Часівоярська громада: зміни на краще

За новим Перспективним планом формування територіальних громад Донецької області, який був затверджений у листопаді 2018 року, формат потенційної Часівоярської ОТГ дещо змінився. Раніше Часівоярська територіальна громада за перспективним планом включала чотири сільські ради — Калінінську, Марківську, Предтеченську та Миколаївську з центром в Часовому Ярі.

Тепер частину населених пунктів віднесли до потенційної Костянтинівській ОТГ. За новим форматом Часів Яр пропонується об’єднати з сусідньої Калинівкою Бахмутського району. Згідно аналізу податкових надходжень міста Часів Яр та всіх сільських рад, нова об’єднана територіальна громада буде цілком спроможною. Так, на територіях Калінінської сільради зосереджені природні ресурси — глина, яку видобуває ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат», за що сплачує суттєві податки.

Попри те, що об’єднана громада наразі не створена, Часів Яр уже готує інфраструктуру для життя в умовах ОТГ.

За словами секретаря Часівоярської міської ради Валерія Чауса, завершена реконструкція будівлі для розміщення в ній Центру надання адміністративних послуг. Гроші для ремонту та закупівлі обладнання були виділені з Державного фонду регіонального розвитку при співфінансуванні з місцевого бюджету.

Повноцінно функціонувати ЦНАП розпочне ближче до літа. Вже зараз тут видають довідки про склад сім’ї, проводять реєстрацію та зняття з реєстраційного обліку місця проживання. До кінця цього року за кошти місцевого бюджету планується сплатити захищений канал зв’язку та встановити обладнання для оформлення й видачі біометричних закордонних паспортів та внутрішніх паспортів у вигляді ID карток.

«За адміністративними послугами жителі Часового Яру змушені їздити в Бахмутський центр адмінпослуг, а це — час і додаткові витрати на дорогу, очікування в чергах. Коли запрацює ЦНАП у Часовому Ярі, це буде зручно для місцевим жителів!», — зазначає Валерій Чаус.

Також очікуються зміни на краще у медичному обслуговуванні майбутньої громади. Раніше Часів Яр був містом-супутником Бахмута. Тепер населений пункт виведений із такого підпорядкування й став містом у складі Бахмутського району. Це зокрема позитивно позначилося на фінансуванні місцевої лікарні: в палатах проводиться ремонт, оновлюються меблі. З початку бойових дій на території Донецької області в Часівоярській лікарні відкрили філію Харківського військового госпіталю. Професійні лікарі допомагають у складних випадках із лікуванням цивільних, отже, в Часовому Ярі сподіваються, що лікарі залишаться в місті.

Планують в Часовому Ярі встановити відеоспостереження в громадських місцях. Місцевий актив двічі подавав замовлення на конкурс, щоб отримати фінансування, але наразі проект не знайшов можливості для втілення. І представники місцевого самоврядування, і громадські активісти, і керівництво сільських рад розуміють, що, марнуючи час, майбутня Часовоярська об’єднана громада втрачає фінансові можливості для розвитку. Але треба з чогось починати. Можливо прикладом народження та розвитку, в майбутньому успішної громади, як раз послужило б злиття Часів Яру та сільської Калінінської ради.

Віра ІЛЬЇНА