Децентралізація: час звітів та планів

Підсумки децентралізації в Донецькій області та перспективи другого етапу реформування адміністративно-територіального устрою обговорені за зустрічі у Краматорську

У Краматорську, в Антикризовому медіа-центрі, відбулося засідання «круглого столу» за темою «Децентралізація в Донецькій області: два роки діяльності Донецького ЦРМС». Присутні обговорили підсумки децентралізації в області та перспективи другого етапу реформування адміністративно-територіального устрою.

— Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», 31 травня 2019 року відзначив два роки з моменту відкриття офісу в Краматорську. За ці досить не прості два роки спільними зусиллями команді ЦРМС вдалося зробити досить багато, — зазначив директор Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Івахнін.

Якщо подивитися на статистику, Донецький ЦРМС має в активі 378 заходів, із яких 153 – це тренінги і семінари. У заходах взяли участь понад 2582 мешканців області.

Сергій Івахнін назвав реформу децентралізації однією з найуспішніших у країні та зауважив, що Донеччина має гідно її реалізувати.

За даними моніторингу процесу децентралізації та реформування місцевого самоврядування в Україні, підготовленим Мінрегіоном, Донецька область посідає гідні позиції за багатьма напрямками.

«Впродовж 2015-2018 років у Донецькій області були створені 17 об’єднаних територіальних громад, — підкреслив радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС Максим Ткач. — Десять із них уже повноцінно функціонують після проведення перших виборів. Інші — вже юридично створені та чекають на оголошення виборів».

Координатор ЦОР при Мінрегіоні Іван Лукерія ознайомив присутніх із пріоритетними завданнями реформи місцевого самоврядування на 2019-2020 роки та найближчими дедлайнами, виконання яких дозволить надалі успішно реалізовувати реформу.

Особливо цікавим та змістовним був виступ провідного експерта Центрального офісу реформ при Мінрегіоні Юрія Ганущака.

Він зосередив увагу присутніх на ключових моментах формування спроможного субрегіонального рівня адміністративно-територіального устрою.

Експерт зазначив, що на сьогодні в Україні триває новий етап децентралізації, який передбачає завершення процесу об’єднання громад, формування нових ефективних районів. Основним критерієм їх формування є спроможність об’єднаних громад розв’язувати всі питання місцевого значення.

За словами Юрія Ганущака, на другому етапі реформи державна влада залишиться тільки на рівні областей та великих районів, яких в Україні буде не більше сотні. При цьому, райони доцільно перейменувати в повіти, а для їх формування за модель візьмуть досвід Великобританії, Франції, Іспанії та Італії.

Як наголосив експерт, у кожній громаді мають бути підрозділи поліції, ДСНС, органів соціального захисту та Пенсійного фонду. Послуги, що стосуються інших міністерств та відомств, надаватимуть ЦНАПи.

Щодо наступного етапу децентралізації, перед державою стоїть питання про прийняття закону «Про засади адміністративно-територіального устрою України», що передбачає реформування районного рівня.

Юрій Ганущак також анонсував, що ініціюватиме перед парламентом зміни до законодавства, аби у 2020 році не проводилися вибори до районних рад.

Прикінцевий час присвятили спілкуванню в режимі запитання/відповідь, де присутні голови обговорили з експертами питання, що їх найбільше турбують.

Віра ІЛЬЇНА