Чому не варто боятися проби Манту

Щороку нашим дітям роблять так звану пробу Манту, попередньо погоджуючи її проведення з батьками. Погоджуються, на жаль, далеко не всі, мотивуючи незгоду тривогою за здоров’я своєї дитини.

Побоювання й помилки тат і мам розвіювала лікар-педіатр амбулаторії № 2 КНП «ЦПМСД № 1» КМР Марія КАРПОВИЧ.

 

Міф: Це шкідливо для моєї дитини.

Відповідь: Щороку вашій дитині роблять укол в передпліччя, що містить туберкулін — так звану пробу Манту. Для чого необхідна ця маніпуляція? Завдання туберкуліну — сповістити про присутність в організмі туберкульозної палички, а також вказати, як саме він на це реагує. Попросту кажучи, проба Манту допомагає виявити туберкульоз у дітей на ранньому етапі. Сучасний туберкулін є високоочищеним діагностичним препаратом.

Чи може нашкодити реакція Манту? Безумовно, ні. Вона безпечна як для здорових дітей і підлітків, так і для малюків з різними соматичними захворюваннями. Туберкулін — це ослаблений продукт життєдіяльності мікобактерій туберкульозу, який не містить живих мікроорганізмів і вводиться в дозі, яка ніяк не може вплинути ні на імунну систему, ні на організм в цілому.

Міф: Проба Манту викличе захворювання на туберкульоз.

Відповідь: Це принципово виключено, оскільки туберкулін не містить живих туберкульозних паличок.

Міф: Це шкодить імунній системі.

Відповідь: Навпаки, введення туберкуліну «тренує» імунну систему, дає їй дозоване навантаження.

Міф: Введення туберкуліну викличе збій роботи гормональної системи.

Відповідь: Гормональна система є «виконавцем» імунної системи, виконуючи все, що вона накаже. «Збити» гормональну систему можуть тільки гормональні препарати.

Міф: Проба Манту викличе алергічну реакцію.

Відповідь: Алергічна реакція може бути викликана у дітей з підвищеною реактивністю організму, але це буває вкрай рідко. В даному випадку алергічна реакція не є небезпечною для здоров’я, навіть якщо вона і виникає.

Міф: Медпрацівники, які роблять пробу, недобросовісні.

Відповідь: Сама процедура введення препарату дуже проста, а всі медпрацівники, які роблять пробу Манту, проходять додаткове навчання. Крім того, їх професійні якості перевіряє спеціальна комісія.

Міф: Щеплення — пережитки минулого, а всі хвороби добре лікуються новими ліками.

Відповідь: По-перше, проба Манту не щеплення, а діагностична реакція. По-друге, без цих самих щеплень населення нашої планети буквально впродовж декількох років може зменшитися на чверть.

Щоб людина змогла в цьому світі вижити без щеплень, потрібно було залишати природний відбір з його жорсткими правилами. Так, ми, безумовно, були б сильніше, але нас, на жаль, було б набагато менше.

Показовим у цьому плані був початок 90-х років минулого століття. Почалася перебудова, віталася гласність, причому скандальна. В результаті пішли масові відмови від щеплень дітям. В результаті сьогодні ми маємо колосальний ріст захворюваності на кір, зростання коклюшу, того ж туберкульозу. І хворіють найбільше в таких «просунутих» містах і регіонах, де була найбільша кількість відмов.

Що стосується нібито успішного лікування будь-якої хвороби, то це, на жаль, далеко не так. В даний час реєструються форми туберкульозу, які взагалі не піддаються лікуванню відомими на сьогоднішній день препаратами.

Тому, шановні батьки, ваша задача — бути розсудливим і виявляти справжню турботу про здоров’я своєї дитини, зробивши їй усі щеплення, необхідні за віком.

            Ольга ПРИЙМЕНКО