«Дружківська катівня» розповідає про тоталітарне минуле

В області відкрили музей спротиву українського Донбасу окупаційним режимам

У Дружківці до 5-річчя звільнення північних міст Донеччини відкрили музей спротиву українського Донбасу окупаційним режимам «Дружківська катівня». Це стало можливим завдяки зусиллям представників волонтерського об’єднання «Труханівська Січ», місцевим активістам, студентам та керівництву Дружківського технікуму Донбаської Державної Машинобудівної Академії, а також підтримці Дружківської міської ради. Приміщення, де  розмістився музей, аж 1892 року забудови. Тут свого часу були царська жандармерія, потім НКВС, німецьке гестапо, а у 2014 бандити проросійських збройних формувань облаштували в цьому приміщенні свою катівню. Саме тут тримали та катували українських дисидентів Олексу Тихого та Миколу Руденка за часів радянського минулого, а у 2014 році, коли місто було захоплене проросійськими бойовиками тут було закатовано багато патріотів України. Про це досі свідчать сліди тих страшних подій у камерах катівні.

Мешканці Дружківки Василь Зандер та Анатолій Водолазький розповіли присутнім про тортури й жахливі умови перебування в катівнях. Бойовики, які затримували, допитували та катували людей, носили камуфляж, балаклави, георгіївські стрічки і називали себе «НКВД». Вони також влаштовували «трибунали», де вирішували долю політв’язнів.

«Нам треба не тільки пам’ятати всі ці сторінки історії, а й зрозуміти, що ми всі винні за те, що ця історія сталась такою, яка вона є. Ця провина є, і ми не зможемо її позбутися жодним іншим способом, ніж вшановувати такі місця та відчувати особисту відповідальність за все, що відбувається. Ми повинні це усвідомити. Інакше це буде повторюватися нескінченно», — з такими словами до присутніх звернувся представник обласного краєзнавчого музею Дмитро Білько.

І справді, такі місця пам’яті, навіть настільки моторошні, повинні бути на Донбасі, аби страшні події минувшини не повторювались у майбутньому знову. Це не можна забувати, як і не можна пробачити.

Роман БАЛАБОЙКО