Екологія природи – екологія душі: З ЛЮБОВ’Ю ДО СІВЕРСЬКОГО ДІНЦЯ…

У Слов’янську відбулись масштабні заходи з нагоди Дня Сіверського Дінця – 2017, організовані Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням водних ресурсів спільно з громадською організацією «Сіверський Донець – відродження» за підтримки Донецької обласної державної адміністрації та Слов’янської міської ради в рамках відзначення 85-ї річниці Донецької області.
Першим у низці заходів на території басейнового управління було урочисто відкрито тематичний мурал «Сіверський Донець – ріка натхнення та любові», створений руками майстрів-живописців, викладачів Слов’янського багатопрофільного регіонального центру професійної освіти Людмили Білоус та Ольги Панькової за творчим задумом начальника Сіверсько-Донецького БУВР Сергія Трофанчука та голови громадської організації «Сіверський Донець – відродження» Віктора Антоненка.
Майстриням пензля і барв чудово вдалось передати милу серцю красу Придінців’я і Сіверського Дінця: різнотрав’я його берегів і рибалку на тихому плесі, стрункі берізки й величаві сосни, широкі лани і родючі поля, червону калину і золотавий соняшник, духовну перлину Донецького краю – Святогірську Лавру і споконвічний символ миру, добра і злагоди – щасливу родину лелек над тином і мальвами коло батьківської оселі…
Ще одним оберегом для колективу управління стануть яскраві відбитки дитячих долоньок, що ніби тримають земну кулю і велику краплину води як першооснову життя на Землі. Це так творчо напередодні свят долучились до фарбування наймолодші БУВРівці – діти й онуки працівників басейнового управління. Море позитивних емоцій і, звісно, пам’ять на роки, допоки не виросте нове покоління тих, хто дбатиме про Сіверський Донець як про найдорожче багатство рідного краю.
Того ж дня у конференц-залі Донбаського державного педагогічного університету в м. Слов’янськ відбулась науково-практична конференція «День Сіверського Дінця – діалог заради майбутнього».
Участь у конференції узяли представники Державного агентства водних ресурсів України, департаментів екології та природних ресурсів Донецької, Луганської та Харківської обласних державних адміністрацій, Слов’янської міської ради, обласних та регіональних контролюючих органів, провідних наукових установ та водогосподарських організацій, підприємств-водокористувачів Харківської, Донецької та Луганської областей, навчальних закладів, громадських організацій та засобів масової інформації.
Зі словами привітання до учасників науково-практичної конференції з нагоди вже 11-го Дня Сіверського Дінця звернулись начальник Сіверсько-Донецького БУВР Сергій Трофанчук, директор департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації Сергій Натрус, заступник начальника Управління економіки, фінансів та інвестицій Держводагентства України Надія Бондаренко, начальник управління департаменту екології та природних ресурсів Луганської облдержадміністрації Євген Максименко і голова Громадської ради при Держводагентстві України Лілія Гричулевич від громадської організації «Чорноморський жіночий клуб».
«День Сіверського Дінця – це заходи заради доброго майбутнього нашої головної річки Сходу України і досягнення доброї якості всіх вод, до чого мають долучатися всі учасники водогосподарського комплексу Харківської, Донецької і Луганської областей, — наголосив, звертаючись до присутніх, начальник Сіверсько-Донецького БУВР Сергій Трофанчук. — Конструктивний діалог із обговорення важливих питань між органами влади, місцевого самоврядування, водокористувачами та громадою – єдиний можливий шлях до ефективного покращення екологічного стану басейну Сіверського Дінця, і це підтверджено 10-річною практикою проведення цієї масштабної громадської акції».
Сергій Трофанчук також зазначив, що День Сіверського Дінця – багатоформатний і дуже динамічний простір для втілення різних творчих ініціатив, обміну досвідом та новими ідеями. Цьогорічний ЕКОfest у рамках свята як раз і запозичений від наших колег із Закарпаття та Угорщини за прикладом відзначення Міжнародного Дня Дунаю. А на створення альманаху творчих робіт учасників конкурсу «Сіверський Донець – очима молоді» надихнули яскраво ілюстровані видання з конкурсу «Барви Дністра». І це лише два з багатьох чудових прикладів співдружності у конкретних справах задля річок рідного краю.
Під час конференції відбулась передача матеріалів ТЕО «Поліпшення гідрологічного режиму та покращення екологічного стану р. Сіверський Донець в Харківській, Донецькій та Луганській областях», замовником якого виступило Сіверсько-Донецьке БУВР за дорученням Держводагентства України, а виконавцем – Державний регіональний проектно-вишукувальний інститут «Дніпродіпроводгосп». Директор ДРПВІ «Дніпродіпроводгосп» Володимир Гринюк урочисто вручив примірник матеріалів ТЕО директору Департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації Сергію Натрусу.
Про діяльність Донецької облдержадміністрації у сфері збереження водних ресурсів та моніторинг якості поверхневих вод шляхом встановлення автоматизованих постів контролю на річці Сіверський Донець та її притоках розповів учасникам конференції заступник директора департаменту екології та природних ресурсів Олександр Лихач. Ключові аспекти запровадження системи моніторингу поверхневих вод в басейні р. Сіверський Донець в Донецькій області розкрив у своєму виступі т.в.о. директора ДП «Східноукраїнський екологічний інститут» Олексій Кириця.
Заступник начальник Дністровсько-Прутського БУВР Ян Дзюба презентував досвід прикарпатських колег із попередження та захисту від паводків у верхній частині басейнів річок Сірет та Прут шляхом впровадження сучасної системи моніторингу з автоматичними станціями.
По завершенні конференції її учасникам було запропоновано оглянути гідротехнічні споруди й місця майбутнього розташування автоматизованих постів контролю якості та кількості поверхневих вод на річці Сіверський Донець у сел. Райгородок та м. Святогірськ.
А вже наступного дня у парку культури і відпочинку «Шовковичний» м. Слов’янська відбувся Перший відкритий регіональний ЕКОfest з поетичною назвою «Сіверський Донець – ріка натхнення та любові».
Так початок другого десятку свого існування День Сіверського Дінця відзначив Першим ЕКОфестивалем – відкритим для всіх, хто любить і цінує нашу річку – головну водну артерію сходу України. У кращих європейських традиціях, започизичених з берегів Дунаю, ця ідея проросла в серцях його організаторів – колективу Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів та активістів громадської організації «Сіверський Донець – відродження». Побувавши на запрошення своїх закарпатських та угорських колег-водогосподарників на Міжнародному Дні Дунаю, керівництво басейнового управління захопилось думкою зростити і на землі Придінців’я квітку натхнення та любові до своєї рідної ріки, яка так щедро живить і напуває наш здавна маловодний регіон.
Як добре, що ця чудова ідея знайшла підтримку в департаменті екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації та відділі культури Слов’янської міської ради, і запалила серця багатьох творчих людей…
І ось вже Перший ЕКОfest з нагоди Дня Сіверського Дінця гостинно запросив всіх охочих до зустрічі з рідним краєм у піснях і танцях, фото- і художніх експозиціях, загадках і розвагах, майстер-класах та хімічних експериментах, наукових виданнях та історичній ретроспективі…
Основну увагу на ЕКОфестивалі було приділено підростаючому поколінню, яким наслідувати цю землю і дбати про рідний край.
Цікаві ігри й розваги приготували для юних гостей свята методисти і волонтери Донецького обласного еколого-натуралістичного центру та Молодіжного центру творчої активності «АртПростір «Happy Hub» Центру культури і довкілля м. Слов’янська.
Дидактичну гру «По Сіверському Дінцю та його притокам» для школярів було організовано географічним гуртком «Конгломерат» Слов’янської ЗОШ № 1.
Можливість долучитись до керамічного промислу, яким здавна славен наш край, а Слов’янськ по праву заслужив звання керамічної столиці Донбасу, надала всім учасникам ЕКОфестивалю Авторська художньо-керамічна майстерня.
А побачити чарівні перетворення звичайної води під впливом хімічних реагентів і дізнатись більше про річку Сіверський Донець пропонували всім охочим фахівці басейнової лабораторії моніторингу вод та профільних відділів Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.
Свої наукові розробки презентував Святогірський державний історико-архітектурний заповідник у м.Святогірську та особисто старший науковий співробітник музею, Заслужений працівник культури України Володимир Дєдов, а красу Придінців’я у фотоетюдах представив фотохудожник Петро Чередніченко.
Яскраву і колоритну концертно-розважальну програму всім гостям Першого відкритого регіонального ЕКОфестивалю «Сіверський Донець – ріка натхнення та любові» подарували творчі колективи Слов’янщини.
Перший відкритий регіональний ЕКОfest «Сіверський Донець – ріка натхнення та любові» згуртував, на перший погляд, зовсім несхожих між собою людей, різного віку і соціального статусу, з різних куточків нашої України – у позитивних емоціях заради однієї мети, яку поетично висловила керівник Всеукраїнського культурно-мистецького рушникового проекту «Україна єдина: Схід і Захід разом» і добрий друг Сіверського Дінця Світлана Кучеренко:
Шуми, Донець, могутньою водою!
До сонця в хвилях велич підіймай!
Допоки Ти і ми – живі з тобою,
Шуми, Донець, та Мир оберігай!
Юлія КИРКАЧ,
громадська організація «Сіверський Донець – відродження».