зоні Азовського моря.
Великою перевагою Об’єднаних сил є система координації дій військових та правоохоронних структур, їх співпраця з військово-цивільними адміністраціями. Це відновлення та розбудова зруйнованої під час бойових дій соціальної та економічної інфраструктури, реалізація соціальних ініціатив. Умови життя на звільнених територіях повинні бути стимулом для мешканців тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей. З приводу цього висловився очільник Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський, він пообіцяв усіляке сприяння проведенню ООС в Донецькій області, а також наголосив, що для пересічних мешканців, Донеччини які мешкають на територіях не наближених до зони ведення бойових дій майже нічого не зміниться. Органи місцевого самоврядування продовжать свою роботу, а відновлення інфраструктури навіть у районах наближених до лінії зіткнення не припинятиметься.
На завершення брифінгу генерал-лейтенант Наєв пообіцяв, що командування Об’єднаними Силами забезпечить постійне інформування громадськості про свою діяльність, що забезпечить її прозорість та підзвітність.
Роман БАЛАБОЙКО