Донеччина поділилася досвідом з відкриття Центрів безпеки в громадах

Представники об’єднаних громад з Одеської та Херсонської областей приїхали на Донеччину, щоб познайомитись із досвідом децентралізації у сфері публічної безпеки. Організатором навчального туру виступив Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Розпочався візит з круглого столу, участь у якому, окрім гостей та команди Донецького ЦРМС, узяли також представники обласного управління ДСНС, Донецької облдержадміністрації та ПРООН. «Перший в Україні Центр безпеки збудований у 2016 році  саме в Донецькій області,  у Лиманській міській ОТГ,  — зазначив Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС. — Це стало можливим завдяки підписаному меморандуму між Державною службою з надзвичайних ситуацій та Донецькою облдержадміністрацією. Наразі таких Центрів в області уже сім, і вісім – на стадії будування. За планом, найближчим часом мають бути створені ще чотирнадцять. Отже, регіону є чим поділитися з колегами».

За інформацією Олександра Агулова, завідувача сектору інформаційного розвитку громад  Донецької ОДА, будівництво одного Центру безпеки коштує обласному бюджету від 5,2 млн грн у 2016 році до 9 млн грн у 2018 році. Витрати на утримання Центрів та зарплату співробітників лягають на бюджети ОТГ, за рік це виходить від 2,5 млн грн до 3,5 млн грн.

«Все треба рахувати, можливо, краще укласти договір про міжмуніципальне співробітництво з сусідньою ОТГ та отримувати від неї необхідні послуги. Крім того, громада може визначити для свого Центру безпеки перелік платних послуг. Зрештою, не варто нехтувати іншими джерелами фінансування, якими можуть бути або Державний фонд регіонального розвитку, або цільові державні програми», – наголосив Олександр Агулов.

Про організацію цивільного захисту в об’єднаних громадах і взаємодію з професійними рятувальниками розповів  Віктор Вітовецький, начальник управління організації заходів цивільного захисту обласного управління ДСНС. Мова йшла про оптимальний склад пожежно-рятувальної команди, про підготовку та навчання кадрів, про проектування, будівництво та обладнання Центрів безпеки, придбання техніки тощо.

Також обговорили діяльність  підрозділів добровольців-вогнеборців, які на волонтерських засадах виконують свою частину роботи із забезпечення пожежної безпеки у громадах. Деяким таким підрозділам допомагає Польща, забезпечуючи їх спеціальним одягом і засобами захисту. Решта ОТГ знаходять інші чинники стимулювання своїх добровольців. Не вважати тягарем для громади збудовані Центри безпеки закликав Віктор Вітовецький. Він зауважив, що рятівники можуть виконувати низку завдань з благоустрою території та утримання інфраструктури,  чистити взимку дороги або ліквідовувати аварійні дерева, відкачувати воду з підвалів тощо. При цьому слід додержуватися балансу, аби додаткове навантаження не заважало виконанню основного завдання – забезпечення безпеки в громаді.

Про допомогу на укріплення безпекової ситуації в ОТГ  з боку ПРООН розповіла присутнім Наталя Красківська, спеціаліст з мобілізації громад. Серед механізмів – підключення до вирішення безпекових питань активістів громадських організацій. «У Донецькій області ПРООН профінансувала декілька проектів з вуличного освітлення, встановлення «розумних» камер на вулицях і в школах, придбання снігоочищувального пристрою у Центр безпеки. Це були гранти як для громадських організацій, так і на реалізацію міні-ініціатив, що також можливо без створення громадської організації», – повідомила Наталя Красківська.

Побачити на власні очі, як функціонує Центр безпеки та поспілкуватися з фахівцями на місцях представники Одеської та Херсонської областей поїхали в Лиманську, Черкаську та Миколаївську ОТГ. Форми вирішення безпекового питання та відкриття Центрів безпеки в цих громадах були різними: у Миколаївській  міській ОТГ бюджетні кошти вклали в капітальний ремонт та оснащення діючої пожежної частини, у Черкаській селищній ОТГ будували Центр безпеки «з нуля», бо раніше на пожежі виїжджали рятувальники з сусіднього Слов’янська, витрачаючи дорогоцінний час на дорогу. Лиманський Центр безпеки був найпершим в Україні, громада має великий досвід з організації його роботи.

Під час спілування в офісі Донецького ЦРМС гості познайомилися з практикою вирішення безпекових питань у Шахівській та Іллінівській сільських ОТГ. «Представники південних областей України мали можливість на Донеччині познайомитись із одним із варіантів децентралізації у сфері публічної безпеки, — коментує Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС. – У Донецькій області на всі проекти зі створення Центрів безпеки кошти виділяв обласний бюджет, методичну допомогу та супровід надавали фахівці обласного управління ДСНС. У інших регіонах не завжди є можливість подібної підтримки на рівні обласної влади, отже, досвід Донеччини не скрізь можна застосувати. Але алгоритм виділення земельної ділянки, замовлення на проектування та будівництво та інші кроки – вони типові, отже, поспілкуватись із тими, хто цей шлях пройшов, завжди корисно».

Зеленопідська селищна ОТГ у Херсонській області щойно розпочала підготовчу роботу до будівництва Центру безпеки. Галина Лобунько, голова громади, приїхала на Донеччину за досвідом, яким чином це зробити.

Раніше ми збирали інформацію з Інтернету по крихтах, зразків документів не мали, — розповідає Галина Лобунько. –У нашій громаді вже п’ятий рік працює пожежна команда, а приміщення нема, доводиться орендувати в учбовому закладі. Будівництво Центру безпеки вже вкрай необхідне, отже, поїздка виявилася корисною: поспілкувалися з громадами, поцікавились, яким чином оформлювати документи, як складати штатний розклад та інше. Найближче до нас був досвід Черкаської селищної ОТГ, отже, будемо й надалі контактувати, щоб скористатись їх досвідом з будівництва та подальшого утримання Центру безпеки в селищній громаді».

За сприяння Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування підготувала
Тетяна СОЛОД