Шахівська громада: Ставка — на молодь і розвиток «зеленої енергії»
Шахівська ОТГ об’єднує у своєму складі три сільради — Шахівську, Новоторецьку й Никанорівську, — загалом 14 населених пунктів. Чисельність громади невелика, всього 3065 жителів, але це досить значна територія. Мешканці Шахового й сусідніх сіл зважилися на об’єднання більше двох років тому, коли про реформу децентралізації ще мало хто знав. У листопаді 2015 року Шахівська сільська громада стала однією з перших трьох об’єднаних територіальних громад, створених у Донецькій області.
За час, що минув, тут відбулися помітні зміни на краще. Громада розвивається, роблячи акцент на стратегічні напрямки — освіту й енергозбереження.
Головний об’єкт, що будується, — це опорна школа в Шаховому. Робота в основній будівлі ще триває, а корпус для початкових класів закінчили до 1 вересня 2017 року. Навчання старшокласників відбувається тут же, і вони з нетерпінням чекають повного закінчення робіт. Уже побудовано футбольне поле зі штучним покриттям, поруч обладнується другий спортмайданчик. Одночасно виконується благоустрій території. Для цього запрошений ландшафтний дизайнер.
Повним ходом тривають роботи з капітального ремонту клубу в Шаховому. Його відновлюють практично «з нуля» після сильної пожежі, що сталася кілька років тому. На 2018 рік заплановано відремонтувати клуб у селі Володимирівка. У найближчих планах — відкриття молодіжних центрів в Торецькому й у Володимирівці. Також за два роки існування Шахівської ОТГ у восьми селах з’явилося вісім нових дитячих майданчиків.
«Громада не зможе існувати, якщо в ній закриються школи і клуби. Тому ми знаходимо кошти, щоб розвивати саме ці напрямки, — говорить Шахівський сільський голова Володимир Кучериненко. — На цей час нам не вистачає місць у дитячому садку. Навіть при тому, що ми відкрили додаткову групу в Шахівському дитсадку, ще залишається черга на 1-2 групи. Вже підготовлений проект на добудовування прибудови до наявної будівлі, щоб розмістити всіх малюків. Крім того, плануємо нечисленну Никаноровську школу реорганізувати в навчально-виховний комбінат із дитсадівськими групами».

Шахівська ОТГ не обмежується тільки турботою про підростаюче покоління. Минулого року тут відкрився Центр безпеки громадян. Загалом у модулі розміщуються пожежний розрахунок і опорний пункт поліції. Кошти були виділені з обласного бюджету, але витрати на утримання й зарплату 17-ти пожежникам узяла на себе громада.

На території Центру безпеки зараз зводять гібридну електростанцію на сонячних батареях. Цей блок потужністю 10 кіловат коштував бюджету в 1,2 мільйона гривень. Згенеровану «зелену енергію» направлять на освітлення сільських вулиць. До слова, вуличне освітлення в деяких селах з’явилося зовсім недавно, після освіти ОТГ.

Чимало інфраструктурних проектів у Шахівській громаді реалізується після широкого обговорення. З урахуванням думок жителів розроблялась і стратегія розвитку. Одним із пунктів до неї включили будівництво водопровідних мереж у тих селах, де їх раніше не було. Для обслуговування інфраструктури у 2017 році було створено комунальне підприємство. За фінансової підтримки з Мінрегіону був придбаний сміттєвоз і трактор-навантажувач з причепом.

«Держава нас усіляко підтримує після створення об’єднаної територіальної громади, — підкреслив Володимир Кучериненко. — У перший рік ми отримали від Мінрегіону України 8 мільйонів гривень на реалізацію своїх проектів. Цього року державна субвенція на розвиток склала 3,1 мільйона гривень, плюс 20 мільйонів гривень з обласного бюджету спрямовано на будівництво опорної школи. Також ми отримуємо медичну й освітню субвенцію, яка раніше розподілялася районом. Тепер ці кошти надходять до нас безпосередньо, і ми їх витрачаємо економно. Так, у 2017 році в нас залишилося 1,2 мільйона гривень освітньої субвенції, і на ці гроші купуємо шкільний автобус на додаток до двох, які були придбані раніше».
Фінансову самодостатність об’єднаної громади забезпечують три великих глиновидобувних підприємства й стабільно працюючі сільгосппідприємства.

«Зі створенням ОТГ сумарні доходи бюджету зросли в 2,5 рази. Крім того, у нас з’явилася можливість самостійно розробляти інвестиційні проекти, отримувати безпосередню підтримку Мінрегіону, підтримку облдержадміністрації», — резюмував Володимир Кучериненко.